Pranie ubranek dziecięcych - praktyczne porady

Pranie ubranek dziecięcych - praktyczne porady
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Pranie ubranek dziecięcych należy wykonywać, przestrzegając kilku zasad. Ze względu na bardzo delikatną i wrażliwą skórę maluszków tej czynności trzeba poświęcić szczególną uwagę.

Wskazówki zawarte w niniejszym artykule uproszczą Ci zadanie jakim jest pranie ubranek dziecięcych.

Porady dotyczące prania opierają się na trzech podstawowych założeniach:

  • pierzemy w proszkach bezpiecznych dla dzieci,
  • unikamy płynów do płukania,
  • ubranka dziecięce pierzemy osobno, używając programów do prania delikatnego.

Przestrzeganie tych zasad pomoże uniknąć problemów skórnych, które mogą wystąpić u dzieci po kontakcie z chemią zawartą w środkach piorących.

Według Amerykańskiej Akademii Dermatologii pranie ubranek dziecięcych można wykonywać przy użyciu powszechnie dostępnych detergentów piorących. Jednakże, wyjątkiem tu jest sytuacja, gdy u dziecka już wcześniej wystąpiła jakakolwiek alergia skórna.

Poniżej przedstawiamy porady, które mogą ułatwić opiekunom właściwe podejście do kwestii prania ubranek dziecięcych.

Pranie ubranek dziecięcych – o czym pamiętać

Proszek do prania

Jak wspomnieliśmy wyżej, do prania ubranek dziecięcych należy używać proszków oznaczonych jako “bezpieczne dla dzieci”. Jest to szczególnie ważne przy noworodkach i gdy dziecko ma mniej niż 6 miesięcy.

Lepiej też wybierać produkty organiczne, gdyż zawierają one mniejszą ilość składników chemicznych, które mogą podrażniać skórę.

Jeśli twój ulubiony proszek ma wersję “bezpieczną dla dzieci” śmiało możesz przetestować jak zareaguje skóra twojego dziecka po wypraniu w nim ubrań. Zaleca się przeprowadzenie testu na pojedynczej sztuce ubrania, żeby można było zaobserwować reakcję dziecka.

Płyn do płukania

Podobne zasady odnoszą się do płynu do płukania tkanin. Tu również najlepiej jest zrobić test na pojedynczym ubranku i sprawdzić jak skóra dziecka zareaguje. Choć jeśli chodzi o płyn do płukania, lepiej jest z niego zrezygnować, gdy dziecko ma mniej niż 6 miesięcy.

Problem z płynami do płukania jest taki, że dodaje się je do ostatniego płukania. Ich działanie opiera się na tym, że wnikają w tkaninę i – w przeciwieństwie do proszku do prania – duża ilość tego środka pozostaje w tkaninie także po wyschnięciu.

To oczywiście może źle wpłynąć na skórę dziecka. Dlatego jeśli chcesz zrobić pranie z dodatkiem płynu do płukania, pamiętaj aby go dokładnie wypłukać, tak aby nie pozostał na ubranku. 

Prabnie ubranek dziecięcych

Jak prać?

Możesz wybrać pomiędzy praniem ręcznym a praniem w pralce automatycznej. 

Przy praniu ręcznym, ważne jest, by zwrócić szczególną uwagę na płukanie. Czynność tę należy wykonać szczególnie dokładnie, tak aby w tkaninie nie pozostawić nawet najmniejszej ilości proszku czy płynu.

Niektóre tkaniny wręcz należy obowiązkowo prać ręcznie, gdyż w pralce mogą ulec zniszczeniu. Należą do nich ubrania z koronkami czy haftami.

Jeśli wybierzesz pranie ręczne, pamiętaj, aby ustawić pranie na opcję prania delikatnego z podwójnym namaczaniem. Nie można prać ubranek dziecięcych łącznie z innymi ubraniami domowników. 

Zwykły proszek może być używany do prania ubranek dziecięcych, o ile dziecko nie cierpi na żadne alergie skórne.

Jak często prać?

Drugim najczęstszym pytaniem w kwestii prania ubranek dziecięcych, obok tego czym prać, jest pytanie jak często prać?

Dzieci brudzą ubranka bardzo szybko. Często ciężko jest pozbyć się zaschniętych plam i jedynie odplamiacze pomagają się z nimi uporać. One jednak są niewskazane do używania w przypadku ubranek dziecięcych, ponieważ mają wysokie stężenie substancji chemicznych. Dlatego aby uniknąć takich sytuacji ubranka należy prać od razu jak tylko się zabrudzą. 

Pranie ubranek dziecięcych

Warto również zwrócić uwagę na pranie dziecięcych ręczników, poszewek czy pościeli. Te tkaniny także należy prać jak najczęściej.

Pościel i poszewki powinny być prane co najmniej raz na dwa tygodnie, natomiast ręczniki trzeba wrzucić do prania już po trzecim użyciu.

Przestrzeganie powyższych wskazówek pozwoli uniknąć alergii skórnych i wszelakich podrażnień delikatnej skóry dziecka. W przypadku maluszków ostrożności nigdy nie jest za wiele!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.