Samotne macierzyństwo: czy jesteś na to gotowa?

Samotne macierzyństwo: czy jesteś na to gotowa?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Fakt, że bycie ojcem lub matką jest trudne, nie jest żadnym odkryciem. Ale samotne macierzyństwo czy samotne ojcostwo, bez partnera lub osoby, która pomaga w najtrudniejszych chwilach, może jeszcze bardziej skomplikować całą sprawę.

Czasami przychodzi w życiu taki moment, gdy człowiek uświadamia sobie, że naprawdę pragnie mieć dziecko, wychować je, pokochać i dać mu wszystko, co może dać jego serce. Brak partnera nie oznacza, że ​​bycie rodzicem jest niemożliwe. Samotne macierzyństwo bądź ojcostwo to przecież nic nowego.

Adopcja to jeden z najpowszechniejszych sposobów na zostanie samotnym rodzicem. Zapłodnienie in vitro, techniki wspomagana rozrodu i macierzyństwo zastępcze (w niektórych częściach świata) są również sposobami na to, by rozpocząć samotne macierzyństwo (lub ojcostwo).

Sprawdź, jakie opcje są dla Ciebie najlepsze. Ale zanim zdecydujesz, czy naprawdę jesteś gotowa na samotne macierzyństwo, powinnaś zadać sobie kilka podstawowych pytań, aby mieć 100% pewności.

5 pytań, które powinnaś sobie zadać, zanim zdecydujesz się na samotne macierzyństwo

Dlaczego chcesz mieć dziecko?

Dziecko nigdy nie powinno być wprowadzane na świat, dlatego że jego ojciec lub matka potrzebują miłości z powodu własnych problemów emocjonalnych. Miłość dziecka nie zastępuje miłości rodzica, rodzeństwa, partnera ani przyjaciela.

Samotne macierzyństwo - mama i syn

Odpowiedzialność ojca i matki polega na tym, aby dać dziecku całą miłość, której ono potrzebuje, nie oczekując niczego w zamian… Trudno to zrobić, nie kochając samego siebie.

Czy jesteś stabilna finansowo?

Wychowywanie dziecka kosztuje, a każdy, kto mówi, że jest inaczej, kłamie. Niezbędny będzie wystarczająco wysoki dochód, aby zapewnić wsparcie i bezpieczeństwo nowemu członkowi rodziny.

Czasem nawet dwa źródła dochodu są niewystarczające, by utrzymać rodzinę, więc wyobraź sobie, że robisz to, mając tylko jedno źródło. Nierzadko jest to duże wyzwanie, dlatego musisz mieć pewność, że każdego miesiąca masz wystarczająco dużo pieniędzy, aby wychować dziecko.

Czy masz wsparcie najbliższych?

To, że będziesz potrzebować pomocy, nie podlega negocjacji. Nie możesz wychowywać dziecka zupełnie sama i musisz się z tym pogodzić. Będziesz potrzebować pomocy, zwłaszcza jeśli adoptujesz noworodka, a nawet jeśli adoptujesz starsze dziecko… Po prostu będziesz musiała dostosować się do swojego nowego życia.

Jeśli zajdziesz w ciążę dzięki technikom wspomagania rozrodu, potrzebny Ci będzie kogoś, na kim będziesz mogła się oprzeć, choćby od czasu do czasu.

Mama i dwoje dzieci

Jeśli nie masz partnera, będziesz potrzebować innych osób w swoim życiu, które będą chciały Ci udzielić pomocy, gdy będzie Ci ona niezbędna. Pomoc może okazać się potrzebna czy to przy odebraniu dziecka ze szkoły, zabraniu go na wizytę u lekarza. Może być potrzebna też w chwilach, kiedy trzeba przez kilka godzin zająć się dzieckiem, gdy Ty potrzebujesz przerwy.

Wsparcie bliskich jest również kluczowe, aby Twoje dziecko miało stałe źródło miłości i uwagi, które nie pochodzi wyłącznie od Ciebie. Może to być dziadek, przyjaciel lub inna osoba, która jest dla Ciebie ważna.

Z pewnością istotne jest to, aby ta osoba była kimś, komu możesz zaufać. To powinien być ktoś, kto może być przy Tobie o 3 rano, jeśli zajdzie taka potrzeba. Powinna być w stanie zapewnić Ci przerwę na kilka godzin, jeśli musisz się zdrzemnąć, lub jeśli musisz udać się do lekarza i z jakiegoś powodu nie możesz zabrać ze sobą dziecka. W nagłych chwilach wsparcie bliskich jest niezbędne.

Czy jesteś gotowa na zmianę swojego stylu życia na zawsze?

Posiadanie dziecka na zawsze zmienia Twoje życie. Bez względu na to, czy decydujesz się na samotne macierzyństwo, czy masz partnera, nie będziesz w stanie prowadzić swojego stylu życia, dokładnie tak jak do tej pory. Nigdy nie będzie tak samo, gdy ktoś, kogo życie całkowicie zależy od Ciebie, wejdzie do Twojego domu.

Twój harmonogram się zmieni, Twoje życie towarzyskie nigdy nie będzie takie samo, będziesz też musiała dokonać zmian w swojej karierze… Wiele rzeczy już nigdy nie będzie wyglądać tak samo, ale jeśli naprawdę chcesz być matką, nie będzie to miało dla Ciebie znaczenia.

Zrobiłaś wszystko, co chciałaś zrobić?

Zanim wkroczysz na nowy etap, zastanów się, czy osiągnęłaś w życiu wszystkie cele, o których zrealizowaniu marzyłaś. Jeśli są rzeczy, które chciałaś zrobić lub osobiste cele, które chciałaś osiągnąć, będziesz musiała ocenić, czy naprawdę do nich dotarłaś lub, czy to, że pozostają niezrealizowane, już nie ma dla Ciebie znaczenia.

Jeśli jest coś, czego chcesz doświadczyć, zanim zostaniesz matką, być może powinnaś zrobić to teraz. Próba osiągnięcia niektórych celów z dzieckiem u boku może być znacznie bardziej skomplikowana.

To może Cię zainteresować ...
Jestem mamą, to moja wymarzona praca!
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Jestem mamą, to moja wymarzona praca!

Pomimo, że osiągnęłam wszystkie cele edukacyjne i zawodowe, moim największym sukcesem jest to, że jestem mamą. Macierzyństwo to mój najlepszy krok.
Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.