Jak nauczyć dziecko organizacji w pokoju? 10 wskazówek!

Dowiedz się jak wypracować z dzieckiem nawyk utrzymywania pokoju w czystości i porządku. Dzięki temu Tobie łatwiej będzie utrzymać organizację w całym domu!
Jak nauczyć dziecko organizacji w pokoju? 10 wskazówek!
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 14 lutego, 2019

Ile razy powtarzałaś dziecku, że powinno posprzątać pokój i utrzymywać w nim porządek? Nie wiesz już jak nauczyć dziecko organizacji w pokoju? Dziś podzielimy się z Tobą 10 sprawdzonymi wskazówkami, które sprawią, że Twoja pociecha w końcu wyrobi sobie nawyk sprzątania i organizacji.

Jeśli brakuje Ci już pomysłu na to jak nauczyć dziecko organizacji w pokoju, wypróbuj koniecznie nasze sprawdzone metody.

Pokoje dzieci są zazwyczaj małe, często dzielone z rodzeństwem i rzadko są w nich wbudowane wnęki i szafy. Mimo to, w dziecięcych pokojach muszą się pomieścić ubrania (również te, których maluch akurat nie nosi ze względu na porę roku) oraz niezliczone zabawki i książki.

Dzieciom trudno jest utrzymać organizację i porządek kiedy ich szafy są przepełnione. Jeśli z półek i szuflad wysypują się ubrania i zabawki, maluch będzie czuł się przytłoczony. Rozwiązanie? Zorganizujcie przestrzeń, wprowadźcie określony porządek i uprośćcie system przechowywania przedmiotów.

Jak nauczyć dziecko organizacji w pokoju? Oto 10 wskazówek!

Dzieci i bałagan w pokoju to typowe połączenie. Jeśli chcesz wiedzieć jak nauczyć dziecko organizacji w pokoju, skorzystaj z naszych sprawdzonych i prostych wskazówek!

1. Każdy przedmiot musi mieć swoje miejsce

Kiedy każdy przedmiot będzie miał swoje wyznaczone miejsce, dziecku łatwiej będzie odkładać ubrania, zabawki, książki… Ponadto, kiedy maluch będzie chciał skorzystać z nich ponownie, będzie dobrze wiedział gdzie ich szukać. Unikniecie poświęcania czasu i nerwów na wieczne poszukiwanie zaginionych zabawek.

2. Zapewnij dziecku dużo przestrzeni do przechowywania

Aby zapewnić dziecku dostatecznie dużo przestrzeni do przechowywania różnych przedmiotów, proponujemy wstawienie do pokoju lub zainstalowanie przemyślanych rozwiązań. Sprawdź jakie szafy, szafki, regały, komody, haczyki, kosze i pojemniki sprawdzą się u Was najlepiej.

Zwróć uwagę na to, by wszystkie były dostosowane do wzrostu Twojego dziecka. Maluch powinien być w stanie z łatwością do nich sięgać.

Co więcej, możesz poopisywać półki, szuflady i kosze. Ponaklejaj na nie kolorowe etykiety. W ten sposób maluch będzie zawsze wiedział gdzie odłożyć daną rzecz i gdzie jej szukać. Jeśli dziecko jest za małe by odczytać napisy, możesz wydrukować naklejki z obrazkami na przykład książek, skarpetek czy klocków.

3. Wprowadź stały harmonogram

Podstawą do tego jak nauczyć dziecko organizacji w pokoju jest wprowadzenie stałego harmonogramu sprzątaniaNiech cała rodzina wprowadzi niewielkie zmiany w swoim rytmie dnia.

Możecie na przykład ścielić łóżka każdego dnia rano, odwieszać plecaki i torebki w odpowiednie miejsca tuż po przyjściu do domu, czy odkładać książki na półkę zanim wyjmiecie kolejne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak nauczyć dziecko organizacji w pokoju, zmień nastawienie i zaangażuj się w proces sprzątania pokoju malucha.

4. Używaj półek

Otwarte półki sprawdzają się świetnie nie tylko do przechowywania książek. Możecie również ustawić na nich ulubione zabawki malucha. Wspaniałym pomysłem jest także oprawienie w ramki najlepszych rysunków dziecka i ustawienie ich na półce.

