Młodzież pragnie uczucia, a nie pouczania

Młodzież pragnie uczucia, a nie pouczania
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Okres dojrzewania to etap życia, w którym dominują uczucia. Jednak jako rodzice zwykle używamy głosu rozsądku, próbując nawiązać kontakt z naszymi dziećmi. W efekcie do niczego w ten sposób nie dochodzimy. Młodzież pragnie bowiem uczucia oraz empatii. Jest to właśnie ta droga, którą musimy obrać, aby nawiązać z nią zdrową komunikację.

Okres dojrzewania jest scharakteryzowany jako etap, w którym dominują uczucia i emocje. Dlaczego więc zawsze staramy się rozwiązywać problemy nastolatków wykładami opartymi na rozsądku? Nasi młodociani chcą uczucia, a nasze rozwlekłe wyjaśnienia nie zrobią ani kroku w stronę nawiązania zdrowej komunikacji z naszymi nastolatkami.

W tym okresie rodzice muszą zmienić swoje podejście. W dzieciństwie wydajemy naszym dzieciom rozkazy i rządzimy nimi, ale młodzież już tego nie zaakceptuje. Musimy zmienić nasze podejście i dostosować sposób, w jaki odgrywamy rolę rodziców.

Oczywiście nadal musimy zwracać uwagę na różne obszary życia naszych dzieci. Ale jednocześnie musimy zacząć pozwalać im na większą niezależność i odpowiedzialność.

Okres dojrzewania to czas skomplikowany, zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Jeśli chcemy zachować zdrową komunikację z naszymi dziećmi, musimy podjąć pewien wysiłek, aby je zrozumieć i pokazać im, że nam na nich zależy. Nasze dzieci pragną uczucia i jest to najpotężniejsze narzędzie, jakiego możemy użyć, aby nawiązać z nimi nić porozumienia.

Dlaczego młodzież potrzebuje uczucia, a nie pouczeń?

Wielu rodziców próbuje pouczać dorastające dzieci lub narzucać własne kryteria, nie biorąc pod uwagę ich uczuć. W rezultacie młodzież zamyka się przed nimi, a wzajemna komunikacja staje się niemożliwa. Co więc możemy zrobić, aby wczuć się w nasze nastolatki i pokazać im, że nam zależy?

Prowadzenie naszych nastolatków

Jako rodzice musimy pokazać naszym nastolatkom, że ich szanujemy. Ale jednocześnie, że musimy współpracować tak, aby nie zmarnowali swojego życia. Przede wszystkim młodzież pragnie uczucia.

Rozmowa córki z matką

Jako rodzice musimy więc okazywać troskę i empatię oraz wykorzystywać te cechy jako drzwi, aby rozmawiać i dyskutować z nastoletnimi dziećmi o czymkolwiek. Bez troski i zrozumienia jesteśmy zgubieni.   

Rozmowa jako podstawa zaufania i bliskości

Młodzież i rodzice nie muszą dzielić tych samych opinii. Pochodzą z dwóch różnych pokoleń i dlatego widzą rzeczy – świat, miłość, pieniądze itd. – inaczej. Dlatego musimy być w stanie omówić te rzeczy z naszymi nastolatkami, tak aby nie przeszkadzały nam w naszych emocjonalnych więziach.

Pamiętaj, że dla nastolatków jest to niepewny etap rozwoju, a Twoje wykłady nie zapewnią im bezpieczeństwa, którego szukają. Nasza młodzież chce od nas przede wszystkim uczucia.

Dlaczego nastolatki czasami reagują agresywnie?

Kiedy nastolatki reagują agresywnie na zachowanie swoich matek lub ojców, jest tego ważny powód. Ta agresja jest często silniejsza u nastolatków, którzy mieli lepsze relacje z rodzicami w dzieciństwie. Okazują oni agresję, ponieważ trudno im rozstać się z rodzicami, a jeśli tego nie zrobią, zawsze będą dziećmi.

