Powikłania ciążowe: innowacyjne techniki ich wykrywania

Powikłania ciążowe: innowacyjne techniki ich wykrywania
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 lipca, 2018

Już dziś za pomocą innowacyjnych technik specjaliści medyczni są w stanie wykryć powikłania ciążowe, które mogą się pojawić na każdym etapie ciąży, a także, co najważniejsze – mogą je wyeliminować.

Wszystkie ciąże, nawet te, które rozwijają się prawidłowo, wymagają badań medycznych, aby wykluczyć potencjalne powikłania ciążowe i zagwarantować poród bez ewentualnych komplikacji.

Badania prenatalne są niezbędne, by wyeliminować powikłania ciążowe

Kilka lat temu wiele rutynowych procedur stosowanych obecnie do oceny rozwoju płodu wcale nie istniało.

W dzisiejszych czasach jest wiele wyrafinowanych metod, które można wykorzystać do wczesnej diagnozy istotnych powikłań, takich jak na przykład zespół Downa, który jest anomalią chromosomową.

Absolutnie konieczne jest, aby wszystkie przyszłe matki regularnie przychodziły na wizyty u lekarza. Jednak oczywiście każdy ma prawo sam zadecydować o badaniach wykonywanych w trakcie ciąży.

Niektóre matki nie uznają w ogóle pomocy medycznej i uważają, że mogą również osiągnąć zadowalające wyniki w sposób naturalny, bez pomocy medycznej i położnej.

Wiadomo również, że większość ciąż nie wymaga pilnej interwencji lekarza. Jednak rozwój testów prenatalnych idzie w bardzo dobrym kierunku, więc dlaczego z nich nie korzystać? Szeroki wachlarz tych badań zwiększył się i urozmaicił w wielu aspektach. Ma to tylko pozytywny wpływ na zdrowie Twojego dziecka.

Testy te są związane są z procedurami oceny stosowanymi przez specjalistów w celu ustalenia, czy istnieją potencjalne problemy dotyczące zdrowia dziecka lub matki.

Pozwalają nam na ustalenie pewnej diagnozy lub jej wykluczenie. Chociaż nie mówią nam, co się dokładnie dzieje, wskazują, że potrzebna jest bardziej dogłębna ocena.

Kobieta w ciąży podczas wizyty u lekarza

Nie powinnaś się denerwować, podczas wykonywania badań przesiewowych. Są one wykonywane regularnie, nawet jeśli nie występują żadne problemy i komplikacje.

Są one jednak przydatne, jeśli chodzi o szybką identyfikację możliwych nieprawidłowości. Mogą być wykorzystywane do wykrywania problemów medycznych u matek i płodów, a także do wykluczenia wad wrodzonych.

Testy przesiewowe różnią się także w zależności od stadium zaawansowania ciąży. Niektóre testy są specyficzne i użyteczne w pierwszym trymestrze ciąży, a inne w drugim.

Są one szczególnie przydatne w niektórych zaburzeniach, takich jak duże ilości płynu owodniowego lub wielowodzie oraz w występowaniu wielorakich patologii medycznych, na przykład jeśli chodzi o niedokrwistość, czy identyfikację wad wrodzonych, a także w przypadku zagrożenia poronieniem.

Innowacyjne techniki wykrywające powikłania ciążowe

Lekarz bada kobietę, by wykluczyć ewentualne powikłania ciążowe

Jak już wcześniej stwierdziliśmy, testy przesiewowe są zalecane nawet wtedy, gdy ciąża rozwija się prawidłowo. Są bardzo przydatne, aby poradzić sobie z nieoczekiwanymi problemami i zapobiec im w jakich najszybszym czasie.

Powikłania ciążowe mogą wystąpić w każdym etapie ciąży. Ważne jest również, aby pamiętać, że czasami matki odczuwają lęk, gdy przychodzi czas na poddanie się pewnym testom.

Poniżej krótko opiszemy, na czym polegają te procedury. Chcielibyśmy podkreślić, że każdy ma prawo do ich wykonania oraz odmowy.

Badanie ultrasonograficzne (USG)

Jest to bardzo powszechne badanie, które jest przydatne zarówno do wykrywania problemów, jak i do uzyskania pierwszego obrazu Twojego dziecka.

USG pozwala przyszłym rodzicom na poznanie płci dziecka. Umożliwia także wykrywanie wczesnych anomalii, takich jak wady serca i zmiany chromosomalne.

Ultrasonografy drugiego poziomu to testy, które są zalecane, aby dokładnie obserwować możliwe defekty, które mogą występować u płodu. Są one sugerowane, gdy badania przesiewowe wskazują na ewentualne anomalie.

Jest to technika nieinwazyjna, którą uzyskuje się za pomocą aparatu, który tworzy obraz za pomocą fal ultradźwiękowych. Badanie to nie rani dziecka i pozwala na obserwację wnętrza macicy.

Biopsja kosmówki lub inaczej CVS

Ten innowacyjna technika, która jest stosowana, gdy wykryto nieprawidłowości podczas rutynowych badań w pierwszym trymestrze ciąży. Jest również wskazana w ciążach wysokiego ryzyka.

Polega na biopsji kosmków kosmówki pod kontrolą aparatu ultrasonograficznego, która jest niczym innym jak po prostu tkanką z łożyska.

Istnieją dwie możliwe drogi, aby uzyskać próbkę tkanki: przezsercowe lub przezskórne. Metoda jest wybierana w zależności od charakterystyki ciąży.

Badanie to niesie ze sobą pewne ryzyko, które może czasami powodować obawy matki.

Jednak jest to bardzo ważny test, który może określić wszystkie powikłania genetyczne lub chromosomalne, które mogą negatywnie wpływać na płód. Obejmuje między innymi wykrycie mukowiscydozy, zespołu Downa i zespołu Turnera.

Badania krwi

Chociaż jest to dość powszechna procedura, odkryto i wprowadzono do niej nowe innowacje, które pozwalają na pomiar pewnych rodzajów białek występujących w krwiobiegu matki. Umożliwia diagnozę zmian chromosomalnych i ogólnych wad rozwojowych.

Klucz do tej procedury znajduje się w specjalistycznej analizie, aby zidentyfikować wysokie lub niskie poziomy białka A w osoczu krwi i ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej. Oba te elementy mogą czasem być związane z pewnymi wadami rozwojowymi.

Jest to technika wczesnego wykrywania. Charakteryzuje ją to, że jest nieinwazyjna i prosta do wykonania. Analiza wyników wymaga jednak zaawansowanych metod.

Amniopunkcja lub inaczej amniocenteza

Jest badaniem, które pozwala na wykrycie zmian genetycznych i chromosomowych. Jest szczególnie przydatna w diagnozowaniu wad wrodzonych, które wpływają negatywnie na układ nerwowy.

Ten test jest zwykle przeprowadzany w pierwszym trymestrze ciąży i polega na pobraniu niewielkiej ilości płynu owodniowego. Analiza płynu opiera się na pomiarach białek, takich jak alfa-fetoproteina i enzym acetylocynowy.

Stężenia tych substancji mogą identyfikować możliwe powikłania ciążowe, takie jak rozszczep kręgosłupa, wytrzewienie, bezmózgowie i zespół Downa.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.