Psychologiczne korzyści oferowane przez poród w domu

Poród w domu staje się coraz bardziej popularną opcją dla kobiet. Przeczytaj o korzyściach psychologicznych, aby zobaczyć, dlaczego kobiety ją wybierają.
Psychologiczne korzyści oferowane przez poród w domu
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Poród w domu był kiedyś intymnym i prywatnym przeżyciem, który zawsze odbywał się w domowym zaciszu. Jednak wraz z postępem technologicznym szpitale stały się pierwszą opcją i prawie jedynym miejscem, w którym dzieci przychodzą na świat.

Ale chociaż bezpieczeństwo medyczne w szpitalu może być większe, często lekceważy się czynniki ludzkie i emocjonalne. Dlatego poród w domu staje się coraz bardziej popularną opcją ze względu na korzyści psychologiczne.

Pomimo tego, że ta praktyka wciąż nie jest zbyt powszechna, wielu ekspertów dostrzega zalety rodzenia w domu. Na przykład w krajach takich jak Wielka Brytania, Finlandia i Holandia poród w domu jest objęty ubezpieczeniem.

Dlaczego więcej kobiet decyduje się na poród w domu?

Coraz więcej kobiet decyduje się na urodzenie dzieci w domu, głównie z powodu niewłaściwego wykorzystywania zasobów medycznych i technologicznych w szpitalach. Większość porodów szpitalnych jest mechaniczna, zmedykalizowana i pozbawiona empatii.

Ponadto osoby zajmujące się kobietą rodzącą dziecko przestrzegają sztywnych procedur, które często są inwazyjne i niepotrzebne.

Noworodek na rękach matki

Specjaliści medyczni zaczną stosować rutynowe środki natychmiast po przybyciu do szpitala. Na przykład wykonają lewatywę i golą okolice intymne, co często nie jest pożądaną opcją przez matki.

Ponadto będą Cię stale monitorować, co zmusza matkę do pozostawania w tej samej pozycji przez wiele godzin. Istotna również nadmierna interwencja medyczna, ponieważ lekarze często używają syntetycznej oksytocyny i wykonują nacięcie krocza, nawet jeśli nie jest to konieczne.

W rezultacie oczekujące matki odgrywają całkowicie drugorzędną i bierną rolę. Lekarze nie biorą pod uwagę ich emocji. Ponadto w wielu przypadkach lekarz nawet nie informuje kobiety o tym, co się dzieje ani nie prosi o zgodę przed niektórymi zabiegami.

Cała ta znormalizowana przemoc położnicza sprawia, że kobiety chcą odzyskać kontrolę i intymność w tak ważnym momencie ich życia.

Korzyści psychologiczne z porodu w domu

Teraz, gdy przeczytałaś już trochę o doświadczeniach kobiet podczas porodu w szpitalu, porozmawiamy sobie o psychologicznych korzyściach urodzenia dziecka w domu.

Większa intymność

Urodzenie dziecka to bardzo osobiste doświadczenie. Dlatego, jeśli chodzi o tak wrażliwy moment, musisz być w znajomym, wygodnym i ciepłym miejscu. Ten proces wymaga intymności, towarzystwa, wsparcia i zrozumienia.

Dlatego poród w domu, w otoczeniu bliskich i pod okiem empatycznych profesjonalistów, jest bardzo korzystny dla matki.

Bardziej naturalny proces

Poród w domu czyni ten proces bardziej naturalnym. Ciało kobiety jest fizjologicznie przygotowane do porodu, ale potrzebuje czasu. Dlatego nadmierna interwencja może być szkodliwa.

Jeśli chodzi o poród w domu, lekarz będzie okresowo monitorował matkę i dziecko, ale nie w sposób ciągły. Pozwala to matce poruszać się i wykonywać inne czynności, zamiast być przykutą do łóżka i skupiać się wyłącznie na odczuwanym bólu.

Ponadto możesz zdecydować się na poród w wodzie lub ustawić się w różnych pozycjach, w których Twoje ciało może czuć się lepiej podczas tego procesu.

Psychologiczne korzyści porodu w domu

Większa kontrola i wolność

Największą psychologiczną korzyścią porodu w domu jest zdecydowanie zakres kontroli i wolności, jaką ma kobieta. Na przykład możesz wymyślić swój własny plan porodu i upewnić się, że wszyscy go przestrzegają.

Możesz również odgrywać aktywną rolę podczas porodu, ustalając tempo i podejmując decyzje. Pracownicy służby zdrowia będą przy Tobie, aby Cię wspierać, współpracować z Tobą i pracować na Twoją korzyść. Dodatkowo kobieta zawsze będzie o tym informowana i może decydować o każdym kroku, co da jej nieocenione poczucie kontroli i bezpieczeństwa.

Czy poród w domu jest bezpieczny?

Należy podkreślić, że poród w domu nie zawsze jest odpowiednią opcją. Ciąża musi być niskiego ryzyka, a dziecko powinno rozwijać się normalnie. Ponadto konieczne jest posiadanie wykwalifikowanych specjalistów przy porodzie domowym, a także planu transportu do szpitala na wypadek sytuacji awaryjnej.

Mając to wszystko na uwadze, poród w domu jest bezpieczny i dla wielu kobiet jest o wiele bardziej emocjonalnie satysfakcjonującym doświadczeniem.

Pamiętaj, że to matka powinna być główną bohaterką swojego porodu, dlatego jej aktywne zaangażowanie jest niezbędne. Każda kobieta ma prawo do miłego wspominania tak ważnego momentu w jej życiu.

To może Cię zainteresować ...
Przyczyny wczesnego i późnego porodu – poznaj je wszystkie!
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Przyczyny wczesnego i późnego porodu – poznaj je wszystkie!

Przyczyny wczesnego i późnego porodu wiążą się z różnymi czynnikami, ale częściej występują one u kobiet rodzących po raz pierwszy.  • De la Torre del Jesús, V. (2015). ¿ Parto en casa o en el hospital? Beneficios del parto en casa. Nuevas tendencias.[Grado]. Universidad de Jaén.
  • Medeiros, R. M. K., Santos, I. M. M. D., & Silva, L. R. D. (2008). A escolha pelo parto domiciliar: história de vida de mulheres que vivenciaram esta experiência. Escola Anna Nery12(4), 765-772.

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.