Ćwiczenia po porodzie: ich korzyści i rekomendacje

Ćwiczenia po porodzie: ich korzyści i rekomendacje

Ostatnia aktualizacja: 03 kwietnia, 2019

Chociaż Twoje ciało musi wracać do formy powoli i ostrożnie, ćwiczenia po porodzie są dla Ciebie dobre. Rzućmy okiem na ten temat bardziej szczegółowo.

Aktywność fizyczna jest zawsze dobra. Siedzący tryb życia ma niewiele zalet i może powodować problemy. W przypadku kobiet w okresie poporodowym ćwiczenia fizyczne pomagają im czuć się lepiej zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie warto podejmować pochopnych decyzji bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. To, nie dość że nie da żadnych korzyści, może przynieść Ci problemy i powikłania. Najlepiej jest skonsultować się z lekarzem i podjąć decyzję, kiedy i jak zacząć wykonywać ćwiczenia po porodzie. Jest to szczególnie ważne w pierwszych miesiącach po urodzeniu dziecka.

Kiedy należy rozpocząć wykonywać ćwiczenia po porodzie?

Nie śpiesz się. Ogólnie wskazane jest, aby poczekać przynajmniej do momentu zakończenia połogu. Po upływie tego okresu możesz zacząć planować proste ćwiczenie zależnie możliwości. Ćwiczenia te nie powinny być wyczerpujące lub trwać długo.

Stopniowo możesz zwiększyć fizyczne zapotrzebowanie na ćwiczenia. Nie ma powodu, aby zmuszać się do profesjonalnego treningu.

Ważniejsze jest, aby inwestować czas w robienie rzeczy dobrze, niż w pośpiechu i kończąc z kontuzją. Musisz dbać o siebie dla Twojego dobra i dla dobra dziecka.

Ćwicząca kobieta - ćwiczenia po porodzie

Czas powrotu do formy różni się w zależności od rodzaju porodu

Jeśli urodziłaś naturalnie, prawdopodobnie masz pewne rozciągnięcie mięśni w okolicy miednicy. To czasami jest odpowiedzialne za nietrzymanie moczu u kobiet. Biorąc to pod uwagę, ćwiczenia przyniosłyby skutek odwrotny do zamierzonego, ponieważ pogorszyłyby sytuację.

“Ćwiczenia aerobowe obejmujące serię skoków i pracę brzucha są najmniej zalecane w okresie poporodowym.”

Jeśli urodziłaś przez cesarskie cięcie, czas regeneracji trwa trochę dłużej niż po porodzie siłami natury. Blizna po operacji jest wewnętrzna i zewnętrzna, więc przed rozpoczęciem wykonywania ćwiczeń należy odczekać odpowiedni czas.

Ważne jest również uzyskanie zgody lekarza przed ich wykonaniem. Jednak każda kobieta jest inna. Nie ma reguły, która łączyłaby każdy przypadek.

Natychmiastowe korzyści z ćwiczeń po porodzie

  1. Depresja poporodowa jest zwalczana przez rozproszenie uwagi, uwalnianie toksyn i wzrost niektórych hormonów, takich jak serotonina.
  2. Wytrzymałość rozwija się z biegiem czasu, co ma zasadnicze znaczenie dla codziennych czynności, zwłaszcza przy opiece nad nowonarodzonym dzieckiem.
  3. Występuje również poprawa jakości snu. Pamiętaj, że nie chodzi o to, aby więcej spać, ale o lepszą jakość spania.

“Ćwiczenia po porodzie są doskonałą opcją na odzyskanie sylwetki i poprawę zdrowia psychicznego. Jednak powinnaś być świadoma, że ich odpowiedni wybór jest kluczowy.”

Ćwiczenia po porodzie: zalecane aktywności

1. Aerobik w wodzie (Aquagym)

Jest to sport, który znacznie poprawi pracę kilku grup mięśni. Polega na uprawianiu gimnastyki w wodzie. Dzięki niej zmniejsza się ciężar samego ciała, co sprzyja powracaniu do zdrowia po porodzie.

Ćwiczenia w tej dyscyplinie działają na mięśnie lędźwiowe i piersiowe, a także na krocze i okolice brzucha. Woda jest również bardzo relaksująca. Ten rodzaj ćwiczeń zapewnia wiele korzyści.

2. Joga

Dzięki fizycznym i psychicznym korzyściom jakie przynosi, joga jest świetna do regeneracji po porodzie. Ćwiczenie pomaga poprawić równowagę emocjonalną i postawę ciała. Ponadto, uczysz się ćwiczyć techniki głębokiego oddychania, które pozwalają na skuteczniejsze dotlenienie mózgu.

Oczywiście musisz mieć obok siebie profesjonalną pomoc. W ten sposób otrzymasz instrukcje dotyczące najbardziej odpowiednich pozycji dla Ciebie i sposobu ich prawidłowego wykonania. Jak w każdej dyscyplinie, zaczniesz od płynnych i prostych ruchów, zwiększając ich zakres, ponieważ Twoje ciało mówi, że jest w stanie więcej.

Ćwiczenia na piłce


3. Ćwiczenia po porodzie – Pilates

Ta dyscyplina pomaga wzmocnić mięśnie, a przede wszystkim zmniejsza dyskomfort dolnego odcinka kręgosłupa. W szczególności największe korzyści odnoszą mięśnie miednicy i jamy brzusznej. Krocze korzysta również z rozciągania, którego zakres z czasem powinnaś zwiększyć jeśli chodzi o trudność i intensywność.

Pilates oferuje również bardzo dobre techniki oddechowe, więc wzmacniasz mięśnie jednocześnie relaksując się. Podczas wykonywania ćwiczeń po porodzie ważne jest unikanie nadmiernego nacisku na ciało.

Innymi słowy: nie zmuszaj się, aby fizycznie naciskać mocniej po to, by uzyskać taki sam natychmiastowy wynik, jak przed ciążą. Zrozum swoje ciało i dbaj o nie. Daj temu czas.

Kiedy będziesz gotowa do ćwiczeń po porodzie, rozważ te opcje, ponieważ są one idealne do zaspokojenia potrzeb Twojego ciała w tym czasie. Pamiętaj, że intensywność aktywności fizycznej zawsze powinna być łagodna lub umiarkowana w okresie poporodowym. Ponadto, pierwszym priorytetem tych procedur jest przywrócenie siły mięśni dna miednicy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.