Niemowlęta tracą na wadze przy urodzeniu: ile i dlaczego?

Istnieje wiele przyczyn, dla których niemowlęta tracą na wadze przy urodzeniu i w większości przypadków jest to normalne. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje!
Niemowlęta tracą na wadze przy urodzeniu: ile i dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 26 sierpnia, 2021

Powszechnie wiadomo, że niemowlęta tracą na wadze po urodzeniu. W szczególności waga dziecka może znacznie spaść w ciągu pierwszych kilku dni życia. Całkowite odzyskanie tej wartości i rozpoczęcie prawdziwego procesu wzrostu może zająć około dwóch tygodni.

Może to brzmieć z początku nieco sprzecznie i nawet jeśli istnieją choroby, które mogą opóźnić wzrost dziecka, w zdecydowanej większości przypadków jest to zjawisko naturalne. Jeśli chcesz poznać powody, dla których tak się dzieje i w jakim stopniu może to wpłynąć na Twojego malucha, zapraszamy do przeczytania tego artykułu!

Czy wszystkie niemowlęta tracą na wadze po urodzeniu?

Ogólnie rzecz biorąc, u badanych dzieci utrata masy ciała w pierwszych dniach życia jest prawie stała. Może się to różnić w zależności od różnych czynników osobistych i środowiskowych. Na przykład badanie opublikowane w Revista Chilena de Pediatría w 2018 r. wykazało, że po 48 godzinach od momentu oceny nastąpiła średnia utrata wagi wynosząca 6,85%.

Noworodek na wadze

Te wartości mogą się zmieniać. Najczęściej jednak taka sytuacja nie trwa dłużej niż kilka dni, najwyżej dwa tygodnie. Nawet jeśli nie ma ustalonego zakresu, w którym dokładna wartość utraty wagi jest niebezpieczna, całkowita wartość nie powinna ona przekraczać 10% masy urodzeniowej.

Powody, dla których niemowlęta tracą na wadze po urodzeniu

Przejście od bycia w łonie matki do środowiska zewnętrznego może wydawać się łatwe, ale tak nie jest. Dziecko musi przystosować się do nagłych zmian temperatury, jego układ sercowo-oddechowy zmienia się prawie całkowicie (w tym drobne zmiany anatomiczne), a kontakt z innymi żywymi istotami i źródłami pokarmu ma swoje konsekwencje.

Jeśli chodzi o dzisiejszy temat, to fakt, że niemowlęta tracą na wadze przy urodzeniu, jest w pełni naturalny. Można go wytłumaczyć wieloma wymienionymi powyżej czynnikami. Redystrybucja płynów w ciele odgrywa fundamentalną rolę i o tym będziemy mówić w dalszej części artykułu.

Układ moczowy

Kiedy nerki i reszta dróg moczowych zaczynają funkcjonować poza macicą, niemowlęta nieuchronnie tracą na wadze z powodu zmian w dystrybucji płynów w organizmie. Dziecko było przyzwyczajone do przyjmowania płynu owodniowego podczas rozwoju.

Dlatego ta zmiana wpływa również na wzorzec, w którym występuje spontaniczne oddawanie moczu. W rzeczywistości adaptacja, która ma miejsce po urodzeniu, wiąże się z poważną zmianą w dystrybucji wody w organizmie, która może wpływać na wagę. Najmłodsze niemowlęta mają wyższy stosunek wody do masy ciała, podczas gdy u dorosłych stopniowo się on obniża.

Układ pokarmowy

Utrata wagi idzie w parze z karmieniem i narażeniem przewodu pokarmowego na różne substancje — które w pierwszych dniach życia powinny pochodzić wyłącznie z mleka matki. Późniejsza defekacja może również sprzyjać utracie wagi.

Smółka to pierwszy stolec dziecka. Ma bardzo charakterystyczny ciemny kolor, a także dość nieprzyjemny zapach. Czy wiesz, że trudność w wydalaniu smółki jest związana z chorobami takimi jak mukowiscydoza? Fascynujące, prawda?

Karmienie, jeden z powodów, dla których dzieci tracą na wadze

Mleko matki dostarcza wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego wzrostu noworodków, w tym do rozwoju ich układu odpornościowego.

Jednak w pierwszych dniach życia ilość mleka produkowanego przez matkę może być nieco mniejsza niż ta, którą wyprodukuje później. Mimo to istnieją pewne sposoby na zwiększenie produkcji mleka matki.

Siara (colostrum) jest pierwszym rodzajem mleka matki i ma pewne różnice w składzie względem mleka dobrze rozwiniętego. Z biegiem czasu zarówno ilość, jak i jakość tej substancji będą sprzyjać odpowiedniemu przybieraniu na wadze u niemowlęcia.

Karmienie jest jednym z powodów, dla których dzieci tracą na wadze po urodzeniu.

Co z tym zrobić?

Jak zapewne zobaczyłaś, ta utrata wagi jest naturalnym zjawiskiem, które nie powinno Cię zbytnio niepokoić. Ważne jest, aby przez kilka pierwszych dni życia zachować czujność, szczególnie zwracając uwagę na pojawienie się innych objawów.

Na przykład, jeśli Twoje dziecko ma trudności ze ssaniem mleka lub wypróżnianiem, prawdopodobnie istnieje inny powiązany z tym problem zdrowotny.

Nie zaleca się ważenia dziecka za każdym razem, ponieważ może to zwiększyć Twoje cierpienie. Po prostu dobrze przyjrzyj się wyglądowi fizycznemu dziecka, a także jego zachowaniu. Jeśli masz możliwość ważenia dziecka, przydatne może być robienie tego co kilka dni.

Jeśli zauważysz dużą i przedłużającą się utratę wagi (bliską 10%, o której wspomnieliśmy na początku), wskazane jest jak najszybsze skontaktowanie się z pediatrą lub neonatologiem.

Bądź ostrożna, ale bez paniki!

Tak, utrata wagi u dziecka może być bardzo przygnębiająca dla matki, szczególnie w przypadku noworodków. Ważne jest, aby zachować spokój, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków jest to normalne. Jeśli zauważysz jakąkolwiek nieprawidłowość i uważasz, że lepiej poprosić o opinię, skontaktuj się z lekarzem.

 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gallardo M, et al. Descenso de peso en recién nacidos a término en las primeras 48 horas post natales. Rev Chil Pediatr 2018;89(3).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.