Jak ubrać noworodka - poznaj cztery przydatne wskazówki

Jak ubrać noworodka - poznaj cztery przydatne wskazówki

Ostatnia aktualizacja: 25 grudnia, 2018

Jesteś w ciąży a dziecko urodzi się w zimę? W takim razie, powinnaś poznać wszystkie informacje na temat tego jak prawidłowo ubrać noworodka.

Okres zimy może też mieć swoje uroki i niekoniecznie musi wiązać się z chorobami. W tym artykule chcemy przedstawić Ci 4 wskazówki jak ubrać noworodka w zimie.

W jaki sposób noworodek reguluje temperaturę ciała?

Skóra noworodka jest bardzo delikatna. Ma on mało tłuszczu podskórnego. Naczynia krwionośne znajdują się blisko skóry, co pozwala na szybką utratę ciepła. Receptory w skórze dziecka wysyłają wiadomości do mózgu kiedy ciało jest zimne.

Ubrany niemowlak

Noworodki wytwarzają ciepło przede wszystkim poprzez termogenezę chemiczną. Drżenie, główny sposób w który dzieci produkują ciepło jest nieefektywne w przypadku nowonarodzonych dzieci.

Noworodki mają unikalny i bardzo skuteczny sposób regulacji temperatury. Poprzez metabolizm ciepło jest wytwarzane z reakcji chemicznych.

Podczas spalania tej tkanki tłuszczowej, ciepło rozprzestrzenia się na naczynia krwionośne. Stamtąd jest przekazywane do reszty ciała. Podczas tego procesu noworodek układa się w pozycji embrionalnej aby uniknąć utraty ciepła.

4 wskazówki jak ubrać noworodka

1. Dodatkowa warstwa

W wieku do trzech miesięcy noworodki mają trudności z regulacją temperatury ciała i łatwo tracą ciepło. Mają bardzo mało tłuszczu i nie poruszają się zbyt dużo.

Nagłe zmiany temperatury nie są dobre dla noworodka. Postaraj się wcześniej zaplanować co będziesz robić, zdecyduj jak długo to potrwa i zastanów się czy będzie to miało miejsce w ciepłym pomieszczeniu czy na zewnątrz.

Dobrym pomysłem jest ubrać kilka cienkich warstw zamiast jednej czy dwóch grubych. W ten sposób gdy znajdziesz się w bardzo ciepłym miejscu, możesz usuwać stopniowo warstwy aby schłodzić dziecko.

Usunięcie dodatkowych warstw zapobiega nadmiernemu poceniu, które powoduje zmoczenie ubrania. Mokra odzież u dzieci może skutkować przeziębieniem.

Dlatego też, z zasady, dobrym pomysłem jest aby noworodek zawsze nosił jedną warstwę więcej niż Ty.

2. Materiały z jakich wykonana jest odzież

Odzież dla noworodków powinna być bawełniana i przepuszczać powietrze. Pozwoli ona pocić się dziecku, będzie wchłaniać pot i nie wywoływać alergii. Bawełna organiczna jest najlepsza, dobrej jakości i łatwa do znalezienia.

Opatulone dziecko

Najlepsze rodzaje odzieży wykonane są z bawełny, wełny, polaru lub aksamitu.

Pamiętaj, aby ubrania z wełny nie były narażone na bezpośredni kontakt ze skórą. Może to być bardzo irytujące. Upewnij się także, że Twoje dziecko nie wdycha żadnych wełnianych włókien.

Ważne jest również, aby usunąć wszystkie metki i inne dodatki które mogą one zadrapać lub podrażnić noworodka.

3. Temperatura w domu

Ważne jest również, aby Twoje dziecko czuło się dobrze i bezpiecznie w domu.

Pamiętaj, że idealna temperatura w domu wynosi od 20 do 22 stopni Celsjusza. W miarę możliwości postaraj się zapewnić cyrkulację powietrza.

Temperatury nie są zimne ani gorące, po prostu odczuwamy je jako gorące lub zimne.
-Autor nieznany-

Ciepło z grzejników wysusza nozdrza dziecka, co może utrudnić mu ochronę przed mikroorganizmami. Dlatego dobrym pomysłem jest nawilżanie powietrza.

Możesz zrobić domowy nawilżacz powietrza, umieszczając ceramiczne pojemniki z wodą na grzejnikach.

4. Obserwuj czy Twoje dziecko jest gorące czy zimne

Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje dziecko jest wystarczająco dobrze ubrane, dotknij jego szyi lub plecków pod ubraniem.

Dłonie i stopy zazwyczaj nie są dobrymi wskaźnikami do określenia, czy dziecko jest zimne czy ciepłe. U małych dzieci są one zawsze zimne ponieważ nie mogą one jeszcze regulować swojej temperatury ciała.

Dlatego najlepszy termometr, jaki mamy to dotknięcie nosa noworodka.

Podsumowując nasz wpis: nadmierne ciepło lub zimno nie jest dobre dla naszego noworodka. Jeżeli chodzi o ubieranie maluszka to jest podobnie jak w życiu, musimy wiedzieć jak znaleźć idealną równowagę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.