Czy gorączka przyśpiesza wzrost dziecka?

Czy gorączka przyśpiesza wzrost dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 01 lipca, 2021

Z pokolenia na pokolenie nasi dziadkowie od dawna wierzyli, że dziecko szybciej rośnie, gdy dopada je gorączka. Czy ta powtarzana przez lata teoria jest prawdziwa, czy to tylko bzdurny mit? Czy to fakt czy fikcja? Dziś opowiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o tym popularnym przekonaniu.

Gorączka, sen i wzrost

Spanie i odpowiedni odpoczynek to ważne elementy, których wszyscy potrzebujemy, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci. Badania wykazały, że niewystarczająca ilość snu może prowadzić do zmian w rozwoju dziecka i innych konsekwencji.

Chore dziecko

Sen składa się z różnych faz, które składają się na cykle powtarzające się przez całą noc. Każdy cykl trwa około 90 minut. Prawidłowe zakończenie tych cykli jest ważne dla prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka.

Co więcej, sen jest bezpośrednio związany ze wzrostem. Dzieje się tak, ponieważ podczas snu organizm dziecka wytwarza spore ilości hormonu wzrostu.

Czym jest hormon wzrostu?

Hormon wzrostu jest uwalniany przez przysadkę mózgową. To niewielka część mózgu odpowiedzialna za produkcję różnych hormonów. Nasze ciała wytwarzają hormon wzrostu nie tylko w dzieciństwie, ale przez całe życie. Odpowiada on między innymi za regulację wzrostu po porodzie i procesów metabolicznych.

Oto niektóre z jego najważniejszych funkcji:

  • Stymulowanie wzrostu u dzieci i młodzieży.
  • Przyśpieszenie tworzenia kości poprzez stymulację retencji wapnia.
  • Przyśpieszenie tworzenia białek i eliminowania tłuszczu.
  • Stymulowanie rozwoju narządów, z wyjątkiem mózgu.

Brak tego hormonu u dzieci powoduje przede wszystkim niższy wzrost i opóźnienie dojrzałości płciowej.

Co się dzieje, gdy dziecko dopada gorączka? Czy wtedy rośnie szybciej?

Wydaje się, że istnieją dwa powody powszechnego przekonania, że ​​dzieci doświadczają gwałtownego przyśpieszenia procesu wzrostu, gdy mają gorączkę:

Dziecko z gorączką
  1. Gorączka stymuluje produkcję hormonu wzrostu.
  2. W okresach gorączki i rekonwalescencji na ogół liczba godzin snu dzieci jest większa. Dzieje się tak dlatego, że komórki naszego układu odpornościowego wytwarzają cytokiny będące cząsteczkami, które między innymi powodują zmęczenie.

Oba czynniki powodują, że organizm wytwarza na tych etapach większą ilość hormonu wzrostu. Ale czy to oznacza, że ​​dzieci, które częściej mają gorączkę, staną się wyższe niż te, które prawie nie chorują? Absolutnie nie.

Wzrost dziecka zależy od wielu czynników, takich jak genetyka, odżywianie i środowisko… Ale dziecko nie stanie się wyższe tylko z powodu większej liczby godzin snu lub częstszego zapadania na gorączkę.

Podsumowując…

Bardzo ważne jest, aby nasze dzieci miały wystarczająco dużo odpoczynku. Odpowiednia ilość snu pomoże naszym maluchom w prawidłowym rozwoju zarówno intelektualnym, jak i fizycznym.

Jednocześnie doszliśmy do wniosku, że wiele razy mity i popularne przekonania rzeczywiście mają wyjaśnienie fizjologiczne. Ale to nie znaczy, że zawsze są w 100% dokładne.

Zamiast wierzyć we wszystko, co słyszysz, poszukaj prawdziwego i wiarygodnego wyjaśnienia… zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie Twojego dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.