Dziecko nie szanuje rodzica - co robić?

Kiedy dziecko nie szanuje rodzica - ten często nie wie co robić i jak się z nim komunikować. Drogą do porozumienia jest jednak dyscyplina i miłość.
Dziecko nie szanuje rodzica - co robić?
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Twoje dziecko zaczęło brzydko się wyrażać, ignorować cię i wyraźnie się zmieniło? Kiedy wydaje nam się, że dziecko nie szanuje rodzica, może oznaczać to wiele rzeczy – ma problemy w szkole, z rówieśnikami, emocjonalne lub nawet depresję.

Jeśli masz problem ze skłonieniem swojego dziecka do traktowania Cię z szacunkiem, nie rozpaczaj. Ustalenie jasnych granic i ćwiczenie zrozumienia znacznie poprawi sytuację. Ponadto poważna rozmowa, a nawet sesja z psychologiem mogą znacznie poprawić waszą relację.

Czytaj dalej i dowiedz się więcej!


Wszyscy rodzice mają nadzieję na dobre i harmonijne relacje ze swoimi dziećmi. Wyobrażają sobie, że ta relacja zawsze będzie idealna i pozytywna. Niemniej jednak, przy okazji codziennych napięć, które mogą się pojawić w stresie i zmęczeniu, możesz poczuć się przytłoczony i sfrustrowany, myśląc „dziecko nie szanuje mnie jako rodzica”.

Tak się składa, że rodzina to bardzo skomplikowana jednostka, w której obowiązują najróżniejsze reguły, zasady, układy i formy komunikacji. Ponadto wraz z dorastaniem dzieci, przybywaniem nowych członków rodziny, zmianą pracy rodziców sytuacja zmienia się co kilka lat. Może to powodować konflikty, napięcia i kłótnie.

Czasami czujemy, że sprawy rodzinne wymykają się spod kontroli. Jeśli wydaje ci się, że jest to coś, czego doświadczasz- poniżej podamy Ci kilka drobnych porad jak poprawić Waszą sytuację w relacji rodzic- dziecko.

Nauczanie szacunku poprzez dyscyplinę i miłość

Wbrew temu, co mogłoby się nam wydawać, szacunek i respekt dzieci do rodziców nie jest czymś wrodzonym. To wartość, której należy dzieci nauczyć i postawa którą należy w nich kształtować od początku. Utrzymanie pewnego rodzaju dyscypliny od najmłodszych lat pomaga stworzyć sytuację, w której dziecko będzie szanować zdanie i opinię rodzica.

Osobowość dziecka może być czynnikiem niezwykle istotnym i znaczącym w tej sytuacji. Zdarza się, że niektóre dzieci mogą mieć charakter burzliwy i wybuchowy. Taki temperament to nie jest coś złego, ale może wymagać specjalnej nauki zarządzania emocjami.

Jednakże prawdziwym kluczem do stworzenia silnej więzi szacunku  dziecka do rodzica jest dyscyplina i miłość.

Dziecko i rodzic

Chociaż dyscyplina i miłość wydają się być koncepcjami przeciwstawnymi, bycie stanowczym, ale zarazem także kochającym, może i powinno być uzupełniającymi się elementami wychowania dziecka już od małego.

Dzieci potrzebują jasnych granic i spójnych norm zachowania, które wskażą im, jak mają postępować. Dziecko bez tych wskazówek będzie dorastać w chaotycznym otoczeniu i trudno będzie mu regulować swoje zachowanie. 

Niemniej jednak konieczne jest, aby nasze relacje z dziećmi były oparte na miłości i zrozumieniu. Twoim dzieciom będzie trudno nauczyć się Cię szanować, jeśli ty nie będziesz ich traktować z wzajemnym szacunkiem. Dzieci nie będą traktować Cię jako wroga, jeśli będą postrzegać Cię jako źródło miłości i bezpieczeństwa.

Dziecko nie szanuje rodzica- czy to na prawdę może się wydarzyć?

Przede wszystkim trzeba dowiedzieć się, czy dziecku naprawdę brakuje szacunku. Czasami zapominamy, że dzieci też są ludźmi, a jeśli chodzi o ich emocje, mają dobre i złe dni.

Jak wszyscy inni ludzie, dzieci mają także trudne chwile, kiedy to czują się zmęczone, zirytowane i  przytłoczone swoim złym nastrojem. Ponadto u nastolatków burza hormonów nie pomaga zachować im zimnej krwi w przypadku złego nastroju. Po prostu ciągle jeszcze uczą się, jak radzić sobie ze swoimi frustracjami i problemami.

