Poporodowe bóle głowy: wszystko, co musisz wiedzieć na ich temat

Bóle głowy po porodzie mogą wahać się od bardzo łagodnych do ciężkich, w zależności od przyczyny. Czy znasz niektóre z najważniejszych czynników wyzwalających poporodowe bóle głowy?
Poporodowe bóle głowy: wszystko, co musisz wiedzieć na ich temat

Ostatnia aktualizacja: 02 września, 2021

Poporodowe bóle głowy (w okresie zwanym połogiem) są jednym z największych dolegliwości tego etapu. Objawy mogą mieć różną intensywność, a w niektórych przypadkach mogą stać się tak intensywne, że zakłócają codzienne życie. Istnieje wiele przyczyn, które mogą wywołać poporodowe bóle głowy.

Bóle głowy po porodzie mogą wahać się od bardzo łagodnych do ciężkich, w zależności od przyczyny. Czy znasz niektóre z najważniejszych czynników wyzwalających poporodowe bóle głowy?

W naszym dzisiejszym artykule podsumowaliśmy najważniejsze z nich. Niektóre to naturalna konsekwencja porodu lub znieczulenia, a inne w kontekście niektórych chorób. Czy chcesz dowiedzieć się więcej o poporodowych bólach głowy? Czytaj dalej!

Co może powodować poporodowe bóle głowy?

Poniżej omówimy niektóre z najczęstszych czynników wyzwalających tę dolegliwość, które w niektórych przypadkach mogą również wpływać na inne sytuacje.

Napięciowe bóle głowy

Kobieta siedząca na kanapie z ręką na czole, marszcząca brwi.
Stres może być wyzwalaczem tego stanu.

Napięciowe bóle głowy są jednym z najczęstszych schorzeń w populacji ogólnej. Z tego powodu kobiety mogą ich doświadczać w okresie bezpośrednio po porodzie (tj. w ciągu pierwszych 24 godzin po porodzie). Jest to logiczne, biorąc pod uwagę przyczyny tego stanu.

Według publikacji amerykańskiej Narodowej Biblioteki Medycznej ból ten jest konsekwencją utrzymującego się skurczu mięśni szyi. Chociaż nie wszystkie matki cierpią na ten stan, stres, zmiany temperatury i przebywanie w niewygodnych pozycjach są czynnikami, które mogą sprzyjać pojawieniu się tego stanu klinicznego.

Bóle poporodowe: migreny

Termin “migrena” często mylony jest z jakimkolwiek rodzajem bólu głowy. Prawda jest taka, że migrenowy ból głowy jest chorobą przewlekłą i różni się od napięciowych bólów głowy. Charakteryzuje się intensywnym, długotrwałym bólem (trwającym nawet ponad 24 godziny) i czasami obejmują zaburzenia czucia zwane aurami.

Jest to stan, który zwykle pojawia się już w okresie dojrzewania, a więc w większości przypadków. matki będą świadome swojej choroby już przed porodem. Według publikacji Mayo Clinic istnieje wiele czynników wywołujących ataki migreny. Najczęstsze to problemy ze snem, stres i narażenie na niektóre leki.

W rzadkich przypadkach może wystąpić zjawisko zwane migralepsją. Jak omówiono w tym opisie przypadku, dotknięci pacjenci często mają drgawki wraz z bólem. Zwykle prowadzi to do przyjęcia do szpitala w celu ustalenia przyczyn choroby.

Podwyższone ciśnienie krwi, jedna z przyczyn poporodowych bólów głowy po porodzie

Czy znasz termin stan przedrzucawkowy? To jedno z najczęstszych powikłań ciąży. Charakteryzuje się niebezpiecznym i uporczywym wzrostem ciśnienia krwi, powodując różne objawy, takie jak obrzęk kończyn dolnych, wytwarzanie pienistego moczu i bóle głowy.

Według naukowców większość przypadków występuje po pierwszych 48 godzinach po porodzie. Niektóre z tych pacjentek mogły cierpieć na stan przedrzucawkowy w czasie ciąży, chociaż inne mogą zacząć mieć te objawy już po urodzeniu dziecka. W tym przypadku stan znany jest jako stan przedrzucawkowy poporodowy.

Jest to choroba, która zwykle wymaga przyjęcia do szpitala. To dlatego, że nawet jeśli ciąża się skończyła, nadal może powodować problemy w ciele matki. Przykładem mogą być udary, chociaż zdarzają się one rzadko.

Depresja poporodowa

Kobieta z depresją poporodową siedzi na łóżku i płacze.
Bez leczenia ten problem zdrowotny może mieć poważne konsekwencje.

Depresja poporodowa to stan, który może prowadzić do ograniczenia zdolności życiowych niektórych osób, które jej doświadczają. Chociaż jej pierwotne objawy obejmują poczucie głębokiego smutku, mogą również wystąpić objawy somatyczne lub fizyczne.

Według publikacji w podręczniku MSD, bóle głowy należą do rzadkich objawów tego schorzenia. Ból może również obejmować inne obszary ciała, takie jak plecy, co może przyczyniać się do ogólnego stanu apatii charakteryzującej ten typ depresji. Inne godne uwagi objawy to zmęczenie, zaburzenia snu, utrata apetytu i ostatecznie myśli samobójcze.

Niekorzystny efekt znieczulenia podczas porodu

Matki, które wymagają lub proszą o zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu, są zwykle informowane o możliwych powikłaniach tego zabiegu. Jednym z nich są silne bóle głowy w okresie poporodowym, co zdarza się również u pacjentek wymagających diagnostycznego nakłucia lędźwiowego.

Według tego przeglądu naukowego bóle głowy po punkcji zwykle pojawiają się w ciągu pierwszych pięciu dni po urodzeniu dziecka. Pacjentki zwykle odczuwają pewną poprawę podczas leżenia, podczas gdy zwykłe chodzenie może być dość niewygodne.

Bóle głowy po porodzie zwykle nie pozostają niezauważone

Chociaż bóle głowy są powszechne przez całe życie, po porodzie mogą stać się prawdziwym utrapieniem. Nie tylko dlatego, że kobieta musi całą swoją uwagę skierować na swojego noworodka, ale również dlatego, że objawy wymienionych schorzeń są zwykle dość intensywne.

Na szczęście istnieje duża liczba leków przeciwbólowych, które mogą zapewnić kliniczną poprawę. Chociaż większość leków zwykle nie powoduje problemów podczas laktacji, zawsze ważne jest, aby mieć ocenę medyczną i instrukcje.

To może Cię zainteresować ...
Czy wiesz, w jaki sposób możesz zapobiegać depresji poadopcyjnej?
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Czy wiesz, w jaki sposób możesz zapobiegać depresji poadopcyjnej?

Depresja po adopcji jest poważnym i realnym problemem dla osób adoptujących dziecko. Dowiedz się, jak zapobiegać depresji poadopcyjnej,


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.