Przewlekła pokrzywka u dzieci: objawy i leczenie

Przewlekła pokrzywka u dzieci: objawy i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 29 grudnia, 2018

W przypadku pokrzywki u dziecka zwykle przechodzi ona po kilku godzinach lub najwyżej po kilku dniach. Jednak przewlekła pokrzywka u dzieci może utrzymywać się przez sześć tygodni lub nawet dłużej. A do tego jest bardzo swędząca!

Przewlekła pokrzywka u dzieci to zbiór objawów dotyczących naskórka. Powoduje wysypkę, której pozbycie się może zająć ponad sześć tygodni. Ogólnie rzecz biorąc, przewlekła pokrzywka u dzieci jest wynikiem reakcji alergicznej.

Innymi słowy, charakterystycznym dla tego stanu jest reakcja organizmu na alergeny. Przewlekła pokrzywka u dzieci jest swędząca i nieprzyjemna. Rodzice powinni dokładnie monitorować stan, aż do całkowitego wyleczenia.

Przewlekła pokrzywka u dzieci może pojawiać się w postaci guzów, czerwonych plam lub pręg. Może pojawić się w formie pojedynczych zmian albo w dużych skupieniach. Możliwe jest też, że rozprzestrzeni się na duże części ciała.

Na przykład zmiany mogą pojawić się na całym ramieniu lub tylko na niewielkim obszarze skóry.

Przewlekła pokrzywka u dzieci na szyi

Przewlekła pokrzywka u dzieci – przyczyny

Do pokrzywki dochodzi, gdy komórki odpornościowe nazywane komórkami tucznymi w krwiobiegu napotykają chemiczną histaminę. Powoduje to otwarcie się maleńkich naczyń krwionośnych pod skórą. Płyn gromadzi się w skórze i powoduje pojawienie się krost, opuchlizny lub zaczerwienienia.

Dokładna przyczyna tej reakcji może być trudna do zlokalizowania. Jest wiele rzeczy, które mogą wywołać pokrzywkę, a każde ciało reaguje inaczej.

Oznacza to, że w wielu przypadkach niemożliwe jest ustalenie, co spowodowało ten problem. Jednak w większości przypadków powodami są:

Objawy przewlekłej pokrzywki u dziecka

Przewlekła pokrzywka u dzieci charakteryzuje się przede wszystkim pojawieniem się obramowanych bąbli, obrzęków lub zaczerwienia.

Ich kolor może się różnić, od jaśniejszych odcieni pośrodku każdego bąbla. Zmiany skórne mogą pojawiać się w grupie lub pojedynczo.

Położenie i kształt wysypki mogą się zmieniać w ciągu kilku godzin. Rozmiar również się zmienia. Przewlekła pokrzywka u dzieci zwykle wywołuje uczucie swędzenia, mrowienia lub pieczenia.

W zależności od rodzaju pokrzywki może pojawić się obrzęk lub stan zapalny. W bardzo ciężkich przypadkach obrzęk ten może wpływać na wnętrze gardła, powodując:

  • Zmęczenie
  • Trudności z oddychaniem
  • Utratę przytomności z powodu wstrząsu anafilaktycznego

Diagnoza

Lekarze są na ogół w stanie zdiagnozować ten stan za pomocą szybkiego badania fizykalnego. Jak jednak wspomniano, przyczyna może być trudniejsza do ustalenia.

Podczas wizyty lekarz zada szereg pytań dotyczących historii choroby dziecka i możliwego kontaktu z alergenami.

Aby zawęzić przyczynę pojawienia się tego problemu, lekarz może poprosić o prowadzenie dziennego dziennika wszystkiego, co dziecko je i pije. Konieczne mogą być również testy diagnostyczne, takie jak badanie krwi.

Jednym ze sposobów sprawdzania przewlekłej pokrzywki jest dotknięcie skóry kostką lodu i obserwowanie, jak wysypka reaguje na zimno.

Inni lekarze używają niewielkiej masy, aby wywierać nacisk na mięśnie, aby zobaczyć, czy nacisk powoduje pojawienie się nowych zmian na skórze.

Chory miś

Leczenie przewlekłej pokrzywki u dzieci

Łagodne przypadki pokrzywki zwykle ustępują samoistnie i nie wymagają leczenia. Jednak w przypadku stanów przewlekłych ważne jest, aby określić, co spowodowało reakcję. W ten sposób można wyeliminować alergen, na tyle, na ile to możliwe.

Jeśli Twoje dziecko cierpi na ciężką wysypkę, pediatra może przepisać antyhistaminę, aby powstrzymać ciało przed uwolnieniem histaminy do krwiobiegu i złagodzić podrażnienie.

Nigdy nie podawaj leków bez konsultacji z lekarzem.

Jeśli lek antyhistaminowy niepowodujący odczuwania senności nie działa, konieczne może być silniejsze leczenie lub połączenie leków.

W niektórych przypadkach lekarze mogą przepisać doustne sterydy. Powinny one być przyjmowane przez krótki okres nie dłuższy niż 5 dni do 2 tygodni.

Ważne jest, aby ograniczyć narażenie dziecka na działania niepożądane leków steroidowych.

Jeśli Twoje dziecko cierpi na przewlekłą pokrzywkę, nie panikuj. Podobnie jak w przypadku wielu chorób skóry, stosowanie balsamów lub naturalnych sposobów może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

Porozmawiaj z lekarzem i poszukaj odpowiedniego rozwiązania dla swojego dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.