Jeśli tylko przy jakiejś okazji Twoje dziecko zachowuje się bardzo niewłaściwie, lub wpada w zły nastrój, spróbuj postawić się na jego miejscu. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem i spróbuj zrozumieć, co się dzieje. Staraj się być wyrozumiałym i spokojnym w stosunku do  swojego dziecka, aby pomóc mu wyrazić uczucia w inny sposób.

Jednakże, jeśli tego typu zachowanie powtarza się cyklicznie lub stale i ma znaczną intensywność, konieczna jest interwencja.

Poniżej wymieniono przykłady zachowań, które mogą wymagać większej uwagi:

  • Twoje dziecko nieustannie ci się sprzeciwia. Celowo okazuje nieposłuszeństwo wobec sprawdzenia Twojego autorytetu, powodując walkę o władzę w twoim związku.
  • Twoje dziecko żąda natychmiastowego zaspokojenia swoich potrzeb i wymagań. Ignoruje Twoje zdanie i Twoje argumenty.
  • Twoje dziecko ma silne napady złości, rzuca i tłucze przedmioty, próbując na siłę postawić na swoim.
  • Twoje dziecko krzyczy lub używa krzywdzących słów przeciwko tobie, przeklina, gdy tylko próbujesz narzucić granice lub potwierdzić swój autorytet.

Dziecko nie szanuje rodzica- co powinno się wtedy robić?

Bądź la dziecka dobrym przykładem

Kluczem jest zachęcanie dzieci do postępowania z szacunkiem i bycie dla nich pozytywnym wzorem do naśladowania. Jednak nie jest to przecież takie łatwe. Wymaga dużej siły woli i cierpliwości w rozwiązywaniu konfliktów, które zawsze będą powstawać pomiędzy ludźmi.

Niezbędne jest zachowanie spokoju i skupienie się w relacji ze swoimi dziećmi.

Nigdy nie powinieneś grozić im werbalnie ani fizycznie. To najgorsze co możesz zrobić w tej sytuacji.

Ponadto musimy wykazać się uczciwością i reagować w wyważony sposób, gdy nasze dzieci popełnią błąd. Chcemy im pokazać, że każdy z nas jest tylko człowiekiem i od czasu do czasu będzie popełniać błędy. Dzieci zobaczą, że żal i przebaczenie są cennymi cnotami i ważnymi aspektami wszelkich relacji międzyludzkich.

Dziecko nie szanuje rodzica

Ustal jasne granice w domu

Bardzo ważne jest ustalenie przez rodziców norm zachowania w domu. Dzieci muszą dobrze rozumieć, jakie zachowania są całkowicie niedopuszczalne, a jakie niepożądane, ale niekoniecznie karygodne. Muszą także wiedzieć, że przekroczenie pewnych linii będzie miało realne konsekwencje.

Wprowadzając te normy w życie, ważne jest, aby robić to w spójny sposób. To znaczy, powinniśmy ustalić z drugim rodzicem czy opiekunem, że zawsze przestrzegamy ustalonych ograniczeń i stosujemy umówione kary za ich przekroczenie.

Jeśli ciągle robimy wyjątki, przymykamy oko na coraz to nowe występki, tracimy wiarygodność w oczach dziecka i pokazujemy, że brakuje nam konsekwencji.

Podobnie ważne jest, abyśmy od razu stosowali odpowiednie kary za przekraczanie granic, aby dzieci nauczyły się, że są to prawdziwe konsekwencje. W ten sposób skojarzenie wybryk- kara będzie u nich trwalsze.

Nie należy stosować kar cielesnych- prowadzą one do pogorszenia sytuacji i twojego związku z dzieckiem. Ograniczenie czasu spędzanego przy komputerze lub telewizji często może być wystarczającą konsekwencją dla dziecka.

Moje dziecko mnie nie szanuje: słuchaj i mów

Konsekwencje nie muszą być zawsze w formie zemsty czy kary. Musisz znaleźć miły sposób, aby przekazać, że takie czyny mają wpływ.

Zawsze staraj się być obecny i dostępny dla swoich dzieci. Zapytaj ich o ich uczucia i wyrażaj także własne emocje. Staraj się negocjować kompromisy i dyskutować, kiedy się z czymś nie zgadzasz.

Najlepszą drogą do budowania zdrowych relacji z dziećmi jest okazywanie im bezwarunkowej miłości i szacunku. Chociaż nie jest to najszybszy ani najłatwiejszy sposób, to właśnie ten sposób zbuduje między wami zdrową więź emocjonalną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.