Agresywne zachowanie u dzieci: jak mu przeciwdziałać?

Agresywne zachowanie u dzieci powoduje stres i niepokój u dorosłych oraz powoduje konflikty rodzinne. Jednak właściwe zarządzanie nim może znacznie zmniejszyć agresję.
Agresywne zachowanie u dzieci: jak mu przeciwdziałać?
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Agresywne zachowanie u dzieci jest jednym z najbardziej niepokojących rodziców kwestii. Kiedy ich pociecha ciągle krzyczy, atakuje innych lub działa w sposób wymykający się spod kontroli, może to powodować napięcie i dezorientację u odpowiedzialnych za nie osób dorosłych.

W wielu przypadkach nie są oni pewni, jak zareagować na takie agresywne zachowanie u dzieci. Jednak w pewnych granicach jest ono u małych dzieci naturalne i możemy się go spodziewać w pewnych granicach. Tak więc generalnie nie ma powodu do niepokoju.

Jednak konieczne jest poznanie i przestrzeganie kilku wskazówek pozwalających pozytywnie ukierunkować te wybuchy agresji.

Za każdym agresywnym zachowaniem kryje się kilka przyczyn, którymi musimy się zająć, a nie tylko obwiniać lub karać dziecko. Przede wszystkim musimy pamiętać, że agresywne zachowanie u dzieci jest powszechna w wieku przedszkolnym. Nie rozwinęły one jeszcze zdolności kontrolowania swoich emocji.

A jednocześnie nie nauczyły się też jeszcze alternatywnych strategii wyrażania i radzenia sobie ze swoją frustracją.

Dziecko z kijem

Ponadto warunki i środowisko, w których dziecko dorasta, mogą prowokować lub nasilać tego typu zachowania. Na przykład, gdy dziecko nie czuje się kochane, a jego potrzeby nie są zaspokajane, agresywne zachowania mogą się nasilić.

Co więcej, stres emocjonalny nie zawsze objawia się objawami lękowymi lub depresyjnymi, ale może również uzewnętrzniać się poprzez agresywne zachowanie u dzieci.

Agresywne zachowanie u dzieci – jak sobie z nim poradzić?

Jak już wspomnieliśmy, u młodszych dzieci często pojawiają się zachowania agresywne, co nie sugeruje istnienia jakiegokolwiek rodzaju zaburzenia. Jednak sposób, w jaki osoba dorosła poradzi sobie z tą sytuacją, może determinować rozwiązanie lub utrzymanie tych zachowań.

Z tego powodu chcemy zaoferować Ci kilka przydatnych wskazówek, które możesz zastosować w praktyce.

Kontroluj swoje własne reakcje

Dzieci uczą się zachowywać na podstawie tego, co obserwują u dorosłych. Dlatego ważne jest, aby dać im przykład i pokazać sposoby rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie z frustracjami bez użycia przemocy.

Jest to szczególnie ważne, gdy reagujesz na agresywne zachowanie u dzieci. Zachowanie spokoju i opanowania będzie miało fundamentalne znaczenie.

Agresywne zachowanie u dzieci: zdecydowanie, wyraźnie i spokojnie wyznaczaj granice

Agresywne zachowanie u dzieci to coś, czego nie można przeoczyć. Ważne jest, aby kierować i edukować dzieci, które zachowania są akceptowalne, a które nie. Aby to zrobić, musisz ustalić jasne zasady i przekazać je dziecku, aby wiedziało, czego od niego oczekujesz.

Bijatyka

Ponadto bardzo pozytywne jest stosowanie odpowiednich konsekwencji. Ale nie narzucaj ich jako kar, ale raczej jako naturalny efekt ich zachowania. Na przykład może to być opuszczenie placu zabaw, jeśli Twój maluch zaatakuje inne dzieci, zamiast spokojnie się z nimi bawić.

Skieruj dziecko ku alternatywnym zachowaniom, by odwrócić jego uwagę

Zapobieganie może być kluczem do uniknięcia agresywnych zachowań u dzieci. Jeśli więc zauważysz, że Twoje dziecko jest na skraju niewłaściwego zachowania, możesz spróbować skierować jego uwagę na inny bodziec lub działanie.

Ale konieczne jest również nauczenie go innych strategii radzenia sobie z gniewem lub frustracją. Na przykład negocjowanie, asertywne wyrażanie się lub stosowanie prostego ćwiczenia relaksacyjnego.

Chwal i nagradzaj pozytywne zachowania

Wielu rodziców popełnia błąd polegający na ciągłym wskazywaniu niewłaściwych zachowań swoich dzieci i przypominaniu im, czego nie robić. Ale często bardziej produktywne jest wskazywanie i wzmacnianie pożądanych postaw i zachowań.

To nie tylko pomaga dziecku zrozumieć, jak się powinno zachowywać, ale także promuje tworzenie bardziej pozytywnych interakcji i więzi rodzic-dziecko.

Kiedy skonsultować się z profesjonalistą w sprawie agresywnego zachowania małych dzieci?

Chociaż agresywne zachowanie u dzieci jest normalne i należy się go spodziewać, może stać się jednak patologiczne i wskazywać na obecność zaburzeń behawioralnych. Nie zawsze łatwo jest określić, kiedy granica została przekroczona. Jednak ważne jest, aby przyjrzeć się częstotliwości, intensywności i ewolucji tych zachowań.

Jeśli pojawiają się regularnie, powodują znaczny dyskomfort, poważne konflikty rodzinne i szkolne i nie wydają się zmieniać dzięki wdrożonym środkom, najlepiej skonsultować się z profesjonalistą. Jeśli interwencja rozpocznie się na wczesnym etapie, wyniki mogą być bardzo pozytywne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.