Komunikacja z partnerem: 7 wskazówek

Komunikacja z partnerem: 7 wskazówek
Natalia Cobos Serrano

Napisane i zweryfikowane przez pedagog społeczny Natalia Cobos Serrano.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Komunikacja odgrywa kluczową rolę w każdej relacji, a zwłaszcza pośród par. Właściwa komunikacja z partnerem powinna bazować między innymi na okazywaniu zainteresowania preferencjami drugiej osoby, rozpoznawaniu jej uczuć i okazywaniu sobie wzajemnie szacunku.

Dobra komunikacja z partnerem niezwykle ułatwia rozwiązywanie sporów, zarówno tych obecnych, jak i przyszłych.

Pomaga partnerom zademonstrować jednomyślność i spójny front przed dziećmi. To coś, co przydaje się niezwykle w każdej rodzinie. Właśnie dlatego w dzisiejszym artykule chcemy przedstawić najważniejsze wskazówki dotyczące komunikacji z partnerem.

Komunikacja z partnerem: najważniejsze wskazówki

1. Okaż zainteresowanie tym, co Twój partner ma do powiedzenia podczas rozmowy

Komunikując się często słuchamy, aby odpowiedzieć, a nie po to, aby zrozumieć drugą osobę. To jeden z największych problemów, któremu musimy stawić czoła.

Podczas rozmowy przepełnia nas pragnienie, aby inni słuchali z uwagą tego, co mówimy. W przypadku par brak aktywnego słuchania może znacząco pogorszyć ich związek.

Wysłuchując skarg często zaczynamy myśleć o tym, w jaki sposób chcemy na nie odpowiedzieć. To z kolei odciąga naszą uwagę od słów partnera i nie pozwala zrozumieć jak się czuje. Nigdy nie postrzegaj kłótni z partnerem jako zawodów, w których jedna strona wygrywa, a druga przegrywa.

“Pierwszym obowiązkiem miłości jest słuchać.”

–Paul Tillich–

2. Podczas rozmowy z partnerem mów w pierwszej osobie

Jeżeli chcesz zachować spokój rozmawiając o jakimś problemie ze swoim partnerem, powinnaś przede wszystkim używać zaimka osobowego “ja”. To najlepszy sposób na pokazanie partnerowi, że coś Ci nie pasuje.

Rozmowa partnerów podtrzymuje zaangażowanie w relacji

Jeżeli z kolei będziesz wytykała palcami swojego partnera i mówiła tylko o nim, zaczniesz brzmieć krytycznie i oskarżycielsko. Unikaj wypowiadania stwierdzeń typu: “Zawsze mnie stawiasz mnie w trudnej sytuacji w obecności Twoich rodziców”. Lepiej byłoby powiedzieć: “Podczas wczorajszego obiadu z Twoimi rodzicami nie czułam Twojego wsparcia”.

3. Unikaj okazywania zdegustowania partnerem

Według autorki bestsellerów Arielle Ford, wyrażanie zdegustowania i pogardy stanowi główną przyczynę separacji większości par. Ford twierdzi, że pogarda, defensywnie zachowanie, unikanie oraz ciągła krytyka to cztery czynniki, które niszczą związek.

Jeżeli Twój partner czuje się osaczony lub skrępowany podczas rozmowy z Tobą, nie będzie czuł się komfortowo. To z kolei przełoży się na nieskuteczną lub nieistniejącą komunikację w waszym związku. W wyniku tego Twój partner nie będzie miał świadomości, że będąc z Tobą może wyrażać to, jaki jest naprawdę.

4. Wybierz odpowiedni moment na rozmowę o istotnych kwestiach

Często rozmowa może szybko pójść w złym kierunku ponieważ nie poczekałaś na odpowiedni moment, aby ją rozpocząć. Ale jak się upewnić, że dany moment jest właściwy?

Arielle Ford sugeruje rozpoczęcie rozmowy od prostego pytania: “Czy uważasz, że to dobry moment na rozmowę? Mam problem z pewną kwestią i muszę z Tobą o tym porozmawiać”. Jeżeli Twój partner powie Ci, że teraz wolałby nie rozmawiać, poproś go, aby określił, kiedy znajdzie chwilę czasu.

Bardzo dużą rolę odgrywa powstrzymywanie się od wywierania nacisku na partnera, aby nie czuł się zobligowany do rozmowy w danym momencie. Jeżeli Twój partner pracuje lub studiuje albo jest bardzo zmęczony, postaraj się okazać cierpliwość i poczekaj na lepszy moment na rozmowę.

W przeciwnym razie wasza konwersacja prawdopodobnie szybko zamieni się w wielką awanturę.

5. Podczas rozmowy okazuj zainteresowanie tym, co lubi Twój partner

Rozmowa o wspólnych zainteresowaniach to najlepszy sposób na nawiązanie porozumienia i komunikację z partnerem. Jeżeli chcesz porozmawiać o czymś przyjemnym ze swoim partnerem, dowiedz się, co lubi. Dzięki temu konwersacja będzie o wiele bardziej swobodna, co z pewnością wpłynie pozytywnie na wasz związek.

Dlatego też tak dużą rolę odgrywa słuchanie partnera, który mówi o swoich zainteresowaniach. To jedna z najważniejszych kwestii, na których opiera się komunikacja  z partnerem.

Jeżeli Twój partner zauważy, że nie obchodzi Cię to, co lubi i nie wykazujesz zainteresowania rozmową na ten temat, pojawi się bariera komunikacyjna.

6. Rozmawiaj o waszych problemach

Kiedy para się kłóci, dość często wyciąga na światło dzienne problemy z przeszłości. Jednocześnie mamy tendencję do mówienia rzeczy, które nie mają nic wspólnego z obecnym problemem. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy stajecie się poddenerwowani.

Rozmawiająca para - komunikacja z partnerem

Kiedy podczas rozmowy z partnerem pojawiają się inne problemy, powinnaś je zostawić w spokoju. Umówcie się, że porozmawiacie o nich innym razem, ale postawcie sobie jeden warunek: musicie stawić im czoła.

Nie możesz łudzić się, że każda Twoja rozmowa z partnerem zakończy się osiągnięciem konsensusu. Takie nastawienie doprowadzi jedynie do wzrastania napięcia i narastania konfliktów. Czasami lepiej jest zrobić sobie przerwę i wrócić do problemu w późniejszym czasie.

7. Podczas rozmowy z partnerem mów o tym, jak się czujesz

Zazwyczaj podczas kłótni wiele osób krytykuje swoich partnerów za to, co mają do powiedzenia. Ale kiedy tak robisz, Twój partner zaczyna czuć się atakowany i przybiera postawę defensywną.

Jeden z kluczy do właściwej komunikacji z partnerem to brak wytykania błędów i zrzucania winy. Zamiast tego powinnaś powiedzieć mu, co czujesz.

Skoncentruj się na tłumaczeniu tego, jak się czułaś i wyrażaniu własnych emocji. Dzięki temu wasza rozmowa stanie się cieplejsza i pełna zrozumienia.

Podsumowując, nigdy nie powinnaś ignorować ogromnego wpływu, jaki dobra komunikacja z partnerem wywiera na wasz związek. Szacunek, okazywanie zainteresowania, umiejętność słuchania i rozpoznawanie uczuć drugiej osoby to klucze, które sprawią, że wasz związek przetrwa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • De Lourdes, L. (2007). Entendiendo a la pareja: marcos teóricos para el trabajo terapéutico. Editorial Pax México. México D.F.
  • Ford, A. (2017). Convierta a su pareja en su alma gemela. HarperCollins. Estados Unidos: Tennessee.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.