Wskazówki od matek dla matek – wzajemna pomoc

Nikt lepiej nie zrozumie matki, zwłaszcza młodej, niż inne matki. Oto najlepsze wskazówki. Przekazując je, pomagamy sobie wzajemnie!
Wskazówki od matek dla matek – wzajemna pomoc
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jeśli potrzebujesz pomocy w zorganizowaniu napiętego dnia, oto wskazówki od matek dla matek. Na pewno okażą się pomocne!

Kiedy podejmujesz się ogromnego trudu jakim jest macierzyństwo – zadanie pochłaniające czas i wymagające zwracania uwagi na nieskończoną liczbę detali – wskazówki od matek dla matek sprawią, że poczujesz się spokojniej i pewniej.

Każda trafiona porada jest cenna, ponieważ może ona pomóc Ci zorganizować optymalnie dzień. W końcu uda Ci się ustalić najlepszy dla Ciebie i dziecka codzienny schemat.

Każdą rzecz możesz zrobić na dwa sposoby: praktyczny i skomplikowany.

W tym artykule przedstawimy Ci najbardziej praktyczne metody wykonywania codziennych zadań domowych. Zapamiętaj je i zacznij ułatwiać sobie codzienność związaną z zajmowaniem się dzieckiem.

Wskazówki od matek dla matek: jak ułatwić sobie życie?

Organizowanie odzieży

Na początku tygodnia wybierz i skompletuj pięć zestawów ubranek dla każdego dziecka. Umieść zestawy w wydzielonym miejscu w szafie, na przykład na specjalnej półce czy w szufladzie. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, który przeznaczasz codziennie rano na wymyślanie strojów dla maluchów. Zrobisz to raz, na spokojnie.

Przechowuj i wykorzystuj ponownie przedmioty takie jak wytłaczanki do jajek i rolki po papierze toaletowym. Nigdy nie wiesz kiedy dziecko będzie ich potrzebowało na zajęcia plastyki w szkole czy przedszkolu. Jeśli poświęcisz nieco czasu, kolorowych farb i wykorzystasz kreatywność, zrobisz z takich przedmiotów świetne organizery.

Sprzątanie i czystość

Zaangażuj partnera i dzieci w sprzątanie domu. Najlepszym sposobem na zmotywowanie członków rodziny do pomocy w mało ekscytujących obowiązkach domowych jest zmienienie ich w wyzwanie: grę lub wyścig.

Dzieci uwielbiają rywalizację. Branie udziału w dbaniu o dom nauczy je przy okazji dyscypliny.

 “Zadania takie jak układanie ubrań w szafie czy przygotowanie prostego posiłku mogą stać się dla dzieci misjami do wykonania.”

Umieść plastikowe maty ochronne pod prześcieradłami. Dzięki temu unikniesz nocnych katastrof i nieprzyjemnych niespodzianek.

Jeśli materac jest chroniony zanim dziecko zmoczy łóżko, z łatwością utrzymasz go w idealnym stanie. Jedyne, co będziesz musiała zrobić kiedy dziecku przydarzy się wypadek to zmiana mokrego prześcieradła. To nieskończenie łatwiejsze niż czyszczenie i suszenie materaca.

Dobre wychowanie zaczyna się od rodziców

Bądź dla dzieci wzorem do naśladowania jeśli chodzi o wartości i maniery. Pamiętaj, że maluchy uczą się poprzez naśladowanie.

Mów “dziękuję”, “proszę” i “dzień dobry” zwłaszcza kiedy są z Tobą dzieci. Dzięki temu maluchy przyswoją to, że tego typu zwroty są proste i konieczne w codziennym życiu.

Przekazywane wskazówki od matek dla matek to najlepsza forma wzajemnej pomocy.

Inne przydatne triki

Poukładaj wszystkie zabawki i przybory szkolne w opisanych pojemnikach. Ten prosty krok znacznie ułatwi Ci organizację i utrzymanie porządku. Dzieci będą mogły łatwo znaleźć to, czego potrzebują, a Ty zyskasz uporządkowaną przestrzeń.

Wykorzystuj piosenki by zachęcić dzieci do sprzątania i utrzymywania higieny osobistej. Choć może to brzmieć absurdalnie, ułożenie rymowanki recytowanej w momencie w którym dziecko musi ułożyć zabawki pod koniec dnia sprawi, że będzie ono kojarzyło zabawne powiedzonko z czynnością sprzątania. To samo dotyczy na przykład mycia zębów.

Możesz też rozważyć odtwarzanie ulubionej muzyki. To sprawi, że na czas sprzątania dziecko będzie miało rozrywkę i motywację. Obowiązek stanie się przyjemny.

 “Dzieci nie są zabawkami ani manifestacją potrzeby istnienia rodziców. Nie są sposobem na spełnienie ambicji. Dzieci to obowiązek stworzenia szczęśliwych istot.

-Simone de Beauvoir-

Wskazówki od matek dla matek ciąg dalszy

Używaj stopera przy wykonywaniu codziennych czynności. Włączaj go na przykład kiedy przychodzi czas na zabawę. Możesz też ograniczyć w ten sposób czas odrabiania zadań domowych czy kąpieli.

Zobaczysz, że pozwoli Ci to na optymalne, maksymalne wykorzystanie czasu poświęconego na każdą czynność.

Znajdź czas na odpoczynek. Macierzyństwo to wyjątkowo męczące zadanie. Jeśli nie odpoczniesz, Twój organizm i psychika zaczną szwankować.

Jeżeli chcesz w pełni cieszyć się dzieciństwem dzieci i macierzyństwem, powinnaś dbać o to, by co jakiś czas spędzić kilka chwil w samotności. Zrelaksuj się, porób to, co lubisz.

NIe komplikuj sobie życia, po prostu ciesz się macierzyństwem.

Podczas rodzinnych wycieczek wspomagaj się audiobookami, podcastami i historyjkami. Możecie ich słuchać i w drodze do szkoły i jadąc na wakacje. Wesołe opowiadanie rozbawi dzieci i zajmie ich uwagę.

Stwórz kolekcję nożyczek, kleju, kolorowego papieru, tkanin, naklejek, farb, kredek, pisaków i pędzli. Niech dzieci mają możliwość używania swojej kreatywności.

Te wskazówki od matek dla matek mają na celu zapewnienie Ci pomocy w znalezieniu sposobu na wykonywanie codziennych koniecznych czynności w jak najłatwiejszy i najmniej obciążający sposób.

Wprowadź je w życie i przekaż je dalej!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.