Bliska osoba towarzysząca podczas porodu: same korzyści

Bliska osoba towarzysząca podczas porodu: same korzyści
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Sama tylko obecność kogoś bliskiego podczas porodu dodaje sił każdej matce. Bliska osoba towarzysząca podczas porodu to źródło wsparcia, bezpieczeństwa i spokoju. Nauka to potwierdza.

Dziesiątki lat temu osoba towarzysząca podczas porodu była mrzonką. Matkom nie towarzyszyła rodzina, przyjaciele ani doula. To było niemożliwe.

W niektórych szpitalach nadal istnieje wiele ograniczeń, ale niektóre z nich zostały złagodzone, głównie z uwagi na fakt, że osoba towarzysząca podczas porodu daje rodzącej kobiecie liczne korzyści.

Chwile po porodzie

Konieczne było przestudiowanie tego tematu, aby wykazać, że na przykład w obliczu stresu kobieta w ciąży czuje się lepiej, mając blisko siebie kogoś, komu ufa i kto zapewni jej wsparcie i pomoc.

I choć korzyści z pozostawania w towarzystwie bliskich osób wykraczają poza poniższą listę, oto siedem zalet, które pokazują, jak pozytywnym doświadczeniem okazuje się rodzenie dziecka, gdy osoba towarzysząca podczas porodu jest obecna podczas tego wyjątkowego procesu.

1. Osoba towarzysząca podczas porodu to sposób na krótszy poród

Towarzystwo kogoś bliskiego skraca czas porodu. Teoretycznie i na podstawie zebranych danych, można skrócić poród nawet o 43 minuty, a wszystko to dzięki spokojowi, który zapewnia matce jej partnera lub inna osoba towarzysząca podczas porodu.

Dzieje się tak, ponieważ niepokój i strach przed porodem powodują nieprawidłowe wzorce tętna u płodu, spowalniają skurcze i przedłużają poród.

2. Z kimś u boku poród staje się łatwiejszy

Matki, którym ktoś towarzyszy częściej rodzą naturalnie, a nie chirurgiczne. Co więcej, rzadziej potrzebują środków przeciwbólowych.

Badania sugerują, że wsparcie, które zapewnia osoba towarzysząca podczas porodu, zwiększa u matki poczucie kontroli i posiadania władzy, a tym samym zmniejsza jej zależność od interwencji medycznych, w tym od znieczulenia zewnątrzoponowego. Gdy poziom stresu jest niższy, przejście dziecka przez obszar miednicy staje się łatwiejsze.

3. Poród jest przyjemniejszym przeżyciem, jeśli nie jesteś sama

Matki, którym wsparcie zapewniała osoba towarzysząca podczas porodu, czuły się bardziej zadowolone z całego przebiegu tego procesu. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które mogły cieszyć się obecnością partnera od samego początku porodu.

4. Osoba towarzysząca podczas porodu może pomóc skrócić przerwy między skurczami

Osoba towarzysząca podczas porodu powinna mieć zegarek, aby mierzyć czas między kolejnymi skurczami.

Osoba towarzysząca podczas porodu

Jeśli przerwa wynosi od 8 do 10 minut, a każdy skurcz trwa od 30 do 45 sekund, oznacza to, że trwa wczesny etap porodu.

5. Twój towarzysz może utrzymywać kontakt z lekarzem prowadzącym

Bycie w kontakcie z lekarzem jest bardzo ważne, ponieważ dzięki informacjom przekazanym przez osobę towarzyszącą, specjalista może zdecydować (biorąc pod uwagę czas skurczów), kiedy powinnaś udać się na salę porodową.

6. Osoba towarzysząca podczas porodu uspokoi Cię i rozweseli

Kiedy jesteś spięta, Twoje ciało staje się niezwykle sztywne. Możesz nawet myśleć, że konieczna będzie interwencja chirurgiczna. Dlatego podczas porodu, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujesz towarzystwa kogoś bliskiego. Potrzebujesz kogoś, kto zrobi wszystko, co możliwe, aby Cię uspokoić, zachęcić lub rozweselić.

Świadomość, że poród może nie rozwijać się naturalnie, a zatem może wymagać interwencji chirurgicznej, może sprawić, że matka poczuje się jeszcze bardziej bezbronna. Wtedy wsparcie kogoś bliskiego jest jeszcze bardziej potrzebne.

7. Dba o Twoje potrzeby (pragnienie, zimno, gorąco)

Od chwili odejścia wód płodowych zaczniesz wymagać dużej uwagi od swojej osoby towarzyszącej. Ciągła komunikacja między Wami jest ważna, ponieważ dzięki temu unikniesz sytuacji, w której będzie Ci czegoś brakować.

Twój partner lub inna osoba towarzysząca podczas porodu musi mieć dużo cierpliwości, zwłaszcza jeśli rodzisz po raz pierwszy. Jeśli tak jest, musi zadbać o Twoje poczucie bezpieczeństwo podczas porodu za pomocą motywujących słów, trzymając Cię za ręce i przypominając właściwy sposób oddychania.

To może Cię zainteresować ...
Będzie dobrym tatą? Zastanów się przed zajściem w ciążę
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Będzie dobrym tatą? Zastanów się przed zajściem w ciążę

Czy Twój partner będzie dobrym tatą? Zastanów się nad tym, zanim zdecydujesz się zajść w ciążę, aby uniknąć niepotrzebnych spięć.
Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.