Nowy członek rodziny - miłość do nienarodzonego dziecka

Nowy członek rodziny - miłość do nienarodzonego dziecka
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Żadna inna sytuacja nie przynosi więcej radości, szczęścia i obfitości kobiecie niż moment w którym dowiaduje się o nadejściu nowego członka rodziny.

Właśnie w tym momencie prawdziwie rodzi się matka. Pojawiają się nowe marzenia i nadzieje dla nienarodzonego dziecka; nadzieje i marzenia, które później będą przenikać przez łono całej rodziny.

Byłam zachwycona kiedy poczułam nowe życie ruszająca się we mnie.

Twierdzą tak wszystkie kobiety które doświadczyły tej niepowtarzalnej rzeczy. Każdą matkę przepełnia radość kiedy po raz pierwszy słyszy bicie serca jej rozwijającego się dziecka. Kiedy pierwszy raz czuje subtelne ruchy dziecka w jej łonie, jakby ktoś delikatnie głaskał jej duszę.

Po długich godzinach wyczerpującego porodu, matka jest w stanie przekształcić cały fizyczny ból i cierpienie którego doświadczyła w bezwarunkową miłość dla dziecka. Nowego członka rodziny.

Jednak każdy kto twierdzi, że miłość matki zaczyna się gdy po raz pierwszy trzyma dziecko w ramionach, jest w dużym błędzie.

Nowy członek rodziny. Kiedy pojawia się miłość?

Bez wątpienia miłość i radość matki rodzą się z chwilą gdy zaczyna rozumieć, że jej ciało stało się źródłem nowego życia.

Jej łono zamieniło się w kołyskę. Jej piersi – teraz ciepłe i bardziej widoczne – będą wkrótce największym źródłem pożywienia i ścieżką do połączenia z jej nowo narodzonym dzieckiem.

cień w kształcie serca

Kobieta zdaje sobie sprawę, że jest matką podczas pierwszego USG. Nie potrafi wtedy powstrzymać łez wzruszenia. Słysząc gwałtowne bicie serduszka swojego dziecka jej własne zaczyna bić równie szybko. Przytłacza ją ogromne szczęście wywołane pierwszym kontaktem ze swoim nienarodzonym dzieckiem. Nowym członkiem jej rodziny.

Radość matki nadal rośnie gdy zaczyna odczuwać te małe i subtelne kopnięcia w jej łonie. Przypominają jej one, że już nigdy w życiu nie będzie sama. Właśnie wtedy odkrywa prawdę: Cud życia pojawia się właśnie w tej chwili, w jej własnym łonie.

Macierzyństwo zaczyna się kiedy matka zdaje sobie sprawę, że jej życie nie będzie idealne, ale za to bardzo szczęśliwe.

Odkrywa wtedy, że prawdziwe i absolutne szczęście można osiągnąć tylko wtedy gdy dzielimy się nim z tymi których kochamy – z partnerem, członkami rodziny i z tą małą istotą która się w niej rozwija.

Budowanie więzi z tym nowym życiem

Wiele osób ma, bez wątpienia, trudności ze zrozumieniem jak może dojść do tak silnego związku. Jednak każda kobieta która doświadczyła ciąży rozumie, że ta wyjątkowa i szczególna więź tworzy się w momencie gdy odkryjemy, że będziemy matkami.

Niespokojna matka marzy o dniu w którym po raz pierwszy będzie mogła trzymać w ramionach swoje małe słońce. Wie, że są związani na całe życie. Każde USG, każdy mały ruch, stają się kamieniami milowymi w życiu wszystkich matek.

obraz usg

Każda matka wie jednak, że czeka ją długi okres oczekiwania.

Przez następne dziewięć miesięcy będzie musiała zadowolić się rozmytymi obrazami ultrasonograficznymi na czarno-białym ekranie zanim zobaczy swojego syna lub córkę twarzą w twarz i odkryje kolor jej skóry, włosów i oczu.

Zanim będzie mogła wziąć swoje dziecko w ramiona i poczuć jego delikatną skórę. Będzie musiała zadowolić się i cieszyć każdym kopnięciem dziecka, które będą co raz mocniejsze.

Podczas ciąży, kobieta zaczyna czuć niepohamowaną potrzebę nawiązania więzi z życiem które w niej rośnie. Z tego powodu podczas odpoczynku będzie próbowała połączyć się z nowym członkiem swojej rodziny.

Jakby instynktownie, zacznie pieścić brzuch. Okrężne ruchy jej dłoni są niczym spokojna i pełna miłości rozmowa z dzieckiem – rodzajem kołysanki.

Droga matko, jeżeli identyfikujesz się z tym co tutaj czytasz. Bądź pewna, że te wszystkie uczucia są normalne dla zdrowej kobiety i nie pojawiają się bez powodu .

Kilka badań naukowych potwierdziło pozytywny wpływ kontaktu prenatalnego pomiędzy matkami a ich nienarodzonymi dziećmi.

Nawet czynności takie jak czytanie historii na głos lub odtwarzanie muzyki w czasie ciąży jest zaskakująco korzystne dla rozwoju malucha.

Przychodzi dzień w którym dwa życia się rozdzielają

Nadszedł ten moment. Nowy członek rodziny postanawia opuścić twoje łono. Odchodzą ci wody i zaczynasz odczuwać słodki ból – ból który ogłasza przyjście twojego dziecka na ten świat.

Nadszedł czas aby być silną, dla siebie i przede wszystkim dla swojego dziecka. Najgłębsza możliwie miłość, ta na którą czekałaś w niepewności przez tyle czasu, ma się zaraz pojawić.

Te wszystkie dni noszenia w sobie drugiego życie w jednym momencie odchodzą w przeszłość. Odchodzą razem z bólem i cierpieniem których doświadczyłaś podczas porodu.

Na własne oczy ujrzysz nowe życie, nowego członka twojej rodziny. Ułożysz go bezpiecznie w swoich ramionach. Uwierzysz w miłość od pierwszego wejrzenia, tą której istnienia nie byłaś pewna przez długi czas.

Cały twój świat się zmienia kiedy usłyszysz pierwszy płacz twojego dziecka. Kiedy po raz pierwszy spojrzysz mu głęboko w oczy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.