Jak być dobrym rodzicem? 14 wskazówek

Aby być dobrym rodzicem, potrzeba wysiłku i troski. Podpowiadamy jak to osiągnąć! Czytaj dalej i dowiedz się, jakie stoją przed tobą zadania.
Jak być dobrym rodzicem? 14 wskazówek
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Już w momencie rozpoczęcia starań o dziecko zastanawiamy się, jak być dobrym rodzicem. W okresie wychowywania spotkasz się z wieloma trudnościami i stresującymi sytuacjami, ale nie będziesz żałować przeciwstawiania się nim, gdyż w nagrodę otrzymasz najszczerszą miłość na świecie.

Nie istnieje podręcznik dla dobrej mamy czy taty, ale nasze rady pomogą ci przy pewnych zadaniach, których wykonywanie jest konieczne w okresie wychowywania dzieci.

Jak być dobrym rodzicem? Poznaj 14 wskazówek.

1. Doceniaj czas spędzany z dziećmi. Czas od narodzin dziecka będzie płynął zaskakująco szybko. Pamiętaj, że warto cieszyć się każdą sekundą. Spędzaj z dziećmi jak najwięcej czasu i nie rozpraszaj się przy tym innymi czynnikami.

2. Dziel obowiązki z partnerem. Gdy chodzi o dzieci, nie ma podziału ról. Rodzicielstwo powinno być współdzielonym doświadczeniem. Angażuj się w nie, by dawać dziecku opiekę i miłość, której tak potrzebuje.

3. Okazuj miłośćByć może brzmi to jak oczywistość, ale jednak wielu rodziców nie okazuje dzieciom uczuć. Korzystaj z każdej okazji, by pokazywać dzieciom, ja je kochasz.

4. Ucz podejmować decyzje. Być może łatwiej przychodzi ci zdefiniowanie tego, jakie masz oczekiwania wobec przyszłości twoich dzieci, niż pokazywanie im, jak wybierać odpowiednią drogę. Prowadź je i wyznaczaj granice, ale pozwalaj decydować na własną rękę.

5. Pamiętaj o znaczeniu cierpliwości. Rodzicielstwo stawia nas w wielu trudnych sytuacjach wymagających panowania nad własnymi reakcjami. Oddychaj głęboko, relaksuj się i stawaj się wcieleniem samokontroli.

6. Baw się. Poczucie humoru to dar dla dzieci. Nie bój się zbłaźnić przed nimi. Rozrywka i zabawa składa się na budowanie wspólnych wspomnień. Koncentruj się zatem na pozytywnych stronach sytuacji.

Rodzice z dziećmi

Inne zadania dobrego rodzica

7. Czytaj dzieciom. Uczyń to swoim nawykiem. Czytanie to prezent na całe życie, który wspiera nabywanie kompetencji poznawczych i społecznych. Poświęć kilka minut dziennie na dzielenie się lekturą z maluchami.

8. Pozwól dzieciom się bawić. Wiele osób zapomina o znaczeniu zabawy, która przecież wpływa na rozwój. Zastąp więc telewizor i gry wideo manualnymi zajęciami.

9. Stymuluj wyobraźnię dzieckaDorośli często być dobrym rodzicem, popełniają błąd polegający na hamowaniu kreatywności maluchów. Pozwalaj im tworzyć z tego, co je otacza, wcielać się w role, wymyślać historie i puszczać wodze wyobraźni.

10. Wyznaczaj jasne granice. Wyrazem największej miłości do dzieci jest wpajanie im szacunku i wartości. Jako rodzic musisz określać normy i egzekwować przestrzeganie ich, by dziecko stawało się pożyteczne dla społeczeństwa.

Rodzina przy stole

11. Bądź przykładem wartości, jakie przekazujesz. Dzieci bowiem uczą się przez naśladownictwo. Pokazuj zatem, jakich zachowań oczekujesz i stosuj je w praktyce. Poddawaj zatem refleksji to, co chciałabyś, żeby twoje dziecko od ciebie przejmowało.

12. Traktuj z szacunkiem każdego z członków rodziny. Nadużycia i krzyki mogą wejść dziecku w krew. Brak szacunku natomiast powoduje kompleksy i problemy emocjonalne, które mogą odbić się na przyszłości malucha. 

13. Ucz dziecko niezależności. Wspieraj je, ale dawaj wolność. Powierzaj dziecku drobne zadania i stopniowo zwiększaj odpowiedzialność z nimi związaną.

14. Pozwól dziecku być tym, kim jest.  Osobowości nie powinno się bowiem modyfikować zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. Daj więc maluchowi przestrzeń, jakiej potrzebuje na rozwój osobistych cech.

To może Cię zainteresować ...

Pierwsze dziecko i lawina dobrych rad ze wszystkich stron
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Pierwsze dziecko i lawina dobrych rad ze wszystkich stron

Pierwsze dziecko niesie ze sobą nie tylko błogosławieństwo, ale także lawinę niechcianych rad. Dowiedz się, jak na nie reagować.


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.