Zmęczona mama? Tak, zmęczona, ale i szczęśliwa

Zmęczona mama? Tak, zmęczona, ale i szczęśliwa
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Bycie matką jest najpiękniejszym zadaniem do wykonania jakie może istnieć – co do tego nie mamy wątpliwości. Ale jest to zadanie także bardzo męczące. Zmęczona mama, ale i szczęśliwa mama to zupełnie normalne zjawisko.

Kobiety poświęcają się dla swoich dzieci bezgranicznie. Poświęcają się także dla swojej pracy i dla zobowiązań domowych. Zmęczona mama bardzo często zapomina jednak o podstawowym elemencie: o swoim własnym samopoczuciu.

W ciągu dnia robimy wszystko co możliwe – a czasem i to co niemożliwe – aby uszczęśliwić naszych bliskich. Bawimy się z dzieckiem, rozmawiamy z partnerem, gotujemy najlepsze potrawy, dbamy o dom, pracujemy, aby dokładać się do budżetu domowego i wykonujemy wiele jeszcze innych codziennych obowiązków.

Matka daje całą siebie, nie oczekując nic w zamian. Na drodze do uszczęśliwiania innych o swoim własnym szczęściu najczęściej zapomina.”

Aż w końcu zdajemy sobie sprawę, że jedyne co robimy dla samych siebie w ciągu dnia to zadbanie o podstawową higienę. Kiedyś nie wyobrażałyśmy sobie wyjścia z domu bez długich przygotowań przed lustrem, jednak tamtej wersji nas już praktycznie nie ma.

Być zmęczoną mamą

Nie przeszkadza już nam noszenie tej samej pary dżinsów przez kilkanaście dni z rzędu czy zakładanie pierwszej lepszej bluzki z szafy. Czas, który kiedyś poświęcałyśmy na makijaż teraz przeznaczamy na zadbanie o potrzeby innych.

Tak, czas nas radykalnie zmienił i rzeczywistość nie wygląda tak, jak wyobrażałyśmy to sobie, będąc w ciąży.

I choć macierzyństwo jest najpiękniejszą przygodą jaką można sobie wymarzyć, to jednak na początku tej przygody trzeba niestety wiele poświęcić, aby móc się cieszyć z jej owoców.

Zmęczona mama musi znaleźć czas na refleksję

Gdy jesteśmy pytane o naszą nowa rolę matki zawsze pojawiają się nam przed oczami wszystkie trudne chwile. Ale mimo to odpowiadamy, że jesteśmy tak szczęśliwe jak jeszcze nigdy. I jest to absolutna prawda.

W samotności zastanawiamy się jak mogłyśmy w ogóle wcześniej żyć, gdy nie było naszych maleństw przy nas. To one zmieniły kompletnie nasz świat. One dodały temu światu kolorów.

Posiadanie dzieci jest czymś co nawet ciężko jest opisać. Dzieci przychodzą na świat i sprawiają, że zaczynamy rozumieć, że istnieją rzeczy w życiu, które mają szczególną wartość.

“Jeśli któregoś dnia będzie Ci się wydawało, że nie masz już więcej siły, przypomnij sobie, że jest ktoś obok Ciebie dla kogo jesteś super bohaterką”.

Będąc zmęczoną mamą niektóre dni wloką się nam okropnie, a noce bywają za krótkie. Czasem nawet nie wiemy jaki jest dzień tygodnia.

Zmęczenie góruje nad nami i czasami mamy ochotę to wszystko rzucić (nawet jeśli obok nas są nasze ukochane maleństwa). I tak to po prostu jest. Zmęczona mama doświadcza różnych emocji i jest to zupełnie normalne.

Na początku naszej przygody z macierzyństwem próbujemy rozwikłać tajemnicę wychowywania dziecka i zajmowania się nim jak najlepiej to możliwe. Wtedy nawet zwykła zmiana pieluszki wydaje się być wyzwaniem nie do pokonania. Skupiamy się tylko na swojej nowej roli matki.

Ale z biegiem dni przychodzą także inne myśli do głowy: Gdzie ja jestem w moim życiu? Kim jestem? Co ja tak naprawdę czuję?

Gdy zaczniemy się nad tym wszystkim zastanawiać z pewnością nie będziemy już w stanie zachować takiego spokoju ducha jak jeszcze dzień wcześniej. Zaczynamy zauważać, że już nawet do łazienki nie chodzimy same, że nie ma mowy o spotkaniu z przyjaciółmi, że każdą rozmowę telefoniczną ze znajomymi kończymy: “Zadzwonię później, teraz muszę już lecieć, bo dziecko płacze”.

Tak wygląda codzienność zmęczonej, ale szczęśliwej mamy. Zmęczona mama daje z siebie wszystko co najlepsze, nie oczekując nic w zamian.

Teraz ważniejsze od fryzury jest to, aby dziecku było wygodnie. To cała Ty – dla dziecka jesteś teraz super bohaterką i priorytetem jest szczęśliwe życie Twojej pociechy.

Macierzyństwo z innej perspektywy

Stając się matkami dostajemy w nasze ręce prezent, najwspanialszy z możliwych. Poświęcamy dla naszych pociech całe nasze życie i nikt nie zdołałby nas przekonać do wyboru innej drogi.

Ale pomału musimy też zacząć szukać przestrzeni dla siebie. Musimy odzyskać istotę nasze indywidualności. Udało nam się już przetrwać okres ciąży i poród, poznałyśmy już na czym polega macierzyństwo.

Teraz jest czas, aby się zatrzymać i chwilę zastanowić. Musimy otworzyć wewnętrzne drzwi do ponownego poznania nas samych.

Zmęczona mama uprawia jogę
“Znajdź przestrzeń dla siebie i wypełnij ją pozytywną energią. Dzięki temu będziesz potrafiła dać swojej rodzinie to co jest w Tobie najlepsze”.

Nie ma nic złego w robieniu tego, co się lubi. Wręcz przeciwnie – dzięki temu jesteśmy w stanie oderwać się na chwilę od codziennych problemów i odzyskać siły na stawienie im czoła.

Zatem i Ty rób to co lubisz: ćwicz, słuchaj ulubionej muzyki, chodź na spacery z przyjaciółmi. Jest to najlepsza recepta na napełnienie się pozytywną energią.

Macierzyństwo jest wspaniałe. Jeśli jednak zaczniesz czuć przemęczenie i ochotę, aby wszystko rzucić nie zapomnij posłuchać co mówi Twoje serce.

Przypomnij co czułaś, gdy nosiłaś w sobie dziecko. Czerp radość ze wszystkich chwil, ponieważ żadne nie są takie same.

I pamiętaj, że nie ma nic złego w byciu zmęczoną matką, w końcu temu zmęczeniu towarzyszy też przecież ogromne szczęście.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.