Dzieci walczą cały czas - co powinni zrobić rodzice?

Dzieci walczą cały czas - co powinni zrobić rodzice?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 02 grudnia, 2019

To normalne, że dzieci się kłócą. Czasami będziesz w stanie kontrolować sytuację. Innym razem może ona wymknąć Ci się z rąk. Kiedy dzieci walczą cały czas, należy pamiętać, że jest to często ich sposób na potwierdzenie tożsamości. Ogólnie rzecz biorąc, starają się również przyciągnąć Twoją uwagę i przetestować limity.

To normalne, kiedy dzieci walczą, zwłaszcza jeśli spędzają ze sobą dużo czasu i muszą dzielić się nie tylko swoimi zabawkami, ale także uwagą rodziców.

Dzieci walczą? Co możesz zrobić, aby uniemożliwić im  ciągłe kłótnie?

Nie szukaj przyczyny

Ważne jest, abyś obserwowała siebie tak samo jak swoje dzieci. To może dać Ci wiele wskazówek na temat błędów, które popełniasz i pozwala zobaczyć, że rzeczy nie są ani czarne, ani białe.

Obrażona dziewczynka

Nie ma dobrego dziecka ani złego dziecka. Czasami jedno dziecko rozpoczyna walkę. W innym przypadku zaczyna je drugie dziecko.

Unikaj wchodzenia w powód walki lub strofowanie tego kto ją rozpoczął. W ten sposób nie jesteś częścią dyskusji.

Rozdziel je, gdy przekroczą limit

Kiedy zaczynają krzyczeć, uderzać się nawzajem lub obrażać się, to czas kiedy wchodzisz w akcje. Powiedz im, że muszą się pogodzić, nie walczyć.

Nie chcesz wiedzieć, co się stało i zamierzasz je rozdzielić na chwilę. Czemu? Ponieważ pokazały, że nie wiedzą, jak być razem.

Dzieci walczą

Czas separacji będzie zależał od wieku dzieci. W przypadku młodszych dzieci 5 minut powinno wystarczyć. Gdy minie ten okres, pozwól im ponownie bawić się razem. Daje im to możliwość pokazania, że mogą być razem i dobrze się zachowywać.

Kiedy Wasze dzieci walczą, czy powinniście je karać?

Jeśli zauważysz zachowanie swoich dzieci i ich motywy, zrozumiesz, że w rzeczywistości Twoje dzieci szukają uwagi. Chociaż jest to zły sposób na uzyskanie tego, chcą, abyś przestała robić to co robisz i poświęciła im dodatkowy czas.

W takich przypadkach najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić jest położenie kresu temu zachowaniu poprzez pozytywne wzmocnienie. Oznacza to uznanie ich dobrego zachowania, a nie rzeczy materialnych, ale z Twoją uwagą jako matka lub ojciec.

Musisz nauczyć się wzmacniać pozytywne zachowania swoich dzieci – na przykład, gdy nie walczą. Powinnaś być z nimi i nagradzać ich za każdym razem, gdy bawią się spokojnie, dzielą się swoimi rzeczami i dobrze się zachowują.

Bardzo ważne jest, aby Wasze dzieci miały dobre relacje między sobą, aby promować spokojne i harmonijne środowisko rodzinne. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić jest zachęcanie do pokoju w najbardziej stanowczy i kochający sposób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.