Jak odzyskać figurę po porodzie: kilka wskazówek

Jak odzyskać figurę po porodzie: kilka wskazówek

Ostatnia aktualizacja: 13 stycznia, 2019

Z pewnością, jak większość mam, chcesz odzyskać figurę po porodzie, nie musisz się zbytnio martwić. Potrzebujesz tylko odrobiny cierpliwości. A jeśli będzie także przestrzegać kilku określonych wytycznych, ułatwisz ten proces.

Od momentu, w którym płód zaczyna znacząco przybierać na masie, a wraz z nim mama przybiera na wadze, pojawiają się obawy o to, jak zgubić te kilogramy po urodzeniu dziecka.

Dlatego postanowiliśmy dostarczyć Ci kilku wskazówek, które pomogą ci odzyskać figurę po porodzie i znów cieszyć się ciałem, które miałaś przed zajściem w ciążę.

Po pierwsze, powinnaś wiedzieć, że chęć, by odzyskać figurę po porodzie jest całkowicie naturalna. Musisz jednak zrobić sobie przerwę! Twoje ciało właśnie urodziło dziecko i będzie potrzebowało czasu, aby dojść do siebie.

Jeśli nie masz pewności, jak rozpocząć ten proces, po prostu zwróć uwagę na poniższe wskazówki. Będziesz zaskoczona, jak szybko pojawią się wyniki.

Wskazówki, jak odzyskać figurę po porodzie

Z odrobiną cierpliwości i wytrwałości możesz odzyskać figurę po porodzie. Spójrz na następujące porady:

1. Pij dużo wody

Czasami organizmowi trudno jest odróżnić głód od pragnienia. Nie ma znaczenia, czy karmisz piersią, czy nie, picie wody ma kluczowe znaczenie dla utraty wagi i regeneracji.

Jeśli uważasz, że jesteś głodna, najpierw wypij szklankę lub dwie zimnej wody. Poczekaj kilka minut, a następnie zdecyduj, czy naprawdę jesteś głodna.

To może zapobiec spożywaniu niepotrzebnych kalorii. Utrzyma również dobre nawodnienie organizmu.

2. Redukuj stres

Sen, odżywianie i hormony stanowią kluczowe źródło stresu w naszym codziennym życiu. Właśnie dlatego te czynniki są bardzo ważne dla zdrowia kobiety. Utrzymywanie niskiego poziomu stresu może pomóc Ci odzyskać figurę po porodzie.

W tym sensie będziesz musiała słuchać swojego ciała. Przyjrzyj się swoim codziennym zwyczajom, aby zobaczyć, gdzie możesz zacząć wprowadzać niewielkie zmiany, by znacznie podnieść jakość swojego życia.

Karmienie piersią

3. Ucinaj sobie drzemki

Wystarczająca ilość snu może przyczynić się do utraty wagi. Pamiętaj, że nieregularne cykle snu, takie jak te narzucane wielu niedoświadczonym mamom przez noworodki, mogą negatywnie wpłynąć na Twój metabolizm.

Ucinaj sobie drzemkę za każdym razem, gdy dziecko śpi. W ten sposób nie grozi Ci długoterminowy deficyt snu. Pomoże to także utrzymać poziom energii i uniknąć napadów głodu.

„W chwili, gdy rodzi się dziecko, rodzi się również matka. Kobieta już istniała, ale nie matka. Matka to absolutnie nowa istota”.
Bhagwan Shree Rajneesh

4. Jedz zdrowo

Jeśli chcesz odzyskać figurę po porodzie, powinnaś trzymać się z daleka od pustych kalorii, czyli słodkich napojów bezalkoholowych czy frytek. Należy również unikać modnych diet, które całkowicie eliminują określone grupy żywieniowe.

Wręcz przeciwnie, wprowadź do swojej diety chude białko, pełne ziarna, świeże owoce, warzywa i niskotłuszczowe produkty mleczne.

5. Jeśli możesz, karm piersią

Karmiąc piersią, możesz spalić niesamowitą ilość kalorii. Oznacza to, że możesz faktycznie zwiększyć ilość spożywanych kalorii i nadal szybko i bezpiecznie schudnąć.

Pamiętaj, że jeśli przerwiesz karmienie piersią lub zmniejszysz jego częstotliwość, powinnaś ograniczyć także ilość spożywanych kalorii.

6. Zacznij się ruszać

Większość nowych matek jest zbyt pozbawiona snu i przytłoczona, by myśleć nawet o najlżejszych ćwiczeniach fizycznych.

Po porodzie możesz zacząć chodzić po domu. Jeśli czujesz się dobrze i nie zaostrza to krwawienia, możesz każdego dnia chodzić coraz więcej.

Ciało kobiety nie jest gotowe do wykonywania ćwiczeń przez co najmniej 6 tygodni po porodzie. Po sześciu tygodniach matki mogą zacząć trenować przez 20-30 minut, wykonując ćwiczenia na układ sercowo-naczyniowy 3 razy w tygodniu.

Mama ćwiczy, by odzyskać figurę po porodzie

7. Ćwiczenie

Aby odzyskać figurę po porodzie, będziesz musiała spalić kalorie. W tym celu możesz wykonać lekkie ćwiczenia sercowo-naczyniowe.

Wybierz się na spacer lub wykonuj jakąkolwiek regularną aktywność fizyczną. Upewnij się, że Twoje tętno zwiększa się stopniowo.

Ćwiczenia pomogą zapobiec nadmiernemu przybieraniu na wadze. Pomogą Ci również utrzymać masę mięśniową. Odpowiednie ćwiczenia mogą nawet pomóc złagodzić niektóre bóle, które możesz odczuwać po porodzie.

Podczas wykonywania ćwiczeń musisz być ostrożna. Wykonywanie zbyt intensywnych ćwiczeń może utrudniać rezultaty w dłuższej perspektywie. Dlatego ważne jest, aby intensywność treningu zwiększać stopniowo.

Podsumowując, zachęcamy Cię do przestrzegania wskazanych wyżej wskazówek – z pewnością pomoże Ci to odzyskać figurę po porodzie. Pozytywne nastawienie i zmotywowana postawa ułatwi cały ten proces!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Poti JM., Braga B., Qin B., Ultra processed food intake and obesity: what really matters for health processing or nutrient content? Curr Obes Rep, 2017. 6 (4): 420-431.
  • Wewege M., Berg R., Ward RE., Keech A., The effects of high intensity interval training vs moderate intensity continuous training on body composition in overweight and obese adults: a systematic review and meta analysis. Obes Rev, 2017. 18 (6): 635-646.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.