Rodzaje par, które mają szansę przetrwać próbę czasu
Być może trudno Ci w to uwierzyć, ale naukowcy dali radę sklasyfikować rodzaje par, które mają szansę przetrwać próbę czasu. Jednocześnie odkryli, które pary mają mniejszą szansę na pozostanie ze sobą niż inne. A jak wygląda Twój związek?
Kiedy wchodzisz w nowy związek, mogą nawiedzać Cię różne wątpliwości. Między innymi możesz zastanawiać się nad tym, czy rzeczywiście jesteście sobie przeznaczeni. Naukowcy podjęli się tego wyzwania i zbadali, które rodzaje par mają szansę być ze sobą najdłużej. Czytaj dalej, aby przekonać się, co odkryli!
Cztery rodzaje par
Badacz Brian Ogolsky z Uniwersytetu w Illinois przeprowadził badania na 376 parach w wieku od 25 do 29 lat. Specjalnie wybrał pary, które nie wstąpiły jeszcze w związek małżeński. Zamiast oceniać każdą osobę z osobna, przeprowadził badania traktując każdą parę jako jedną jednostkę.
Badał każdą parę przez 9 miesięcy i obserwował ich zamiar zawarcia związku małżeńskiego. Obserwował, czy ich decyzja zmieniła się pod wpływem kłótni i ich stanu emocjonalnego.
Z badań Ogolsky’ego wynika, że istnieją cztery rodzaje związków: dramatyczne, nękane konfliktami, zaangażowane społecznie i skoncentrowane na partnerze.
- Związki “dramatyczne”. To pary, które spędzają ze sobą niewiele czasu i doświadczają najróżniejszych górek i dołków, separacji, pogodzeń, itp. Stanowiły 34% wszystkich par biorących udział w badaniu.
- Związki skoncentrowane na partnerze. 30% par biorących udział w badaniach Ogolsky’ego należało do tej kategorii. Takie pary lubiły spędzać ze sobą czas i robić wspólnie różne rzeczy.
- Związki nękane konfliktami. Ogolsky stwierdził, że związki 12% par biorących udział w badaniu były nękane konfliktami. Osoby w takich związkach dość często się kłóciły, ale były bardziej stabilne od związków dramatycznych.
- Związki zaangażowane społecznie
Rodzaje par, które według badaczy mają szansę przetrwać
Jednak naukowcy nie zadowolili się zwykłą klasyfikacją par. Starali się również ocenić, jakie czynniki sprawiają, że miłość zamienia się w coś stałego i wytrzymałego.
W tym momencie warto przytoczyć badania opublikowane w Research Gate, które wymieniają czynniki sprawiające, że związek jest zdrowy i trwały.
Te badania koncentrowały się zwłaszcza na parach, które były w związku małżeńskim od co najmniej 40 lat:
Wartości
Istnieją pary, które widzą swoją wspólną przyszłość, wyznają takie same wartości i mają takie same zainteresowania oraz podobne poglądy. Chociaż niektórzy mogą twierdzić, że przeciwieństwa się przyciągają, to nie wystarczy to, aby związek przetrwał. Wygląda na to, że rzeczy, które nas łączą, odgrywają istotną rolę w budowaniu trwałych związków.
Przebaczanie
Każdy związek ma swoje problemy i kłótnie. Każdy, kto idealizuje swój związek, popełnia poważny błąd. Oto kolejny istotny punkt pomagający zbudować trwały związek: umiejętność przebaczania.
Zawsze może pojawić się konflikt, dlatego zdrowy związek wymaga poszukiwania sposobów na jego rozwiązanie. Oznacza to również umiejętność przebaczania i proszenia o przebaczenie.
Intymność
Udane pożycie seksualne nie gwarantuje wspaniałego związku. Jednak pomaga stworzyć więź i intymność, które odgrywają znaczącą rolę w zdrowym związku.
Oczywiście pomocny bywa również fakt, że seks powoduje uwolnienie do krwiobiegu takich hormonów jak oksytocyna, które sprawiają, że czujesz się szczęśliwa. To bez wątpienia wywiera pozytywny wpływ na związek.
Komunikacja
Na samym końcu należy podkreślić, że komunikacja to podstawa do stworzenia każdego rodzaju związku międzyludzkiego. W przypadku par odgrywa jeszcze większą rolę.
Niezwykle istotną rolę pełni wyrażanie swoich uczuć i prowadzenie ze sobą rozmów. Kiedy życie rzuca Wam pod nogi przeszkody, musicie być w stanie wspólnie poszukiwać alternatyw.
Podsumowując, chociaż z badań wynika, że u par, które są w stanie przetrwać próbę czasu, można zaobserwować te czynniki, to trudno jest ustalić jeden wzór, który sprawdzi się w każdym przypadku. Partnerzy muszą być tolerancyjni wobec siebie, komunikować się ze sobą, okazywać sobie miłość i empatię, aby stworzyć zdrowy związek. Dzięki temu wszystko stanie się łatwiejsze.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- De la Espriella Guerrero, R. (2008). Terapia de pareja: abordaje sistémico. Rev. Colomb. Psiquiat. https://doi.org/10.1002/mrm.25004
- Martínez-Álvarez, J. L., Fuertes-Martín, A., Orgaz-Baz, B., Vicario-Molina, I., & González-Ortega, E. (2014). Vínculos afectivos en la infancia y calidad en las relaciones de pareja de jóvenes adultos: El efecto mediador del apego actual. Anales de Psicologia. https://doi.org/10.6018/analesps.30.1.135051
- Morón Gaspar, R. (2006). Terapia integral de pareja. EduPsykhé. https://doi.org/10.1109/CVPR.2013.167