5. Pomóż dziecku w razie potrzeby

Zależnie od wieku maluszka, może on potrzebować w mniejszym lub większym stopniu Twojej pomocy przy sprzątaniu i organizacji pokoju. W przypadku młodszych dzieci, możesz wykorzystać opowieści i gry które zachęcają do utrzymywania porządku. Przy okazji nauczysz dziecko niezależności i odpowiedzialności za posiadane rzeczy.

6. Nie używaj nagród ani przekupstwa

Aby pomóc dziecku wyrobić sobie poczucie odpowiedzialności i przyzwyczaić je do utrzymywania porządku w pokoju, nie powinnaś uciekać się do wykorzystywania przekupstwa czy nagród. Uczenie dziecka zachowywania czystości i porządku sprawdza się lepiej jako budowanie nawyku, a nie układ nagród i stawiania warunków.

“Kiedy każdy przedmiot będzie miał swoje wyznaczone miejsce, dziecku łatwiej będzie odkładać ubrania, zabawki, książki…”

7. Pokaż maluchowi gdzie i jak przechowywać ubrania

Zacznijcie na przykład od zalegającego na podłodze czy krześle stosu ubrań. Naucz dziecko składania ich. Pokaż mu gdzie je odłożyć czy odwiesić. Kiedy skończycie, zajmijcie się kolejnym miejscem – na przykład półką, na której leżą nieuporządkowane książki, kolorowanki i rysunki.

8. Używaj pojemników i koszy

Małe pudełka i otwarte półki nie sprawdzą się zbyt dobrze w przypadku zabawek. Najlepszym rozwiązaniem będą duże pojemniki i kosze.

Możesz oczywiście używać mniejszych pudełek do przechowywania drobnych zabawek i klocków. Dla tych większych natomiast znajdź duży kosz czy skrzynkę. Możesz zorganizować osobne miejsce na przechowywanie różnych typów zabawek: klocków, samochodów, maskotek.

Ważną zaletą pojemników jest to, że taki system przechowywania pozwala rodzicom na kontrolowanie tego, z ilu zabawek dzieci korzystają w jednym czasie. Jak tylko maluch przestanie bawić się jedną z nich, powinien włożyć ją z powrotem do pojemnika i dopiero wtedy wyjąć kolejną.

Przemyśl wspólnie z dzieckiem najlepszy sposób na zorganizowanie pokoju – niech pociecha czuje, że może decydować!

9. Przeorganizuj przestrzeń od dołu do góry

Weź pod uwagę wzrost dziecka. Najlepiej jest zorganizować pokój na zasadzie “od dołu do góry”. 

Na czym to polega? Najczęściej używane książki, zabawki i ubrania powinny znajdować się na dolnych półkach, w dolnych szufladach albo w pojemnikach stojących na podłodze. Na najwyższych półkach – takich, do których dziecku trudno jest sięgnąć – umieśćcie rzadko używane ubrania.

Jeśli dzielisz z dzieckiem szafę, koniecznie umieść jego rzeczy u dołu, a swoje wyżej. W ten sposób wszystkim będzie wygodnie korzystać z półek i szuflad.

10. Zaangażuj się!

Nasza ostatnia porada jeśli chodzi o to jak nauczyć dziecko organizacji w pokoju polega na zaangażowaniu. Pomóż maluchowi! Razem możecie lepiej zaplanować ustawienie szaf i półek oraz harmonogram sprzątania. Zapytaj co odpowiada dziecku najbardziej i co jest w stanie zrobić z łatwością.

Kiedy dziecko poczuje, że jego zdanie się liczy i że jest włączone w proces podejmowania decyzji, zrozumie jak ważne jest utrzymywanie pokoju w czystości i porządku.

Te proste techniki pomogą Ci nauczyć dzieci odpowiednich organizacji pokoju i utrzymywania porządku. Z kolei dzięki temu Tobie łatwiej będzie utrzymać porządek w całym domu.

Pamiętaj przede wszystkim o tym, że jeśli nauczysz dziecko odpowiedniej organizacji i porządku, będzie ono korzystało z tych umiejętności przez całe życie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.