Znieczulenie podpajęczynówkowe: czy jest bezpieczne?

Znieczulenie podpajęczynówkowe: czy jest bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 03 stycznia, 2019

Ulga w bólu podczas porodu daje wiele korzyści. Istnieje kilka sposobów na jej zapewnienie. Jednym z najczęściej stosowanych jest znieczulenie podpajęczynówkowe.

Znieczulenie podpajęczynówkowe stosuje się podczas porodu w celu zmniejszenia i złagodzenia bólu.

Gdy zbliża się termin porodu, każda matka, w mniejszym bądź więszym stopniu, odczuwa niepokój. Na szczęście duże postępy w medycynie sprawiły, że poród jest o wiele bezpieczniejszy.

Mimo to ważne jest, aby kobieta, któr ma po raz pierwszy zostać matką, była dobrze poinformowana. Pozwala to podejmować najlepsze decyzje w odpowiednim czasie.

Istnieją różne rodzaje znieczuleń, które lekarze stosują podczas porodu, w zależności od okoliczności. Niektóre z najbardziej znanych to:

  • ogólne
  • epiduralne
  • miejscowe
  • znieczulenie podpajęczynówkowe.

Wszystkie te znieczulenia mają wspólną cechę: łagodzą ból.

Kiedy operacja jest konieczna, istnieją pewne rodzaje znieczulenia, które mogą spowodować, że osoba stanie się całkowicie nieprzytomna i nieświadoma tego, co dzieje się wokół niej.

Podczas porodu pochwowego znieczulenie podpajęczynówkowe zmniejsza ból. W przypadku cięcia cesarskiego powstrzymuje skurczy macicy. W ciągu 15 minut od podania, kobieta traci czucie w środkowych i dolnych partiach ciała.

Znieczulenie blokuje wszystkie pobudzenia nerwów, uniemożliwiając odczuwanie lub poruszanie częściami ciała, na które wpływa.

Jak przebiega znieczulenie podpajęczynówkowe

Aby lekarze mogli nałożyć znieczulenie podpajęczynówkowe, pacjentka musi leżeć na boku. Sterylną igłę umieszcza się bezpośrednio w kręgosłupie.

Aby to zrobić, anestezjolog musi znaleźć dokładne miejsce, w którym spotykają się dwa kręgi. Położenie igły może się różnić w zależności od pożądanego efektu.

Po umieszczeniu igły specjalista wstrzykuje miejscowy środek znieczulający przez skórę, tkankę komórkową i więzadła bezpośrednio do płynu mózgowo-rdzeniowego.

Kręgosłup jest znieczulony, co zapobiega przekazywaniu sygnałów bólowych do mózgu. Podczas tego procesu pacjentka musi pozostać w bezruchu, aby uniknąć ewentualnych obrażeń.

Jeśli przyszła mama poczuje ból podczas wstrzyknięcia, proces znieczulania należy zatrzymać. Takie przypadki mogą być niebezpieczne dla dotkniętego obszaru.

Poród

Jakie korzyści daje znieczulenie podpajęczynówkowe podczas porodzie

Spośród wszystkich rodzajów środków przeciwbólowych stosowanych podczas porodu, znieczulenie podpajęczynówkowe pozwala nałożyć najmniej znieczulenia, aby osiągnąć pożądany efekt.

Oznacza to, że ilość leku obecna w organizmie po porodzie jest bardzo mała. Ponadto ten rodzaj znieczulenia nie grozi uszkodzeniem żadnego organu ani nie zagraża karmieniu piersią.

Znieczulenie podpajęczynówkowe działa szybciej niż znieczulenie zewnątrzoponowe, więc jest bardzo przydatne w przypadkach, w których liczy się każda minuta.

Ten rodzaj łagodzenia bólu również ustępuje szybciej, więc matka jest w stanie szybciej odzyskać władzę nad własnym ciałem.

Oznacza to, że młoda mama może nawiązać kontakt z noworodkiem i dbać o niego, wolna od skutków znieczulenia.

Inną zaletą tego znieczulenia jest to, że nie ma potrzeby pozostawienia cewnika. Wystarczy jeden zastrzyk.

„Znieczulenie podpajęczynówkowe nie grozi uszkodzeniem żadnego organu ani nie zagraża karmieniu piersią”.

Jakie efekty uboczne wywołuje znieczulenie podpajęczynówkowe

W niektórych przypadkach znieczulenie podpajęczynówkowe może wywołać efekty uboczne. Na szczęście zazwyczaj nie są poważne.

Niektóre objawy złej reakcji organizmu na znieczulenie podpajęczynówkowemogą obejmować:

  • Bóle głowy i intensywne migreny
  • Ból pleców
  • Uszkodzenie nerwów
  • Reakcja alergiczna
  • Infekcja
  • Trudności z oddawaniem moczu
  • Niskie ciśnienie krwi
Kobieta rodzi wspierana przez męża

Pozytywne wrażenia podczas porodu

Zarówno znieczulenie podpajęczynówkowe, jak i nadtwardówkowe są szeroko stosowane podczas porodu.

Główna różnica między tymi dwoma typami znieczulenia polega na tym, że znieczulenie podpajęczynówkowe wymaga pojedynczego wstrzyknięcia za pomocą cienkiej igły, która dociera do samego kręgosłupa.

Wpływ na sygnały nerwowe jest całkowity, a anestezjolog może skorygować czas jego trwania.

Jeśli przyszła mama przeszłą wszystkie badania kontrolne i ma świadomość stanu zdrowia, znieczulenie podpajęczynówkowe jest całkowicie bezpieczne.

Dopóki pacjentka nie jest uczulona na środek znieczulający, jakiekolwiek przeciwwskazania do jego zastosowania są mało prawdopodobne.

Kiedy nadejdzie czas na ulżenie w bólu podczas porodzie, pracownik służby zdrowia powinien wyjaśnić procedurę i wybrać najlepszy rodzaj znieczulenia.

Celem zawsze jest zadanie o najlepszy i najzdrowszy przebieg porodu, zarówno dla matki i dziecka. Niezależnie od tego, czy porówd odbywa się naturalnie czy przez cięcie cesarskie, rezultat jest taki sam: nowe życie.

Więszość kobiet uważa za najlepszy poród, ten pozbawiony bólu. Mimo to niektóre kobiety nadal decydują się na poród w zupełności naturalny, bez znieczulenia.

Każda z nas zna własne ciało i ma prawo dokonać wyboru.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.