Ciało kobiety - jak zmienia się w czasie ciąży

Ciało kobiety - jak zmienia się w czasie ciąży

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2018

Wykonujesz test ciążowy i wychodzi pozytywnie. Wspaniałe wiadomości! Nosisz piękne nowe życie w swoim łonie. Ale dzięki temu szczęśliwemu rezultatowi pojawia się milion różnych pytań. Co zmieni się moje ciało? Co powinnam jeść? Nie ma wątpliwości: ciało kobiety przechodzi drastyczne zmiany w czasie ciąży.

Jest to jeden z najczęstszych problemów kobiet, kiedy dowiedzą się, że są w ciąży. Twoje ciało zmienia się podczas ciąży, a także po urodzeniu dziecka.

Dla wielu kobiet ciąża to piękne przeżycie. Na tym etapie ciało kobiety dostosowuje się, aby podtrzymać i dbać o nowe życie.

Naprawdę imponująca jest myśl o tym, jak dziecko może rozwinąć się z naszych własnych komórek rozrodczych. Jeszcze bardziej niesamowity jest proces, w którym ta grupa komórek staje się w pełni ukształtowaną ludzką istotą.

Bądźmy jednak realistami. Nie zawsze będzie tak różowo, a Twoje ciało przechodzi przez wiele fizycznych zmian podczas ciąży. Niektóre będą oczywiste dla wszystkich wokół Ciebie, podczas gdy są inne zauważysz tylko Ty.

Podjęcie decyzji o urodzeniu dziecka zmienia życie. Oznacza to decyzję, że od tego momentu Twoje serce zacznie bić również poza Twoim ciałem.

Jak zmieni się Twoje ciało i psychika w czasie ciąży

 • Twoje piersi: od samego początku ciąży Twoje piersi zaczną rosnąć i puchnąć, powoli, ale nieustająco. Wzrost o jeden lub dwa rozmiary to dla niektórych kobiet marzenie. Dla innych z kolei to koszmar. Ale dla każdej kobiety w ciąży to rzeczywistość.
 • Twoja waga: możesz przybierać na wadze około 400 gramów co tydzień. Pod koniec ciąży oznacza to, że Twoja waga wzrośnie o około 12 kg. Musisz dobrze jeść, aby mieć pewność, że Twoje dziecko jest zdrowe. Jedyne, co należy zrobić, to utrzymać zrównoważoną dietę zgodnie z zaleceniami zespołu medycznego i ćwiczyć, jeśli lekarz to zaleci.
 • Twoja macica: ten organ zwykle waży 50 g, ma 6,5 ​​cm długości i ma pojemność 2-3 mililitrów. Pod koniec ciąży waży 1,5 kg i mierzy 33 cm długości, o pojemności 4 lub 5 litrów.
 • Nudności i wymioty są częstymi objawami fizycznymi w pierwszym trymestrze ciąży.
 • Nastąpią również zmiany hormonalne. Mogą one prowadzić do żylaków, obrzęków i skurczów kończyn dolnych u kobiet w ciąży.
Poranne wymioty

Zmiany w czasie ciąży, których możesz nie zauważyć:

Twoje ciało przejdzie przez prawie nieskończoną listę zmian fizjologicznych podczas ciąży. Oto niektóre z najbardziej zauważalnych:

 • Twoja krew: w czasie ciąży całkowita objętość krwi w twoim ciele wzrasta o 1,5 litra.
 • Twój puls: ponieważ w twoim ciele jest więcej krwi, twoje tętno również wzrośnie o 10 do 15 uderzeń na minutę. To pozwala twojemu sercu na krążenie dodatkowej krwi.
 • Twój oddech: czasami możesz mieć problemy z oddychaniem. Im większy płód, tym więcej miejsca zajmuje w Tobie.
 • Twoja jama ustna: przez wytwarzanie zwiększonej ilości śliny, twoje dziąsła będą wrażliwe i skłonne do krwawienia. Uważaj na ubytki.
 • Twoje żyły: będą się rozszerzać, możesz zauważyć obrzęk w nogach i prawdopodobnie nieestetyczne żylaki.
 • Twoje ciśnienie krwi: zmniejszy się, ponieważ naczynia krwionośne będą rozszerzone. Powrócisz do normalnego poziomu w trzecim trymestrze.
 • Zaparcia: może to być jeden z najgorszych objawów ciąży. Jest to spowodowane wolniejszym tranzytem żołądkowo-jelitowym. Zaleca się dietę bogatą w błonnik.
 • Pęcherz: będzie coraz bardziej skompresowany. Oznacza to, że będziesz musiała częściej chodzić do łazienki.
 • Twoje hormony: jak możemy o nich zapomnieć? Zapewniają one prawidłową ciążę i są odpowiedzialne za wszystkie zmiany wewnętrzne.
Kobieta dba o swoje ciało podczas ciąży

Moje ciało jest niesamowite: w pewnym momencie ma dwie głowy, cztery ramiona, cztery nogi i dwa serca bijące. Kim jestem? Matką!

Eksperci zalecają dużo odpoczynku w ostatnich miesiącach ciąży. Kiedy dziecko przyjdzie na świat, prawdopodobnie będziesz mieć wiele nieprzespanych nocy, opiekując się nim. Spowoduje to problemy ze snem i emocjonalnie wyczerpanie.

Poza tym, spróbuj cieszyć się ciążą. Jest to etap przejściowy. Taki, który wprowadzi znacznie ważniejsze zmiany do Twojego życia niż zmiany Twojego ciała.

To może Cię zainteresować ...
Odzyskać figurę sprzed ciąży, nie wychodząc z domu
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Odzyskać figurę sprzed ciąży, nie wychodząc z domu

Niezależnie od tego, co mówią inni, możesz odzyskać figurę sprzed ciąży i to nie wychodząc z domu. Praktyczne porady jak po przebytej ciąży szybko ...


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.