Wcześniaki: jakie przysługują im prawa?

Wcześniaki: jakie przysługują im prawa?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 12 kwietnia, 2019

Wcześniaki, czyli przedwcześnie urodzone dzieci są zwykle delikatne i mają niedojrzałe narządy wewnętrzne. Dlatego ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na ich rozwój.

Kiedy noworodki przybywają na świat wcześniej, niż się spodziewano, zwykle wymagają dużo więcej opieki niż inne dzieci. W rzeczywistości wcześniaki są objęte pewnymi zabezpieczeniami prawnymi, o których powinniśmy wiedzieć.

Każde dziecko w chwili urodzenia ma narządy gotowe do funkcjonowania w realnym świecie. Chociaż ich struktura i forma nie są identyczne z tymi, które mają dorośli, mają własną charakterystykę.

Aby zapewnić prawidłowy rozwój na tak delikatnym etapie, wcześniaki potrzebują specjalnej opieki, w której nie może być niedopatrzeń.

wcześniaki - pobyt w inkubatorze

Wcześniaki – dane kliniczne

Chociaż noworodki mają podobne cechy, niektóre parametry pozwalają lekarzom stwierdzić, kiedy dziecko jest urodzone przedwcześnie. Wśród nich są:

Wcześniaki i ich waga

Normalnie noworodki ważą zwykle od 2,7 do 3,6 kg. Przedwcześnie urodzone dzieci ważą zwykle mniej niż 2,7 kg. Wpływa to również na ich proporcje ciała.

Czas trwania ciąży

Normalna ciąża bez powikłań powinna trwać od 37 do 42 tygodni. Wcześniaki rodzą się przed 36 tygodniem lub wcześniej.

Wzrost

Wcześniaki to mniejsze dzieci niż te urodzone w terminie

Zasadniczo wzrost dziecka ma związek z warunkami panującymi w czasie ciąży, stanem zdrowia matki i innymi czynnikami, na które rodzice mają wpływ.

Dzieci urodzone po 37 tygodniach, bez względu na płeć, mają od 45 do 53 cm. Natomiast wcześniaki są mniejsze o półtora centymetra lub więcej.

Temperatura ciała

Wszystkie wcześniaki mają niższą temperaturę ciała, ponieważ nie potrafią jej regulować. Stan dzieci urodzonych w terminie na ogół stabilizuje się po 2 dniach. Z drugiej strony, wcześniaki potrzebują sztucznego ciepła, aby ustabilizować własną temperaturę.

Jakie prawa mają wcześniaki?

Jak widać, wcześniaki nie są tylko miniaturowymi dorosłymi i nie powinny być traktowane jako takie. Tylko specjaliści i ginekolodzy prawidłowo mogą określić, czy noworodek powinien być uznany za wcześniaka czy nie.

Jeśli dziecko urodzi się przedwcześnie, specjalista powinien poinformować rodziców o prawach przysługujących ich dziecku. Dzięki tej wiedzy rodzice będą mogli interweniować, jeśli dziecko nie otrzyma należytej opieki.

Niektóre prawa wcześniaków obejmują:

  • Niedojrzałe i słabe noworodki muszą przebywać w szpitalu ze względu na stan zdrowia. Można powiedzieć, że potrzebują pomocy we wszystkim.
  • Kobiety w ciąży muszą pozostawać pod regularną opieką lekarską, aby w pełni zagwarantować, że wszystkie prawa będą przysługiwać przedwcześnie urodzonemu dziecku.
  • Przedwcześnie urodzone noworodki mają prawo do otrzymania wysokiej jakości opieki od wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego w celu zaspokojenia ich specyficznych potrzeb.
  • Wcześniaki mają prawo do opieki medycznej zapobiegającej chorobom wrodzonym. Jedną z takich chorób jest ślepota.
  • Rodzina wcześniaka ma prawo być w pełni poinformowana o stanie zdrowia dziecka.
  • Możliwość karmienia piersią jest jednym z najważniejszych praw dla wcześniaków. Karmienie piersią znacznie ułatwia prawidłowy rozwój. Pomaga również zapobiegać wielu chorobom.

Wcześniaki charakteryzują się bardzo specyficznymi cechami, które czynią je słabszymi od innych noworodków.

Dlatego potrzebują wysokiej jakości opieki medycznej i rodzinnej, aby pokonać wszystkie przeszkody i móc rosnąć zdrowo i bez problemów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Camacaro, D. (2002). Puericultura. 2nd ed. Caracas – Venezuela: Editorial Natura S.R.L – Sociedad de Ciencias Naturales La Salle, p.125.
  • González-Merlo, J. (2018). “Parto pretérmino”. En J. González-Merlo, J. M. Laílla-Vicens, E. Fabre-González, y E. González-Bosquet, Obstetricia. Madrid: Elsevier.
  • Winkvist, A.; Mogren, I., and Hogberg, U. (1998). “Familial patterns in birth characteristics: impact on individual and population risks”, Int J Epidemiol, 27: 248-254.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.