Moczenie nocne u dzieci: co powinnaś wiedzieć?

Niektóre dzieci w wieku od pięciu do sześciu lat nadal moczą łóżko. To może martwić jego rodziców. W tym artykule dowiesz się, dlaczego moczenie nocne występuje i co możesz zrobić, aby je wyeliminować, jeśli nie jest to zjawisko o podłożu fizjologicznym.
Moczenie nocne u dzieci: co powinnaś wiedzieć?
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Moczenie nocne u dzieci to zaburzenie, które często występuje u dzieci w wieku od pięciu do sześciu lat. Ale zdarzają się również przypadki starszych dzieci, w wieku od 12 do 14 lat, które nadal moczą łóżko. Te ostatnie najbardziej cierpią z powodu konsekwencji społecznych tego zachowania.

Moczenie nocne  zwykle zanika się wraz z rozwojem dziecka. W wieku około 18 miesięcy 50% dzieci kontroluje oddawanie moczu w ciągu dnia, a 10% robi to również w nocy. Ale dopóki nie osiągną dwóch lub trzech lat, ta umiejętność nie stabilizuje się. W tym momencie zaczynają regulować też oddawanie moczu w nocy.

Ale nie wszystkie dzieci są w stanie kontrolować moment oddawania mocz u Niektórym zajmuje to dłużej, a inne mogą nawet osiągnąć wiek dojrzewania bez kontrolowania tego zachowania go z różnych powodów.

Na przykład są to przyczyny fizjologiczne, zaburzenia psychiczne, brak receptorów lub niska produkcja hormonu wazopresyny, który między innymi reguluje oddawanie moczu w nocy.

Chcesz wiedzieć więcej na temat moczenia nocnego u dzieci? Jeśli tak, przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł!

Co to jest moczenie nocne u dzieci?

Moczenie nocne to niezdolność do kontrolowania moczu w nocy .   W ystępuje w wieku, w którym oczekuje się od dziecka już samodzielnej kontroli tego zachowania .  

  • Pierwotne moczenie nocneDzieje się tak, gdy dziecko nigdy nie kontrolowało moczu podczas snu. Ten rodzaj moczenia nocnego jest zwykle spowodowany przyczynami fizjologicznymi.
  • Wtórne moczenie nocne. Dzieje się tak, gdy dziecku udało się nie zmoczyć łóżka przez sześć miesięcy do roku, ale zaczyna to robić ponownie. Może to być spowodowane problemami psychologicznymi.

Konsekwencje moczenia nocnego u dzieci

Zmniejszona samoocena i pewność siebie

Pierwsze reakcje dziecka to wstyd i strach. Dzieje się tak dlatego, że powoli dorasta i zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że inne dzieci nie moczą łóżka. Powoduje to niepewność i niską samoocenę.

Wpływa na jakość snu

Dzieci cierpiące na moczenie nocne mają zwykle niską jakość snu, ponieważ ich faza snu lekkiego jest dłuższa niż snu głębokiego. Jeśli czują się mokre, mogą budzić się kilka razy w ciągu nocy, a ich sen jest mniej kojący.

Zwiększone problemy behawioralne

Mokra pościel

Dzieci, które moczą łóżko, są bardziej podatne na stres, co może prowadzić do problemów z zachowaniem, a także do większych trudności z koncentracją.

Problemy socjalizacyjne

Kiedy dzieci cierpią na moczenie nocne, mają problemy z nawiązywaniem kontaktów towarzyskich, izolują się i nie chcą spać w domach znajomych z obawy przed zmoczeniem łóżka i wyśmianiem. Ten problem ma tendencję do powiększania się, gdy rosną, co przekłada się na więcej kontaktów towarzyskich.

Niektóre ćwiczenia w walce z moczeniem nocnym u dzieci

Ćwiczenie kontrolujące mięśnie biorące udział w oddawaniu moczu

Kiedy dziecko idzie do łazienkipoproś je o zatrzymanie strumienia moczu. Kiedy dziecko siusia, powiedz mu, żeby przestało i zatrzymało mocz przez kilka sekund. Ważne jest, aby nie prosić ich o zatrzymanie moczu więcej niż dwa razy, ponieważ może to doprowadzić do infekcji dróg moczowych.

Dziecko w toalecie

Najlepiej zrobić to, gdy już prawie kończy, ponieważ będzie mieć wtedy mniejszy nacisk na pęcherz.  

Budzenie się na siusiu w nocy

Możesz ustawić alarm i obudzić dziecko trzy lub cztery razy w nocy, aby mogło iść do łazienki. To ćwiczenie jest bardzo skuteczne, aby pomóc dzieciom przyzwyczaić się do wstawania, kiedy muszą się wysikać.

W ten sposób uświadomią sobie swoje odruchy i będą wiedzieć, kiedy muszą iść do toalety Krok po kroku nauczą się to robić automatycznie. 

Ćwiczenie pozwalające wstrzymać mocz

To ćwiczenie służy do stymulacji  pojemności pęcherza  i poprawy kontroli nad oddawaniem moczu. Poproś dziecko, aby wstrzymało się od oddaniem moczu, dopóki nie będzie już mogło wytrzymać. Początkowo wystarczy kilka sekund.

Później możesz nieco zwiększyć czas oczekiwania. W ten sposób dziecko stymuluje swoje mięśnie miednicy. Zawsze musisz to robić ostrożnie i bez popadania w skrajności. Czyli zawsze pod kontrolą.   

Teraz wiesz trochę więcej na temat moczenia nocnego u dzieci. Ważne jest, aby skonsultować się z pediatrą, jeśli dziecko nie może wytrzymać bez oddania moczu. A jeśli udało im się nad nim zapanować, ale ponownie zaczęło moczyć łóżko, wypróbuj te ćwiczenia, aby zobaczyć, czy się poprawi. Jeśli nie, warto skonsultować się ze specjalistą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.