Rzadkie choroby podczas ciąży - dowiedz się więcej na ich temat

Rzadkie choroby podczas ciąży - dowiedz się więcej na ich temat

Ostatnia aktualizacja: 22 czerwca, 2021

Jest zupełnie oczywistą sprawą, że kobietom często spędzają sen z oczu powszechne lub rzadkie choroby podczas ciąży. Zarówno z powodu obaw dotyczących zdrowia samej matki, jak i z powodu możliwych konsekwencji dla zdrowia dziecka. Należą do nich rak, nadczynność tarczycy, ostra stłuszczeniowa choroba wątroby i zespół HELLP.

Dlatego właśnie tematem naszego dzisiejszego artykułu są rzadkie choroby podczas ciąży, w tym między innymi zespół HELLP. Poniżej omówimy niektóre szczegóły każdej z nich.

Wielu z nich można zapobiec lub wcześnie wyleczyć dzięki odpowiedniej opiece prenatalnej. Dlatego tak ważna jest wizyta u ginekologa, gdy tylko uświadomisz sobie, że jesteś w ciąży. Albo jeszcze wcześniej, dzięki konsultacjom u specjalistów z dziedziny planowania rodziny.

Co charakteryzuje rzadkie choroby podczas ciąży?

Niektóre z tych dolegliwości można pomylić z istniejącymi wcześniej chorobami, takimi jak rak lub nadczynność tarczycy. Oznacza to, że mogły one zostać zdiagnozowane przypadkowo w czasie ciąży z powodu zbliżonych objawów lub w trakcie rutynowych badań kontrolnych.

Jednak rzadkie choroby w ciąży, o których wspomnimy poniżej, charakteryzują się tym, że są bezpośrednio związane z ciążą. Ich występowanie ma więc ścisły związek ze zmianami zachodzącymi w ciele matki na tym etapie.

Rzadkie choroby podczas ciąży

Wszystkie choroby, które opiszemy poniżej, są częścią klasyfikacji Orphanetu dotyczącej rzadkich zaburzeń związanych z ciążą, porodem i połogiem. Jest to inicjatywa, której celem jest podnoszenie świadomości i promowanie badań nad rzadkimi chorobami.

1. Nowotwór

Według publikacji amerykańskiej Narodowej Biblioteki Medycznej (oryg. National Library of Medicine) występowanie raka w czasie ciąży jest rzadkie, ale możliwe. Niektóre z tych nowotworów złośliwych mogą dotyczyć samej tylko matki, więc wykrycie ich w czasie ciąży jest głównie zbiegiem okoliczności. Tak jest na przykład w przypadku raka piersi lub szyjki macicy.

U ginekologa

Z drugiej strony istnieje ciążowa choroba trofoblastyczna, która pojawia się w wyniku interakcji między komórką jajową a plemnikiem. Kiedy się one spotykają, powstałe w ten sposób komórki mogą się dalej rozmnażać i przekształcać w rodzaj nowotworu znanego jako rak kosmówki. Guz ten tworzą komórki, które w normalnych warunkach dają początek łożysku.

Dostępne są metody diagnostyczne umożliwiające wykrycie choroby we wczesnych stadiach, a obecnie dostępne leczenie jest skuteczne. Jednak niewykryte przypadki mogą skutkować śmiercią matki, zwłaszcza w przypadku przerzutów do odległych narządów, takich jak płuca.

2. Ostra postać stłuszczeniowej choroby wątroby: jedna z rzadkich patologii podczas ciąży

Wątroba jest organem odpowiedzialnym za wiele procesów metabolicznych w organizmie, niezbędnym do gospodarowania składnikami odżywczymi i innymi substancjami. Jedna z rzadko występujących chorób w ciąży charakteryzuje się nagłą niewydolnością tego narządu, która z kolei może wpływać negatywnie na układ wydalniczy (nerki), neurologiczny i hematologiczny.

Istnieje kilka czynników podwyższonego ryzyka, chociaż przyczyna występowania tego stanu pozostaje jak dotąd nieznana. Niektóre z nich to stosowanie leków (takich jak aspiryna) oraz otyłość.

Z klinicznego punktu widzenia najczęstszymi objawami tej choroby są nudności, ból, zażółcenie skóry (żółtaczka) i nagromadzenie płynu w jamie brzusznej (wodobrzusze).

3. Ciążowa nadczynność tarczycy

Tarczyca odgrywa rolę regulacyjną w metabolizmie całego organizmu. Nie są rzadkością przypadki niedoczynności lub nadczynności tarczycy wśród ludzi, chociaż rzadko zdarzają się one u kobiet w ciąży. Ciążowa nadczynność tarczycy (tyreotoksykoza ciążowa) zwykle zaczyna się w pierwszym trymestrze i czasami jej objawy pozostają niezauważone.

Badanie lekarskie

Konsekwencje dla matki obejmują zwiększone ryzyko rozwoju zakrzepicy (o której objawach też warto wiedzieć) i stan przedrzucawkowy. Bez leczenia może nawet wystąpić poronienie. Jeśli chodzi o dziecko, powszechne są w jego przypadku problemy rozwojowe, takie jak opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego.

4. Zespół HELLP

Jeśli omawiamy rzadkie choroby podczas ciąży, to nie możemy w tym miejscu zapomnieć o zespole HELLP. Jest to jedno z najbardziej znanych z racji stopnia potencjalnego zagrożenia dla matki i dziecka rzadko występujących powikłań. Zespół HELLP jest uważany za stan nagły ze względu na możliwość zagrożenia dla życia matki i dziecka.

Zwykle ma on związek ze stanem przedrzucawkowym (rodzajem nadciśnienia tętniczego w ciąży) i obejmuje uszkodzenie wątroby oraz zmiany w czerwonych krwinkach i płytkach krwi, prowadzące do anemii i zaburzeń krzepnięcia.

Z klinicznego punktu widzenia w tym stanie może również wystąpić żółtaczka, wodobrzusze oraz objawy związane z nadmiernym wzrostem ciśnienia tętniczego. Należą do nich niewyraźne widzenie, ból głowy lub obrzęk nóg.

Badania prenatalne: najlepszy sposób na zapobieganie rzadkim chorobom w ciąży

Chociaż dzisiaj powszechne jest stawianie się na badanie prenatalne, gdy tylko wiesz, że jesteś w ciąży (a nawet wcześniej), niektóre matki mogą nie chcieć na nie chodzić. Strach przed nieznanym i brak zainteresowania przestrzeganiem zasad podczas ciąży to tylko niektóre z tych powodów.

Jednak gdy zaczniesz chodzić na wizyty prenatalne, Twój ginekolog stanie się dla Ciebie wspaniałym towarzyszem w czekającej Cię drodze. Rutynowe badania przesiewowe i diagnozy są niezbędne, aby zapobiec przyszłym problemom zdrowotnym, które mogą uratować więcej niż jedno życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carrasco C, et al. Hipertiroidismo gestacional: análisis a propósito de un caso asociado a mola. Rev Med Chile 2001;129(3).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.