Jak wzmocnić więzi rodzinne w czasach kryzysu?

W czasach kryzysu to normalne, że więzi rodzinne stają się słabsze z powodu poczucia niepewności i dyskomfortu. Ale możesz również skorzystać z okazji do zbudowania silniejszych relacji i wzmocnienia swojej rodziny. Oto kilka wskazówek!
Jak wzmocnić więzi rodzinne w czasach kryzysu?
Pedro González Núñez

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Pedro González Núñez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

W czasach kryzysu więzi rodzinne nabierają szczególnego znaczenia. A wiele rodzin bardzo cierpi w czasie kryzysu. Zazwyczaj w wyniku niepokojów i niepewności, które mogą nas wszystkich przytłaczać.

Jednak ważne jest również, aby pamiętać, że możemy zmienić czas kryzysu w nowe szanse, jeśli wiemy, jak to zrobić. Tak więc, jeśli chodzi o poprawę relacji w rodzinie, należy wziąć pod uwagę wiele różnych aspektów. Musimy również znaleźć sposoby na ulepszenie czasu spędzanego z naszymi bliskimi, aby był zabawny i miał znaczenie dla nas wszystkich.

Nie powinniśmy zapominać, że w tej chwili rodziny na całym świecie przeżywają trudne chwile. Z powodu epidemii COVID-19 wielu rodziców jest bez pracy lub pracuje w domu. Nasze dzieci prawie nie mają normalnych zajęć i są w domu przez cały dzień.

Dlatego też musimy dołożyć wszelkich starań, aby nie stało się to niekorzystnym czynnikiem. Musimy tę sytuację raczej wykorzystać tak, aby poprawić i poszerzyć nasze doświadczenia. Jednocześnie musimy zoptymalizować nasze więzi rodzinne.

Jak wzmocnić więzi rodzinne w czasach kryzysu?

Musimy pamiętać, że kryzysy są cykliczne i nie możemy nic zrobić, aby ich uniknąć. Tak więc, bez względu na to, z jakim kryzysem zmaga się obecnie ludzkość, powinniśmy rozważyć to jako okazję do nawiązania kontaktu z naszymi rodzinami. W szczególności chodzi tutaj o naszą najbliższą rodzinę, do której zaliczają się nasi rodzice, dzieci i partnerzy.

Aby we właściwy sposób połączyć się z rodziną, utrzymanie komunikacji i maksymalizacja aktywnego słuchania są kluczowe. Mając to na uwadze, chcemy przedstawić Ci kilka zaleceń, które mogą Ci w tym pomóc.

Utrzymywanie codziennej rutyny i harmonogramów

Trzymanie się rutyny jest ważne, szczególnie dla naszych najmłodszych. Dzieci czują się bezpiecznie gdy wiedzą, czego się mogą spodziewać w dowolnym momencie, gdy mają uporządkowane życie wraz z ustalonym harmonogramem dnia. I to jest przydatne również dla reszty rodziny.

Rodzice z dzieckiem

Dlatego dobrze jest znaleźć czas na spotkania, rozmowy i odpowiednie, te same godziny na sen. A potem trzymaj się swojej rutyny – w przeciwnym razie całe Twoje planowanie pójdzie na marne.

Promuj indywidualną autonomię by wzmocnić więzi rodzinne

Może to zabrzmieć nieco sprzecznie, ale w rzeczywistości tak nie jest. Ta rada jest szczególnie skierowana do rodziców z dziećmi. Ważne jest, abyś wykorzystał te chwile, aby nakierować swoje dzieci na zachowanie w sposób, który zapewni im niezależność.

Korzystaj w domu z odpowiednich dla wieku sytuacji, aby nauczyły się one sprzątać swoje pokoje, składać ubrania i kąpać się.

W ten sposób nie tylko pomożesz swoim dzieciom stać się bardziej niezależnymi. Pomożesz im także nabrać pewności siebie i poczuć poczucie osiągnięcia oraz dumy ze swoich możliwości. Ta pewność jest niezbędna, a także zachęci je do aktywnego udziału w domu.

Odkrywanie swoich mocnych stron

Można powiedzieć, że jest to rodzaj analizy SWOT dla Twojej rodziny. Pomaga odkryć swoje mocne i słabe strony oraz możliwości rozwoju w różnych zmysłach; zarówno na poziomie indywidualnym, jak i rodzinnym.

Jakie są Twoje indywidualne mocne strony? Jakie są Wasze mocne strony jako rodziny? Jak możecie współpracować razem i indywidualnie, aby stać się bardziej spójną rodziną?

Unikaj rozpowszechniania strachu, aby wzmocnić więzi rodzinne w czasach kryzysu

W czasach kryzysu w każdej rodzinie pojawia się lęk o przyszłość i niepewność dotyczącą tego, co się dzieje (zarówno krótko-, jak i średnioterminowo). A kiedy masz małe dzieci, strach i niepewność mogą być znacznie bardziej intensywne.

Dlatego też ważne jest, aby nie aktywować tego mechanizmu obronnego. Pamiętaj, że jeśli masz dzieci, wyczują one Twój niepokój i mogą w rezultacie doświadczyć także silnego poczucia niepokoju.

Zabawa z dzieckiem

Bez względu na konkretny przypadek powinieneś być szczery ze swoimi dziećmi. W ten sposób wytworzysz mniej niepewności i frustracji, niż jeśli zostawisz je pełne w niewiedzy na temat tego, co czujesz. W końcu wychwytują one doskonale nasze zmiany nastroju, niepokoje i niepokój.

Spokojnie wyjaśnij dzieciom sytuację. Pamiętaj, aby używać słów, które mogą one zrozumieć i mów im o uczuciach i emocjach. Możesz także użyć rysunków, aby wyrazić swoje myśli.

Czas na refleksję, czyli spędzajcie mniej czasu przed komputerem lub telefonem

Jakość czasu, którym dzielisz się z innymi w czasach kryzysu, jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Dlatego dobrym pomysłem może być odłączenie się od komputera i smartfona. W ten sposób możecie łączyć się ze sobą na poziomie emocjonalnym.

Możesz to zrobić, opowiadając dzieciom wspomnienia, grając razem w gry lub planując działania, które zachęcają do kreatywności.

Czas kryzysu to doskonała okazja do lepszego poznania się. Możesz wykorzystać ten okres nie tylko na poznanie osobowości i preferencji każdego członka rodziny, ale także swoich własnych. Wykorzystaj ten czas na rozwijanie wartości takich jak empatia, współpraca, solidarność i cierpliwość.

Skorzystaj z tych pięciu wskazówek , aby wzmocnić więzi rodzinne w czasach kryzysu i uczynić swoją rodzinę silniejszą niż wcześniej. Pamiętaj, że w trudnych czasach potrzebujecie siebie nawzajem bardziej niż kiedykolwiek, więc wykorzystajcie tę okazję.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.