Nastolatkom może być trudno wejść w świat dorosłości. Muszą zacząć podejmować własne decyzje i nie zawsze mama i tata powinni mówić im, co powinni zrobić.

Jak możemy rozwiązać tę agresję?

Jeśli zrozumiemy znaczenie i motywację stojącą za agresją naszego nastolatka, zauważalnie się ona zmniejszy. Jeśli nastolatek mówi CI „nienawidzę Cię”, ale Ty rozumiesz, dlaczego tak mówi, to oczywiście nadal to boli. Ale możesz być wyrozumiały i odpuścić. Jeśli unikniesz wyolbrzymiania rzeczy i brania agresji na poważnie, wszystko będzie znacznie łatwiejsze dla Was obojga.

Młodzież pragnie uczucia: Czego rodzice nigdy nie powinni robić?

Nie mów nigdy czegoś takiego jak „Jeśli nie zrobisz tego, co mówię, bierz swoje rzeczy i wynoś się”.

Powinniśmy wyjaśnić naszym dzieciom, że uważamy, że popełniają błąd i że nie akceptujemy tego, co robią. Ale jednocześnie musimy dać im do zrozumienia, że ​​nadal jesteśmy przy nich bez względu na wszystko, ponieważ kochamy je bezwarunkowo. To zapewni im bezpieczeństwo, którego potrzebują, a właśnie tego przede wszystkim chcą.

Nie staraj się być idealną matką lub ojcem

Jeśli starasz się być idealny, nasze nastolatki po prostu poczują się wyobcowane. Jeśli pozwolisz sobie na niedoskonałość, Twoje nastoletnie dzieci będą bardziej otwarte na kontakt. Pamiętaj, że młodzież czuje się niepewnie wokół innych.

Rozmowa dziecka z ojcem

Dlatego jeśli przedstawiasz się jako obraz doskonałości i siły, Twoje dzieci poczują się zastraszone i nie będą chciały rozmawiać. Bądź gotów pokazać swoje słabości, wady i błędy. Pomoże To twoim dzieciom poczuć się bliżej Ciebie.

Nie zwracaj większej uwagi na telefon lub telewizor niż na nastolatka, który chce z Tobą porozmawiać

Czasami jesteśmy tak skupieni na naszych ulubionych programach telewizyjnych, mediach społecznościowych lub rozmowach z przyjaciółmi, że nie zwracamy uwagi na nasze dzieci. Czasami nasze dzieci chcą z nami porozmawiać, ale my mówimy im, żeby były cicho, bo jesteśmy zajęci czymś innym.

A potem drapiemy się po głowach, gdy dowiadujemy się o problemie, o którym wcześniej nasze dziecko próbowało z nami porozmawiać…

Jeśli rodzice nie słuchają swoich nastolatków lub nie rozumieją zmian w ich życiu, jest mało prawdopodobne, że dowiesz się, co się z nimi dzieje. To prawda, że ​​jesteśmy zmęczeni, kiedy wracamy z pracy do domu i ostatnią rzeczą, jakiej pragniemy, są konflikty z naszymi dziećmi.

Rozmowy łatwo przeradzają się w kłótnie, ponieważ staramy się używać rozumu i narzucać nasze pomysły. Ale musimy pamiętać, że nasza młodzież potrzebuje uczucia, a nie wykładów.

Nie zastanawiaj się ani przez chwilę, czy Twoje dziecko potrzebuje Twojego czasu i cierpliwości. Odpowiedź zawsze brzmi „tak”. Jesteśmy rodzicami i nikt nigdy nie powiedział, że to będzie łatwe. Ale musimy przy naszych dorastających dzieciach, jeśli chcemy, aby nie miały problemów na tym etapie rozwoju.

„Nauczanie, które ma dobroczynny wpływ, nie odbywa się na zasadzie łeb w łeb, ale serce w serce.
– Howard Hendricks –


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.