Podnoszenie samooceny dziecka: 4 strategie

Podnoszenie samooceny dziecka: 4 strategie
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 17 lutego, 2019

Żebyśmy mogli spełniać nasze marzenia, potrzebujemy dobrego samopoczucia. Podczas gdy dla wielu osób jest to wrodzone, dla innych jest trudniejsze, szczególnie w dzieciństwie. W takich przypadkach musimy uczyć nasze dzieci miłości do siebie. Podnoszenie samooceny dziecka jest ważnym elementem dbania o jego prawidłowy rozwój.

Zwrot „pokochaj siebie” może wydawać się nieco oklepany. Może nawet wydawać się czymś, czego nie trzeba wyjaśniać, ponieważ teoretycznie każde dziecko powinno kochać siebie. Jednak podnoszenie samooceny dziecka i dbanie o jego dobre samopoczucie może mu znacznie pomóc dobrze się rozwijać.

Opinia o sobie i postrzeganie własnych zdolności generuje poczucie nazwane poczuciem własnej wartości. Jest to kluczowy czynnik zdrowego i szczęśliwego rozwoju dziecka. W tym artykule zwrócimy uwagę na jego znaczenie i metody na podnoszenie samooceny dziecka.

Problemy dzieci z niską samooceną

Istnieją pewne wzorce zachowań, które mogą wskazywać, że coś nie jest w porządku z poczuciem własnej wartości Twojego dziecka. Wszystkich tych objawów można unikać albo skutecznie sobie z nimi poradzić, niezależnie od przypadku.

  • Często jest smutne bez wyraźnego powodu.
  • Odmawia samodzielnych aktywności.
  • Nie interesuje się spędzaniem czasu z przyjaciółmi.
  • Jest skryte, także wobec rodziny i nie wyraża siebie w otwarty sposób.
  • Ma problemy z nawiązywaniem kontaktu z ludźmi, których nie zna.
Smutne dziecko siedzi skulone na trawie

4 sposoby na podnoszenie samooceny dziecka

Jako matka powinnaś mieć świadomość, czego należy uczyć Twoje dziecko, a czego nie, aby mogło cieszyć się lepszym poczuciem własnej wartości. Zwróć uwagę na następujące strategie i upewnij się, że stosujesz je w codziennym życiu, gdyż podnoszenie samooceny dziecka jest bardzo ważne.

1. Poświęcaj czas dziecku

To podstawowa zasada rodzicielstwa. Rodzice muszą poświęcać czas swoim dzieciom. To sprawia, że dzieci czują się wartościowe, słuchane i rozumiane. Uświadamiają sobie, że są ważne dla swoich rodziców.

Ważne jest, aby przerwać to, co robisz, kiedy Twoje dzieci naprawdę Cię potrzebują. Jest to najlepszy sposób, aby pokazać im, że ich problemy są dla Ciebie ważne i że chcesz pomóc im znaleźć rozwiązanie.

Ponadto możesz wykorzystać tę więź, by zaszczepić wartości i uczyć ich rozpoznawać i akceptować ich mocne i słabe strony.

Aby kochać to, kim jesteśmy, musimy dobrze poznać siebie i zaakceptować wszystkie nasze wady i słabości.

2. Odpowiednio radź sobie z ich sukcesami i porażkami

Dzieciństwo to etap życia, który jest ciągłym procesem uczenia się. Dlatego logiczne jest, że dzieci popełniają błędy. Kwestią tutaj jest to, jak sobie z nimi poradzić. Zamiast kwestionować ich działania, a nawet ich możliwości, musisz pokazać im, że zawsze wyciągnąć coś pozytywnego z każdej porażki.

Oprócz uczenia, jak ważna jest odporność na porażkę musisz także działać właściwie, kiedy dzieci osiągną swoje cele. Powinnaś doceniać ich osiągnięcia i pogratulować im sukcesu i zaangażowania. Ważne jest również, aby nie porównywać ich dokonań z tym, co zrobiło ich rodzeństwo lub znajomi.

W ten sposób Twoje dzieci zauważą, że jesteś zainteresowana ich rozwojem. Zobaczą, że jesteś tam, aby ich prowadzić i pomagać im, kiedy tylko tego potrzebują. Bądź jednak ostrożna: to ostatnie nie oznacza, że ​​nie wolno im nigdy popełniać błędów lub wyręczania ich i podsuwania im rozwiązań. Chodzi raczej o zrobienie czegoś przeciwnego.

Zamiast kwestionować ich działania, a nawet ich możliwości, musisz pokazać im, że zawsze wyciągnąć coś pozytywnego z każdej porażki.

3. Naucz dziecko interpretować jego emocje

Tak zwana inteligencja emocjonalna jest kluczowym aspektem umożliwiającym dzieciom prawidłowy rozwój przez całe dzieciństwo. W takich sytuacjach powinnaś uczyć dzieci interpretować ich uczucia i odpowiednio reagować w odpowiedzi na nie.

Ważne jest, aby wysłuchać, co ma do powiedzenia dziecko i pomóc mu zrozumieć, że to, co czuje, jest normalne. Nie powinno czuć się źle z powodu lęku, niepokoju, zmartwień lub smutku. Są to całkowicie normalne emocje, których wszyscy doświadczamy.

Chłopiec podnosi ręce w geście zwycięstwa

4. Dawaj przykład i konstruktywnie koryguj zachowania dziecka

Twoje dzieci uczą się wszystkiego od Ciebie, nawet wtedy, gdy nie uczysz ich niczego specjalnego. Dlatego musisz pokazać w swoich działaniach ideę podejmowania pozytywnego ryzyka, stawiania czoła obowiązkom, a przede wszystkim szacunku, miłości i zrozumienia wobec innych.

Z drugiej strony, gdy zauważysz błędy lub nieakceptowane zachowanie, nie atakuj poczucia własnej wartości dziecka. Podnoszenie samooceny dziecka wymaga radzenia sobie z ich działaniami, a nie z ich zdolnościami.

Na przykład, zamiast mówić: „Jesteś zły z matematyki, nigdy się nie nauczysz”, powiedz: „Posłuchaj, robisz to w niewłaściwy sposób. Skoncentruj się i zrób jeszcze kilka zadań, a zrozumiesz”. To może wydawać się dla Ciebie nieistotne, ale naprawdę robi różnicę między pewnym siebie dzieckiem a dzieckiem o niskiej samoocenie.

Na koniec nie należy zapominać o „drobnych” akcjach, które są również niezwykle ważne. Próbuj ustalić zdrowe granice i zawsze być czułym. To doskonały sposób na podnoszenie samooceny dziecka. To będzie niesamowite narzędzie, które okaże się przydatne przez całe jego życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.