Karmienie piersią - idealna dieta dla karmiących mam

Karmienie piersią - idealna dieta dla karmiących mam

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Tak, karmiąc piersią musisz szczególnie dbać o dietę. Pamiętaj, że dzięki mleku, które płynie z Twoich piersi, dostarczasz wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje Twoje dziecko, aby się zdrowo rozwijać. Warto uzupełniać dietę podczas karmienia piersią, ponieważ potrzeby żywieniowe będą znacznie większe niż w czasie ciąży.

Teraz, kiedy karmisz piersią, musisz dobrze się odżywiać. Niekoniecznie oznacza to jednak jedzenie zbyt dużo. Zdrowa dieta dla karmiących piersią powinna być raczej jak najbardziej zróżnicowana. Powinien on obejmować wszystkie grupy produktów spożywczych, a w szczególności suszone owoce, jaja i tłuszcze roślinne, takie jak oliwa z oliwek.

Będziesz prawdopodobnie musiała podjąć jakiś rodzaj suplementacji. Może to pomóc w utrzymaniu zapasów niektórych składników odżywczych, szczególnie tych, które są trudne do uzyskania wyłącznie poprzez dietę, takich jak kwas foliowy, jod, żelazo lub witamina A.

Suplementy te należy jednak przyjmować wyłącznie na podstawie recepty u swojego lekarza. Dzięki temu otrzymasz odpowiednią dawkę dla siebie i dziecka.

Mama karmi piersią

Zdrowa dieta dla karmiących piersią

Płatki owsiane

Spożywanie owsianki było w przeszłości jednym z najczęstszych zaleceń dla matek karmiących piersią. Owies jest jednym z najlepszych składników diety karmiących piersią i istnieje kilka powodów, dzięki którym zasługuje na dobrą reputację.

Codzienne spożywanie ciepłej miseczki owsianki jest jednym z zaleceń Kelly Bonyata, międzynarodowego certyfikowanego konsultanta ds. laktacji (BCLC). Miska owsianki sprawi, że będziesz czuć się rano nasycona i zapewni Tobie oraz Twojemu dziecku żelazo, błonnik i proteiny.

Owoce jagodowe

Obejmuje to truskawki, jeżyny i jagody. Wszystkie one są bogate w przeciwutleniacze i błonnik, a także są doskonałym źródłem witamin, które są łatwe do włączenia do diety. Można je nawet zjeść owsianką.

Ogólnie rzecz biorąc, należy włączyć jak najwięcej owoców do diety dla karmiących piersią. Owoce dostarczają witamin, których potrzebuje organizm, w tym takich jak: witaminy A, D, E, B1, B2 i kwas foliowy. Dobrym sposobem na zjedzenie kilku porcji owoców jest sałatka owocowa. Staraj się jeść dwie porcje owoców dziennie, w miarę możliwości ze skórką, ponieważ w ten sposób dostarczysz błonnik.

Dziecko karmione piersią

Jaja

Jaja są nie tylko źródłem białka i kwasów tłuszczowych, ale również doskonałym źródłem witaminy D, którą trudno jest uzyskać z innych potraw. Ugotowane jajko można zjeść jako przekąskę, w sałatce lub w dowolny sposób. Upewnij się tylko, że jajka nie wywołują reakcji alergicznej u Twojego dziecka. Dopóki jej nie ma, śmiało, ciesz się ich smakiem.

Mięso i ryby

Podczas karmienia piersią większość spożywanego mięsa powinna być chuda. Staraj się unikać tłustych i przetworzonych wędlin.

Spróbuj jeść ryby co najmniej cztery razy w tygodniu i wybieraj białe lub tłuste ryby. Wybierz ryby takie jak łosoś, pyłkowiec lub sum i unikaj miecznika, makreli i rekina, które mogą zawierać duże ilości rtęci.

Nabiał

W tym czasie należy pić co najmniej trzy szklanki mleka dziennie. Codzienne spożywanie produktów mlecznych można również uzupełnić serem lub jogurtem.

Co musisz wiedzieć o swojej diecie?

Chociaż zdrowe odżywianie jest ważne, to podczas karmienia staje się to jeszcze ważniejsze. Ciało jest pod większym obciążeniem niż zazwyczaj. Poniżej wyjaśnimy dlaczego i podamy kilka wskazówek:

Podczas karmienia piersią organizm potrzebuje około 16 szklanek płynu dziennie. Może to być np. płyn spożywany w formie żywności, np. w zupie. Nie czekaj, aż poczujesz pragnienie picia wody.

Kofeina gromadzi się bezpośrednio w mleku matki. Zredukuj swoje spożycie maksymalnie do trzech filiżanek kawy tygodniowo.

Pokarmy bogate w błonnik, takie jak chleb razowy i ziarna, są bardzo polecane po porodzie, ponieważ pomagają zmniejszyć zaparcia.

Specjaliści od zdrowia zalecają, aby podczas karmienia piersią spożycie kalorii nigdy nie spadło poniżej 1500 kalorii dziennie. Bardzo niskokaloryczna dieta może powodować zmęczenie i zmniejszać produkcję mleka. W rzeczywistości, zgodnie z zaleceniami, matka karmiąca powinna dążyć do spożycia od 2300 do 2500 kalorii dziennie dla jednego dziecka, a od 2600 do 3000 kalorii, jeśli ma bliźnięta do wykarmienia.

Eksperci zalecają przede wszystkim, aby unikać ziołowych suplementów i naturalnych środków zaradczych. W wielu przypadkach nikt nie zna dokładnego składu tych produktów. Niektóre substancje znajdujące się w nich mogą wpływać na hormony, szkodząc zdrowiu zarówno Twojego dziecka, jak i Twojego zdrowia.

Inną radą specjalisty jest unikanie spożywania alkoholu lub palenia papierosów podczas karmienia piersią.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rebello, C. J., O’Neil, C. E., & Greenway, F. L. (2016). Dietary fiber and satiety: the effects of oats on satiety. Nutrition reviews74(2), 131–147. doi:10.1093/nutrit/nuv063
  • Govers, C., Berkel Kasikci, M., van der Sluis, A. A., & Mes, J. J. (2018). Review of the health effects of berries and their phytochemicals on the digestive and immune systems. Nutrition reviews76(1), 29–46. doi:10.1093/nutrit/nux039
  • Recomendaciones de consumo de pescado (Pez Espada, Tiburón, Atún Rojo y Lucio) debido a la presencia de mercurio. AESAN.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.