Chęć rozwoju i nauki u dzieci - jak je motywować?

Chęć rozwoju i motywacja do nauki u dzieci są istotnym czynnikiem kształtującym przyszłość dziecka. Dowiedz się jak pomóc mu się zainspirować.
Chęć rozwoju i nauki u dzieci - jak je motywować?
Natalia Cobos Serrano

Napisane i zweryfikowane przez pedagog społeczny Natalia Cobos Serrano.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Chęć rozwoju i nauki powinna wychodzić od wewnątrz- tylko wtedy na prawdę dziecko ma szansę samodzielnie się motywować. Rodzice mogą mu jednak pomóc odnaleźć w sobie chęć zdobywania wiedzy.

Nastawienie na naukę uczy nas dążenia do tego, co chcemy osiągnąć. Motywacja i chęć pracy nad sobą to elementy charakteru które pojawiają się wraz z dorastaniem.  Wielu rodziców zastanawia się jak pomóc dzieciom w osiąganiu sukcesów, samodzielności i ambicji, aby mogły iść na przód pomimo życiowych przeszkód i wyzwań.

Czytaj dalej i dowiedz się jak motywować i zachęcać dziecko do rozwoju.


W społeczeństwie tak konkurencyjnym i nastawionym na osiąganie sukcesów jak nasze, często możesz czuć się sfrustrowany swoim życiem. Ale rezygnacja lub myślenie, że nigdy nie odniesiesz sukcesu, nie pomoże ci w nastawieniu się na rozwój i naukę.

Jest to dość nowa koncepcja i oznacza zaufanie do siebie i swoich zdolności, chęć rozwoju i poprawy swoich wyników.

„Czego mogę się dziś nauczyć? Co zrobię następnym razem, gdy znajdę się w podobnej sytuacji? ”

–Carol Dweck–

Skąd się bierze pozytywne nastawienie i chęć rozwoju?

Dziewczynka uczy się

Jeśli myślisz, że talent to coś, z czym się urodziłeś i co nigdy nie ulega zmianie to jesteś w błędzie! To mit, że nie można poprawić swoich umiejętności i zdolności. Wiele znanych i pełnych sukcesu osób, sportowców i naukowców, uważa, że ciężka praca i dużo samozaparcia to klucz do osiągnięcia mistrzostwa w danej dziedzinie.

Pamiętaj, że przez całe życie możesz rozwijać swoje zdolności i umiejętności, a także swój talent, jeśli tylko wykażesz masz nastawienie na rozwój. Po 30 latach badań naukowych i studiów psychologicznych, znana psycholog ze Stanford, Carol Dweck, opracowała koncepcję nastawienia na rozwój.

Osoby nastawione na rozwój wierzą, że mogą ciągle rozwijać nowe umiejętności i poprawić swoje umiejętności dzięki ciężkiej pracy i poświęceniu. Według Dweck nasz mózg i talent to tylko punkt wyjścia. Aby rzeczywiście osiągnąć sukces, mistrzostwo w danej dziedzinie potrzeba dużo samozaparcia i pracy nad sobą.

Sam talent nie wystarczy. Ta wizja pomoże tobie i twoim dzieciom rozwinąć chęć do nauki, która jest niezbędna, aby stać się lepszym w życiu, w szkole czy też w sporcie.

Jak wpływa na nas nastawienie na rozwój?

Chłopiec czyta - chęć rozwoju

Nauczanie nastawienia na ciągły rozwój i polepszanie swoich umiejętności oznacza motywowanie produktywności w naszym życiu w wielu aspektach, takich jak edukacja, praca, sport itp.

 

Dzieci z nastawieniem na rozwój uczą się akceptować konstruktywną krytykę, przyjmują porady i uczą się od starszych. Takie podejście pomoże im uczyć się na podstawie doświadczenia i opracowywać swoje własne strategie, które pomogą im poprawić to, czego im brakuje.

Mimo że popełniają błędy, wiedzą, że ciężką pracą mogą znaleźć sposób na poprawę. Ponadto czują wsparcie swojej rodziny i wiedzą, że pomyłki i upadki są naturalną koleją rzeczy.

4 proste sposoby na to, aby pobudzić chęć rozwoju u dziecka

Ucz swoje dzieci stawiania czoła wyzwaniom, a nie ich unikania. Pomóż im zrozumieć, że pewne zadania i wyzwania mogą się im nie udać, ale muszą zawsze starać się spróbować ponownie. Niezwykle istotne jest dawanie z siebie wszystkiego, pozytywne nastawienie, nie poddawanie się i nauka na własnych błędach.

Jeśli dziecko ma problemy z kolegą z klasy, zachęć go do rozpoczęcia rozmowy i pojednania się. Zamiast unikania sprzeczki niech dzieci postarają się znaleźć wspólny grunt i wspólnie wypracują zgodę.
Zachęcaj ich do wytrwałości. Osoba nastawiona na rozwój nie poddaje się zbyt szybko i zbyt łatwo.

Na przykład, jeśli Twoje dzieci mają problemy ze zrozumieniem matematyki, powiedz im, że to nie jest wina braku talentu. Jest to trudny temat, który wymaga dwa razy więcej czasu i wysiłku oraz, że są zdolne go zrozumieć, jeśli cierpliwie będą wykonywać ćwiczenia.

Pokaż im, że można używać konstruktywnej krytyki na swoją korzyść. Ktoś o stałym negatywnym nastawieniu zwykle ignoruje krytykę, nawet jeśli jest ona konstruktywna i pomocna.

 

Pomóż swoim dzieciom zrozumieć, że można uczyć się z tego co radzą nam inni i uczynić krytykę użyteczną. Zachęcaj swoje dzieci do inspirowania się sukcesami innych ludzi. Zamiast czuć się zagrożonym sukcesem kolegów z klasy, gwiazd sportu czy osób z internetu, pomóż im zainspirować się nimi.

Rozwój  dziecka

„Stawać się lepszym jest lepsze, niż trwać w bezczynności”.

–Carol Dweck–

Podsumowanie

Psycholog Carol Dweck twierdzi, że każdy ma w sobie oba nastawienia. Musimy znaleźć w sobie wewnętrzne dziecko, które szuka odpowiedzi na pytania, chce się uczyć, odkrywać i poznawać. Możemy starać się zostawić negatywne nastawienie i ruszyć w stronę ciekawości świata.

 

Każdy może czasem mieć lepszy dzień i czuć się pewnie co do swoich umiejętności i zdolności, a kilka dni później czasami poczuć się zagubionym, w nieodpowiednim miejscu. To jest bardzo powszechne zjawisko.

Dlatego ważne jest, aby nauczyć nasze dzieci czerpać korzyści z nastawienia się na rozwój. W ten sposób, krok po kroku, zaczną doceniać życiowe wyzwania, wiedząc, że są one częścią procesu uczenia się i ogólnie rozwoju umysłu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dweck, C.S. (2016). Mindset. La actitud del éxito. Sirio. España.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.