Poporodowy blues - czyli zmiany nastroju

Poporodowy blues - czyli zmiany nastroju

Ostatnia aktualizacja: 20 czerwca, 2021

Tak zwany “poporodowy blues” to stan głębokiego smutku, który objawia się w okresie poporodowym. Jeśli trwa on dłużej niż 10 dni lub jest także wyjątkowo silny, należy zwrócić się o profesjonalną pomoc.

Dowiedz się czegoś więcej o depresji poporodowej z naszego artykułu

Poporodowy blues i depresja poporodowa

Poporodowy blues

Kiedy kobieta rodzi dziecko i wraca do domu, zaczyna się dla niej okres ważnych zmian. Zmiany te czasami nie odpowiadają temu, co o macierzyństwie wyobrażała sobie nowa matka. Może to prowadzić do tak zwanego „bluesa macierzyńskiego” lub depresji poporodowej.

Jako nowa matka musisz także dostosować się do nowego stylu życia. W rodzinie pojawi się nowy członek i wszystkie nawyki oraz rutyny, o których nawet nie myślałaś, z pewnością zmienią się.

Chociaż ciąża była pożądana i kochasz swoje dziecko bardziej niż cokolwiek na świecie, fizyczne, hormonalne i psychologiczne zmiany, które ten okres powoduje, mogą prowadzić do sprzecznych emocji.

Ważne jest, aby wiedzieć, w jakim stopniu jest to normalne i kiedy warto poszukać profesjonalnej pomocy. Dlatego istotne jest, abyś udała się na badania, aby sobie z tym wszystkim poradzić. Warto porozmawiać ze specjalistą psychologiem i poprosić rodzinę o chwilę dla siebie.

Blues ciążowy i depresja poporodowa

Smutna kobieta

Zmiany nastroju podczas ciąży i po porodzie

Blues poporodowy, dysforia poporodowa czy baby blues to stan emocjonalny, który pojawia się między trzecim a piątym dniem po porodzie, w wyniku typowych dla tego etapu zmian hormonalnych i psychologicznych.

 

Ten stan powoduje wahania nastroju, strach, smutek, niewyjaśniony płacz, niepokój, drażliwość i uczucie rozpaczy. Podsumowując, jest to poczucie, że twój świat się rozpadnie, a ty nie poradzisz sobie z dzieckiem.

Ten stan emocjonalny trwa około dziesięciu dni. Po tym czasie objawy znikną bez żadnej psychoterapii lub leczenia farmakologicznego. Niezbędnym „leczeniem” jest otrzymanie odpowiedniego wsparcia i zacieśnianie więzi emocjonalnej z noworodkiem.

Wyniki kilku badań sugerują, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję i smutek macierzyński.

Poporodowy blues i depresja poporodowa

Depresja poporodowa

U niektórych kobiet, które cierpią na blues macierzyński, może dojść do zaawansowanej  depresji poporodowej. Powoduje już o wiele poważniejsze objawy. Symptomy te objawiają się u pacjentek w następny sposób:

  • apatia,
  • brak przyjemności z rzeczy, którymi się cieszyłaś,
  • zmęczenie,
  • zmiany apetytu,
  • bezsenność lub nadmierna senność,
  • aktywacja lub spowolnienie psychomotoryczne,
  • poczucie winy lub bezwartościowości,
  • zmniejszona koncentracja,
  • zmniejszona zdolność podejmowania decyzji
  • oraz w najpoważniejszych przypadkach myśli o śmierci.

W związku z tym stan ten utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie i wpływa na zdolność matki do codziennego zajmowania się dzieckiem. Taki przypadek musi zostać indywidualnie oceniony i następnie leczony przez pracownika służby zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.