Problemy z poczuciem własnej wartości u dzieci

Problemy z poczuciem własnej wartości u dzieci
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 24 lutego, 2019

Problemy z poczuciem własnej wartości u dzieci wymagają czujnego oka rodziców i podejmowania odpowiednich działań. Jest to bardzo ważne, aby tak było, ponieważ problemy z poczuciem własnej wartości u dzieci pod wieloma względami wpływają na ich przyszłe dobro. Najlepszym sposobem na ustalenie, czy dziecko ma problemy z poczuciem wartości, jest baczne obserwowanie jego zachowania.

Co to jest poczucie wartości?

Poczucie własnej wartości jest wartością, jaką ludzie nadają sami sobie. Jest to istotna część rozwoju dzieci. Dzięki niemu mogą odczuwać akceptację i miłość we wszystkich relacjach, jakie nawiązują z otaczającymi ich ludźmi. Innymi słowy, jest to związek między osobowością dziecka a jego otoczeniem.

Znaczenie poczucia wartości u dzieci

Zdrowe poczucie własnej wartości jest ważne w każdym wieku, ale szczególnie w dzieciństwie. Zapewnia zdrowy rozwój dzieci oraz pobudza procesy uczenia się.

Może pomóc dzieciom stworzyć dobre relacje z otoczeniem i umożliwić im doznanie szczęścia. Dzieci o stabilnym poczuciu własnej wartości czują się pewnie, kompetentnie i aktywnie udzielają się w społeczeństwie.

Z drugiej strony, problemy z własną wartości u dzieci powodują, że dzieci te mogą stać się osobami krytycznymi i nieśmiałymi. Niestety, te postawy mogą prowadzić do przejawów agresji. To z kolei utrudnia dzieciom przystosowanie się do otoczenia.

3 powszechne problemy z poczuciem własnej wartości u dzieci

Opinia, jaką dzieci mają o sobie, może powodować problemy z poczuciem własnej wartości u dzieci. Ponieważ jest to bardzo zmienny stan i ulega wpływom czynników zewnętrznych, może powodować bardzo widoczne zmiany w zachowaniu.

Specjaliści wskazują co najmniej trzy powszechne problemy z poczuciem własnej wartości u dzieci:

1. Zawyżone poczucie własnej wartości

Czasem nazywa się to fałszywym poczuciem własnej wartości. Nie jest to zdrowe dla osób, które wykazują takie zachowanie. Dzieci z takim nastawieniem wydają się zarozumiałe i mają duże wymagania, ponieważ uważają, że zawsze mają rację i na wszystko zasługują.

Ponadto czują potrzebę zademonstrowania swoich osiągnięć i umiejętności tym, którzy są wokół nich, aby zyskać ich uznanie.

Problemy z poczuciem własnej wartości u dzieci - dziewczynka robi sobie selfie

Ogólnie rzecz biorąc, zawyżone poczucie wartości pojawia się u dzieci, które nie otrzymują wystarczającej uwagi, pochwał czy uczucia od swoich rodziców.

Ten brak miłości prowadzi podświadomie do wyolbrzymienia obrazu, który projektują na innych, aby zostać zaakceptowanym i zwrócić na siebie uwagę.

Kiedy ich rodzice nie narzucają granic, dzieci po prostu wierzą, że mają we wszystkim rację i są godne podziwu wszystkich ludzi wokół nich.

Zdrowe poczucie własnej wartości stymuluje proces uczenia się, pomaga tworzyć dobre relacje z otoczeniem i pozwala osiągnąć szczęście.

2. Stałe niskie poczucie wartości u dzieci

Jest to jeden z problemów, z którymi boryka się większość rodziców. Dzieci o zaniżonym poczuciu wartości z reguły są osobami niedocenianymi w pewnych okolicznościach i które nie reagują odpowiednio na pozytywne lub na negatywne bodźce.

Ogólnie rzecz biorąc, wydają się niezdecydowane. Boją się ośmieszenia, porażki i nie walczą o siebie. Ten problem może pojawić się, gdy dotykają ich wysokie wymagania społeczeństwa, a nawet ich rodziców.

Kiedy dzieci widzą, że nie są w stanie sprostać temu, czego się od nich oczekuje, przestają próbować. Z biegiem czasu stają się pesymistyczne i negatywne.

Problemy z poczuciem własnej wartości u dzieci - smutna dziewczynka siedzi skulona na trawie

3. Niska i niestabilna samoocena u dzieci

W tym przypadku istotny wpływ bodźce ze świata zewnętrznego. Kiedy dzieje się coś dobrego, poczucie własnej wartości dziecka staje się wygórowane. Jednak gdy zdarzają się złe rzeczy, znowu spada.

Trudno jest zauważyć problemy z poczuciem własnej wartości u dzieci, szczególnie u małych dzieci, po prostu ze względu na fakt, że wszystkie dzieci są bardzo zmienne z natury. Jednak najczęstsze oznaki tego problemu są następujące:

  • Dziecko na ogół jest spokojne, ale staje się drażliwe, gdy otrzymuje konstruktywną krytykę.
  • Niepokoi się sytuacjami wymagającymi odpowiedzialności, na przykład zadaniami szkolnymi. To dlatego, że myśli, że nie będzie w stanie wykonać tego zadania dobrze.
  • Boi się osiągnięć.
  • Kłamie, oszukuje, staje się agresywne lub bardzo nieśmiałe.

Zasadniczo problem ten powstaje, gdy rodzice lub nauczyciele porównują dzieci do ich rówieśników lub do ich rodzeństwa. Występuje również, gdy dzieci doświadczają z zastraszania bądź znęcania lub przechodzą przez coś, co powoduje wstrząsy emocjonalne lub zdenerwowanie, takie jak pojawienie się kolejnego dziecka w ich domu.

Podsumowując, jeśli rodzice znają potencjalne problemy z poczuciem własnej wartości u dzieci, może to pomóc podjąć działania, zanim będzie za późno.

Wsparcie rodziny jest niezbędne, aby pokonać przeszkody i trudności, które łatwo mogą pojawić się w młodym wieku. Bez wątpienia miłość, uczucie i zrozumienie mają istotne znaczenie w trudnych sytuacjach, a nawet mogą powstrzymać rozwój tych problemów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.