Mówić dziecku, że je kochasz - jak robić to codziennie

Mówić dziecku, że je kochasz - jak robić to codziennie
Eva Maria Rodriguez Diego

Napisane i zweryfikowane przez zawodowa pisarka i specjalista w dziedzinie wychowania fizycznego Eva Maria Rodriguez Diego.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Współcześni rodzice są tak zajęci, że często nie pamiętają o czymś tak ważnym, jak to, że trzeba mówić dziecku, że je kochasz. Jakkolwiek oczywiste może się to wydawać, wyrażanie uczuć słowami jest czymś bardzo, bardzo ważnym. Dzieci wiedzą, że są kochane przez rodziców, ale lubią, gdy im się o tym przypomina. W rzeczywistości potrzebują tego. Dlatego staraj się codziennie mówić dziecku, że je kochasz.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​aby mówić dziecku, że je kochasz, nie potrzebujesz dużo czasu. Możesz to robić bez względu na to, ile spraw masz na głowie. W rzeczywistości, nawet jeśli nie spędzacie razem dużo czasu, wciąż możesz bez przeszkód mówić dziecku, że je kochasz. Przypominać, jak wielka jest Twoja miłość do niego.

Jest wiele różnych sposobów i momentów, w których możesz mówić dziecku, że je kochasz. Rzućmy okiem na kilka z nich.

Zostawiaj notatki „kocham Cię”, aby mówić dziecku, że je kochasz

To jest coś, co możesz robić bez względu na wiek dziecka. Możesz tworzyć notatki w książkach, zostawiać je na biurku, w tornistrze lub pośród zabawek. Napisz krótką wiadomość lub zrób śliczny rysunek. Możesz również włożyć coś do pudełka z drugim śniadaniem, aby przypomnieć dziecku o Tobie i pokazać mu, jak bardzo je kochasz.

W przypadku starszych dzieci możesz również korzystać z technologii. Od czasu do czasu wyślij im e-mail lub SMS. Pamiętaj, że emoji może pomóc dużo powiedzieć w kilku słowach.

Zawsze witaj dziecko uściskiem i pocałunkiem

Poranki i noce to dwa kluczowe momenty dnia, w których możesz uściskać i ucałować swoje dziecko. Zapomnij o wszystkim innym przez chwilę i daj mu dawkę miłości na kilka następnych godzin.

Kiedy Ty lub Twoje dziecko wychodzicie z domu lub wracacie, jest to kolejny dobry moment na przytulanie i pocałunek. Bardzo łatwo jest to robić, szczególnie gdy dzieci są małe. Z wiekiem często wychodzimy z przyzwyczajenia, jakby to już nie miało znaczenia. Ale to błąd. Ten mały gest wiele znaczy dla dzieci.

Mama z córką - zawsze będziesz moim dzieckiem

Usiądź, aby zjeść z dzieckiem przynajmniej raz dziennie

Badania pokazują, że wspólne jedzenie z rodzicami co najmniej raz dziennie przynosi dzieciom wiele korzyści. Wpływa m.in. na zmniejszone ryzyko nadużywania substancji uzależniających, lepsze stopnie w szkole i silniejsze poczucie własnej wartości.

Obiad lub kolacja to doskonała okazja, aby nadrobić zaległości i omówić wszystko, co Twoje dziecko chce Ci powiedzieć. Aby tak się stało, musisz usiąść przy stole bez telewizora.

Kiedy jesteś z dzieckiem, zwracaj na nie uwagę

Niedawne badania wykazały, że dzieci zdają sobie sprawę, kiedy ich rodzice łatwo się rozpraszają. Współcześni rodzice często zwracają większą uwagę na telefony niż na cokolwiek innego. Oprócz tego, że tym samym dają dziecku straszliwy przykład, okazują brak szacunku wobec niego.

Kiedy dziecko chce z Tobą o czymś porozmawiać, odłóż telefon i inne rozrywki i zwróć na nie uwagę. A jeśli istnieje jakiś pilny powód, dla którego naprawdę nie możesz teraz rozmawiać, wyjaśnij z szacunkiem, dlaczego musisz iść. Nie przerywaj rozmowy bez uprzedzenia ani nie zostawiaj dziecka bez wyjaśnienia. Twój czas jest najcenniejszą rzeczą, jaką możesz dać swoim dzieciom.

Zaplanuj zajęcia z dzieckiem

Czas jest najlepszym prezentem, jaki rodzic może dać swojemu dziecku. Jednak musi to być czas dobrej jakości. Jeśli Ty i Twoje dziecko jesteście razem w domu, ale każde z Was robi co innego, to jest coś zupełnie innego, niż wspólne spędzenie czasu.

Planowanie zajęć na weekend lub uczestniczenie z dziećmi w zajęciach poza domem, takich jak zajęcia manualne, sport, lekcje tańca lub inne hobby to kolejny sposób, aby mówić dziecku, że je kochasz. Oprócz zawężania więzi między dzieckiem a rodzicem, daje to wiele możliwości wyrażenia uczuć i udowodnienia, że bardzo lubisz spędzać z nim czas.

Nie musisz tylko mówić dziecku, że je kochasz. Lepiej dodaj, że masz nadzieję, że będzie miało wspaniały dzień. Wyślij mu motywujące stwierdzenie lub powiedz mu, że myślisz o nim i tęsknisz za nim. Ale nie przesadzaj, zwłaszcza gdy Twoje dziecko jest starsze. To tylko jeden ze sposobów, aby mówić dziecku, że je kochasz.

Spacer taty i syna na plażę

Podziękuj dziecku za wszystko, co robi

Mówienie „dziękuję” i „proszę” to jeden z najlepszych sposobów na wychowywanie dziecka i nauczenie go okazywania szacunku. Te słowa mogą również dać dziecku znać, jak bardzo je doceniasz. Wdzięczność jest ważną wartością i wydobywa to, co najlepsze w każdym z nas.

Oprócz dziękowania swoim dzieciom, gdy robią dla Ciebie miłe rzeczy, niezależnie od tego, czy były o to proszone, czy zrobiły to z własnej woli, możesz zrobić jeszcze więcej. Od czasu do czasu po prostu podziękuj dziecku bez powodu – za to, że jest, że jest sobą, że rozjaśnia Twoje poranki lub za to, że dodaje otuchy swoim uśmiechem. Każde słowo pomaga. Twoje dzieci to pokochają.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.