Ubrania dla noworodków na lato – jakie wybrać?

Ubrania dla noworodków na lato – jakie wybrać?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Osoby, które po raz pierwszy zostają rodzicami często głowią się, jakie ubrania powinny kupić dla noworodka i jakiej ilości będą potrzebować. Jeśli Twoje dziecko ma przyjść na świat w lato, w tym artykule dowiesz się, jakie ubrania dla noworodków na lato warto nabyć.

Kiedy każdy dzień wita nas wysoką temperaturą, zazwyczaj ubieramy się lżej i rozkoszujemy promieniami słońca. Ale czy takie same zasady obowiązują w przypadku noworodków? Jakie ubrania dla noworodków na lato będą odpowiednie dla Twoje dziecka?

Mimo naszej chęci do ubierania się lekko w lato, dziecko zawsze powinno być ciepło ubrane, bez względu na to, jaka akurat jest pora roku.

Ubrania, które wybierasz dla maluszka, powinny chronić jego skórę i utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała. Jest to szczególnie istotne w przypadku noworodków.

Powinnaś również zwracać uwagę na materiały, z jakich wykonane są ubranka dziecięce.

Niektóre tekstury lub tkaniny syntetyczne mogą wywoływać alergię lub zaczerwienienie skóry. Taki rodzaj reakcji występuje częściej latem ze względu na wszechobecne ciepło.

Rodzina w parku

Ubrania dla noworodków na lato – czego potrzebuje dziecko?

Noworodki nie odczuwają ciepła w taki sam sposób jak starsze dzieci i dorośli. Są o wiele bardziej wrażliwe na zmiany temperatury.

Chociaż wszystkim może wydawać się, że jest ciepło, małemu dziecku może być zimno.

Dlatego też ubierając maluszka musisz zadbać o to, by okryć jego głowę i stopy. To dwa obszary odpowiedzialne za regulowanie temperatury ciała dziecka.

W przypadku noworodków nawet lekki, chłodny wiaterek może doprowadzić do przeziębienia.

Gdy dziecko ma się dopiero urodzić

Kupowanie ubrań dla dziecka może stanowić traumatyczne przeżycie dla rodziców.

Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku osób, którym rodzi się pierwsze dziecko i nie mają jeszcze własnych doświadczeń w tym zakresie. Mogą mieć trudności z wybraniem elementów garderoby, które są naprawdę potrzebne.

Bez względu na to, w jakiej porze roku dziecko przyszło na świat, musisz mieć podkoszulki. Pamiętaj, że może zdarzyć się, że przynajmniej raz dziennie będziesz musiała zmieniać maluszkowi ubranie.

Na noc najlepiej jest ubrać maluszka w wygodne i ciepłe ubranie. Unikaj ubrań z nadrukami, naszywkami, itp.

Gdy dziecko już jest na świecie

W sezonie letnim powinnaś zakładać noworodkowi głównie ubrania wykonane z bawełny.

Powinnaś zakładać mu na stopy skarpetki, a na głowę – czapkę. Warto również przykryć maluszka lekkim bawełnianym kocykiem.

Pamiętaj jednak, by nie przesadzać. Swetry z wełny i polaru mogą prowadzić do przegrzania dziecka, dlatego lepiej jest ich unikać.

Możesz ustawić klimatyzację na wyższą temperaturę i ubrać malucha w bawełnianą piżamkę. Oczywiście zadbaj o to, by założyć mu coś na głowę i stopy oraz przykryć klatkę piersiową.

“To bardzo istotne, by rodzice wiedzieli, jakich ubrań potrzebuje noworodek w lecie, aby zapewnić mu odpowiednią temperaturę ciała.”

Ubrania dla noworodków na lato – dalsze zalecenia

  • Wybieraj materiały dobrej jakości. Zawsze lepiej jest postawić na dobrą jakość, a nie na ilość. Dzieci w pierwszych latach życia mają bardzo wrażliwą skórę. Musisz wybierać takie tkaniny, które nie podrażniają skóry.
  • Bawełna jest najlepsza. Bawełna to bardzo miękki materiał, który pozwala skórze dziecka z łatwością oddychać. Podczas zakupów czytaj metki i wybieraj modele wykonane w 100% z bawełny. Jeszcze lepiej będzie, jeśli uda Ci się znaleźć ubrania z bawełny organicznej.
  • Unikaj mocno dopasowanych ubrań. Modele, które zbyt mocno przylegają do ciała dziecka, mogą powodować przegrzanie jego organizmu i prowadzić do wystąpienia wysypki. Dlatego też zawsze lepiej jest wybierać ubrania o luźnym kroju.
  • Póki co zrezygnuj z dodatków. Chociaż możesz mieć ochotę ubrać dziecko w fikuśne buty, kokardki, opaski, itp., najlepiej jest się wstrzymać. Wiele dzieci ma problem z przyzwyczajeniem się do noszenia ubrań. W końcu spędziły dziewięć miesięcy nago w łonie mamy! Używanie dodatków i ozdób może tylko powiększyć uczucie niewygody.
  • Zadbaj o to, by dziecku był ciepło. Skóra dziecka zawsze powinna być ciepła (nie gorąca) w dotyku. Jeśli maluszek się poci lub jego policzki są czerwone, zapewne jest zbyt ciepło ubrany. W takim przypadku zdejmij z niego nadmiar ubrań na kilka minut. Nakarm go również mlekiem z piersi, bo może być spragniony.
Mama pakująca ubrania dla noworodków na lato do walizki

Zalecenia na lato

Podczas pierwszych dni życia dziecka musisz o nie zadbać w szczególny sposób. Maluszek dopiero zaczyna rozwijać układ odpornościowy i nie jest jeszcze gotów, by zwalczać zarazki i choroby.

Dlatego też specjaliści polecają, by noworodki przebywały przynajmniej 28 dni w domu i z niego nie wychodziły.

Po upływie tego czasu możesz zabrać maluszka do parku lub na spacer. Pamiętaj, by zawsze stosować się do zaleceń pediatry i chronić głowę oraz kończyny dziecka.

Dbaj o nawodnienie dziecka karmiącej je mlekiem z piersi (nie wodą) i nie wystawiaj go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

To może Cię zainteresować ...
Ubrania dla noworodka – kilka zasad podczas robienia zakupów
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Ubrania dla noworodka – kilka zasad podczas robienia zakupów

Ubrania dla noworodka powinny być w odpowiednm rozmiarze, łatwe do zakładania i zdejmowania i z przyjaznych tkanin. O czym jeszcze pamiętać na zaku...
Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.