Jak nauczyć dzieci dzielenia się z innymi: 4 zasady

Jak nauczyć dzieci dzielenia się z innymi: 4 zasady
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Umiejętność dzielenia się z innymi jest bardzo ważna dla dobrego samopoczucia dziecka i otoczenia. Dlatego warto nauczyć dzieci dzielenia się z innymi już od najmłodszych lat. Oto kilka wskazówek i zasad, które pomogą Ci nauczyć dzieci dzielenia się z innymi. Możesz z nich skorzystać, nawet jeśli Twoje dziecko nie ma rodzeństwa.

Jak nauczyć dzieci dzielenia się z innymi…

Choć nie można powiedzieć, że jest to prawda w przypadku każdej rodziny, na ogół dzielenie się przychodzi mniej naturalnie u jedynaków. To dlatego, że od urodzenia znajdują się one w centrum uwagi. Więc jeśli masz tylko jedno dziecko, nie wychowuj go z myślą, że zasługuje na wszystko lub że wszyscy powinni traktować je jak członka rodziny królewskiej.

Wszyscy członkowie rodziny powinni brać udział w pracach domowych, bez wyjątku. Smakołyki przynoszone do domu powinny być dzielone między wszystkich (oczywiście, jeśli ktoś nie lubi danego przysmaku, nie przymuszajmy go!).

Na przykład, jeśli masz trochę nadmiarowych pieniędzy w budżecie, zdobądź zabawkę dla dziecka, perfumy dla mamy i nową koszulę dla taty. Według zasady, że wszyscy zasługują na coś nowego w równym stopniu.

Dzieci dzielą się lodem w rożku

Nie zmuszaj dziecka do dzielenia się

Aby nauczyć dzieci dzielenia się z innymi, nie możesz ich do tego zmuszać. To jedna z podstawowych zasad. Postaw się na miejscu dziecka – kiedy ktoś zmusza Cię do przeprowadzenia jakiejś akcji, z reguły skutek jest odwrotny. Na ogół budzi się w Tobie pewnego rodzaju bunt lub efekt jest osiągany, ale kosztem Twojego szczęścia.

Nigdy nie zmuszaj swoich dzieci do dzielenia się. Może się zdarzyć, na przykład, że Twoje dziecko nie chce pozwolić przyjaciołom bawić się jego ulubionym samochodem, czy inną zabawką. Kiedy znajomi przychodzą do domu, nie wyjmuj zabawki z kryjówki, w której schowało ją Twoje dziecko i nie dawaj jej innym dzieciom. Robiąc to, po prostu sprawisz, że Twój mały chłopiec lub dziewczynka poczuje frustrację i straci zaufanie do Ciebie.

Lepszą opcją jest rozmowa z synem lub córką o dzieleniu się zabawkami, zanim pojawią się ich przyjaciele. Przypomnij im chwile, kiedy odwiedzali przyjaciół i dzielili się ich zabawkami.

Jeszcze zanim goście przyjdą do Was w odwiedziny, wykorzystaj wszystkie możliwe narzędzia, aby dziecko czuło się komfortowo, widząc, jak inni bawią się jego zabawkami. Jeśli jednak koniec końców nie zdołasz przekonać dziecka, nie zmuszaj ich do robienia tego, czego nie chce robić. Nadejdzie chwila, kiedy osiągniesz swój cel.

Nauczyć dzieci dzielenia się, będąc dla nich przykładem

Twoje dziecko uczy się wielu rzeczy od dorosłych z jego otoczenia. Możesz wykorzystać ten fakt, by nauczyć dzieci dzielenia się z innymi. Wystarczy, że postawisz siebie jako przykład. Twoje dziecko widzi w Tobie najlepszego nauczyciela. Jeśli jesteś osobą samolubną, która jest zaborcza w stosunku do swojego mienia, nie możesz oczekiwać, że dziecko będzie bez problemu dzielić się swoimi rzeczami.

Z tego powodu, aby nauczyć dzieci dzielenia się, musisz pożegnać się ze swoją zaborczością i najpierw siebie nauczyć, jak się dzielić. Jeśli masz do czynienia z cennymi przedmiotami, które mogą łatwo ulec zniszczeniu, posadź dziecko na łóżku, aby uniknąć wypadków. Niech obejrzy przedmiot, dotknie go, przytrzyma i zbada.

Pamiętaj, że dziecko musi wiedzieć z pierwszej ręki, jak przyjemnym uczuciem jest dzielenie się rzeczami z innymi. Musi dostrzec, jak dobrze się czuje, gdy inni dzielą się z nim swoimi dobrami i ufają mu, nawet w kwestii najcenniejszych przedmiotów.

Podziel się również dobrymi uczuciami

Troje dzieci je jedną długą kanapkę

Kiedy mówimy o dzieleniu się, na myśl przychodzi pożyczanie komuś naszego mienia lub oferowanie innym jedzenia, które mamy. Jednak, tak jak rzeczy materialne, uczucia także są wspólne. Ma to fundamentalne znaczenie, by nauczyć dzieci dzielenia się z innymi.

Uściski, przytulanki, czułe słowa, pochwały… wszystkie te działania, które implikują miłe uczucia, powinny być dzielone. Twoje dziecko powinno wiedzieć, co oznacza miłość i co sprawia, że ​​ludzie dzielą się uczuciami z innymi. Pomóż mu zrozumieć, co ludzie czują, wymieniając uściski lub pocałunki, kiedy żegnają się lub witają z kimś i robią dobre uczynki.

Jeśli dzieci mają szansę szerzyć szczęście z innymi, dzieląc się z nimi miłymi wiadomościami, robią to. To także jest dzielenie się. Wszystko, co jest dobre, powinno być dzielone z ludźmi z otoczenia i ludźmi, z którymi dzieci mają do czynienia, nawet z nieznajomymi. Warto przekazać dziecku te wartości, oczywiście z zachowaniem ostrożności i rozsądku.

Wreszcie, aby nauczyć dzieci dzielenia się, powiedz im, że nigdy nie należy popierać złych działań innych. Że nie należy opierać swojego zachowania na tym, co robią lub czego nie robią inni. Ci, którzy wiedzą, jak się dzielić, mogą cieszyć się lepszym życiem niż ci, którzy nigdy się tego nie nauczyli.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.