Wizyta u noworodka w szpitalu - 8 przydatnych wskazówek

Wizyta u noworodka w szpitalu - 8 przydatnych wskazówek

Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia, 2019

Po 9 miesiącach oczekiwania normalne jest, że przyjaciele i rodzina chcą poznać Twoje dziecko. Jednak co powinni wiedzieć zanim odbędzie się wizyta u noworodka w szpitalu?

Jeśli Twoim planem jest wizyta u noworodka w szpitalu, dobrze jest wziąć pod uwagę kilka wskazówek. W ten sposób nie zakłócisz procesu adaptacji rodziców ani spokoju dziecka.

Niewątpliwie narodziny dziecka przynoszą radość rodzinie i przyjaciołom. Jednak nadmierne odwiedziny mogą skończyć się przyczyną zmęczenia i stresu u nowo upieczonych rodziców. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek, jeśli chodzi o odwiedzanie noworodka w szpitalu.

Wizyta u noworodka w szpitalu – 8 niezbędnych wskazówek

Po urodzeniu przez Twoją krewną lub przyjaciółkę normalne jest, że chcesz spotkać dziecko. Jednak wszyscy wiemy, że rodzice potrzebują czasu, aby dostosować się do nowej sytuacji.

Dlatego powinnaś zachować szczególną ostrożność podczas wizyty u noworodka w szpitalu. Na przykład unikaj niewłaściwie umieszczonych komentarzy i niechcianej porady.

1. Przed wizytą skonsultuj się z rodzicami

Nie zaskocz ich swoimi odwiedzinami. Daj im znać z wyprzedzeniem, aby uniknąć złego czasu przyjazdu. Powinnaś także wcześniej sprawdzić, czy w ogóle możesz udać się do szpitala.

Niektórzy rodzice nie przyjmują gości, dopóki nie wrócą do domu. W takim przypadku szanuj ich decyzję i czekaj na odpowiedni moment.

Nowo narodzone dziecko - wizyta u noworodka w szpitalu

2. Odpowiedni czas wizyty

Unikaj chodzenia do szpitala przez pierwsze 24 godziny, chyba że jesteś bardzo bliskim członkiem rodziny. W pierwszym dniu matka musi odpocząć. Ponadto, noworodkom potrzeba czasu i prywatności, aby przyzwyczaić się do karmienia piersią.

Właściwa wizyta nie powinna trwać dłużej niż 20 lub 30 minut. Jest to cały czas potrzebny, aby spotkać dziecko, dać odpowiednie gratulacje i poznać opinie wszystkich.

Ponadto, najlepiej nie odwiedzać noworodka w szpitalu w nocy, ponieważ jest to czas, w którym większość rodziców próbuje ustanowić procedury odpoczynku. Najlepiej nie przeszkadzać im i innym w tym momencie.

3. Uważaj na zapachy

Często pomijany detal to zapach. Należy pamiętać, że zarówno matka, jak i noworodek są bardzo wrażliwi na zapachy w pierwszych dniach po urodzeniu. Dlatego, jeśli w Twoim planie dnia jest wizyta u noworodka w szpitalu, bądź ostrożna i staraj się nie używać perfum lub kremów o silnych zapachach.

4. Utrzymuj higienę i schludność

Bardzo ważne jest zachowanie higieny podczas przebywania w pobliżu dziecka. Dlatego umyj ręce przed wejściem do pokoju dziecka i staraj się unikać noszenia tych samych ubrań, które nosiłaś do pracy w tym dniu.

Pamiętaj też, że nie powinnaś palić w pobliżu pokoju lub przed wizytą, aby uniknąć zapachu tytoniu. Na koniec, jeśli jesteś przeziębiona lub masz inny stan zakaźny, odłóż wizytę do czasu, aż poczujesz się dobrze.

5. Staraj się, aby w pokoju nie było zbyt wielu osób

W pokoju nie powinno być więcej niż 6 lub 8 osób. Właściwie lepiej poczekać i wejść grupami, które składają się z od 2 do 3 osób. W ten sposób unika się ekstremalnych hałasów, które przytłaczają zarówno matkę, jak i dziecko.

6. Nie nalegaj na trzymanie dziecka, jeśli matka na to nie pozwala

Najważniejszą rzeczą dla maluszka jest bycie z jego matką. Dlatego nie powinno się go przekazywać z rąk do rąk przez cały czas. Jeśli dziecko jest spokojne z rodzicami, śpi lub je, nie nalegaj na trzymanie go.

Oddzielenie matki i dziecka, nawet na kilka minut, zakłóca proces skutecznego karmienia piersią.

Noworodek

7. Nie zapomnij o starszym rodzeństwie

Jeśli nowy członek rodziny ma starsze rodzeństwo, które jest obecne, nie zapominaj o nim. Zwróć też na nie uwagę. Ponadto, jeśli rodzice potrzebują pomocy w opiece nad nimi, możesz zaoferować im pobyt u Ciebie, dopóki wszyscy nie wrócą do domu.

8. Uważaj na prezenty

Kolejną wskazówką przed odwiedzeniem noworodka w szpitalu jest zapytanie krewnego o najlepszy prezent dla rodziców i dziecka. Czasami idealnym rozwiązaniem jest akcesorium, takie jak ubrania, zabawki lub butelka.

Pamiętaj, że być może matka myśli o odzyskaniu figury po porodzie, a ostatnią rzeczą, którą chce zjeść, jest czekolada lub słodycze.

Przede wszystkim wiedz, że nowi rodzice będą zachwyceni, mogąc dzielić to wspaniałe doświadczenie z Tobą, ale jednocześnie mogą czuć się zmęczeni i pragną prywatności. Pozwól im się uspokoić!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Doménech, E., & Rodríguez-alarcón, N. G. J. (2008). Cuidados generales del recién nacido sano. Asociación Española de Pediatría, 20–28.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.