Kolki u noworodków - co zrobić, żeby przynieść ulgę?

W dzisiejszym artykule podamy Ci kilka kluczowych czynników, o których należy pamiętać gdy pojawia się problem kolek u noworodków. Co więcej, poznasz kilka faktów na temat tych dolegliwości: ich przyczyny, objawy i możliwe rozwiązania.
Kolki u noworodków - co zrobić, żeby przynieść ulgę?

Ostatnia aktualizacja: 02 października, 2018

Kolki u noworodków to niezwykle często występująca dolegliwość. Towarzyszy mu silny płacz i wyraźne oznaki cierpienia maluszka. Co gorsza, kolki u noworodków mogą się pojawić bez żadnej wyraźnej przyczyny. I choć nie jest to może poważna choroba, z całą pewnością niepokoi świeżo upieczonych rodziców – chcą bowiem przynieść ulgę swojemu dziecku.

Kolki u noworodków pojawiają się zazwyczaj o tej samej porze dnia – w godzinach popołudniowych lub po podaniu butelki. Objaw ten pojawia się najczęściej u dzieci w wieku od 0 do 6 miesięcy.

Bardzo często kolki u noworodków wywołują u rodziców poważne obawy, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z pierwszym dzieckiem. Co zrobić w obliczu płaczu dziecka? Jak przynieść mu ulgę?

Koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł. Dowiesz się z niego jak ukoić kolki u noworodków i co możesz zrobić, żeby Twój maluszek poczuł się lepiej. Niektóre z tych kroków są bardzo proste i z całą pewnością warto je zastosować.

Kolki u noworodków – co zrobić, żeby przynieść ulgę?

Gdy pojawiają się kolki u noworodków, płacz dziecka nie jest jedynym objawem. Pojawiają się również inne charakterystyczne zachowania. Są to gwałtowne bóle brzucha, wywołujące silny płacz, po którym następuje faza zmęczenia. Mogą się też pojawić gazy. Twarz dziecka staje się czerwona, zaciska ono piąstki a nóżki przykurczają się w kierunku opuchniętego brzuszka.

Kolki u noworodków to nie choroba – to raczej zespół dokuczliwych objawów. Najsilniejszym i najłatwiej zauważalnym objawem jest płacz dziecka.

W związku z tym na kolki u noworodków nie ma leczenia. Przyczyna dolegliwości nie jest znana. To, co jednak możemy zrobić to postarać się przynieść maluszkowi ulgę i złagodzić jego cierpienie. Poniżej opowiemy Ci, w jaki sposób możesz to zrobić.

1. Wstępne kroki

Dobrym sposobem jest ciepła kąpiel. Działa ona relaksująco. Możesz też dać dziecku coś do ssania – na przykład smoczek. Uspokoi to malucha. Postaraj się, żeby otoczenie dziecka było spokojne, unikaj też mocnego światła.

Płacz niemowlęcia

2. Wykonaj delikatny masaż brzuszka

Umieść butelkę z ciepłą wodą na brzuchu dziecka i delikatnie pocieraj nią jego skórę. Możesz wypróbować też masaż brzuska z użyciem oliwki lub olejku – zapewni to płynność ruchów.

Pamiętaj, że masaż brzucha powinien być zawsze wykonywany zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ta metoda pomoże dziecku pozbyć się również gazów.

3. Przygotuj ciepły termofor

Ciepło pomaga odprężyć jelita i zmniejsza ich skurcze. Przygotuj termofor z ciepłą wodą owinięty ręcznikiem. Połóż go na brzuchu dziecka. Pomoże mu to się uspokoić.

4. Dbaj o zrównoważoną dietę

Należy starannie zadbać o dietę malucha. Lepiej, żeby jadł częściej ale mniejsze porcje – dzięki temu jest szansa, że zmniejszą się kolki. Między posiłkami powinny upłynąć około 2 godziny. Karm dziecko swoim mlekiem i unikaj soków owocowych.

“Noworodki cierpią na kolki, które wywołują u nich gwałtowne napady płaczu, po których następuje faza zmęczenia i wydalania gazów”.

5. Mleko w proszku

Jeżeli Twoje dziecko pije mleko z butelki, starannie je przyrządzaj opierając się dokładnie na proporcjach podanych przez producenta mleka na jego opakowaniu. Unikaj dodawania zbyt dużej ilości proszku w porównaniu z wodą, ponieważ może to negatywnie odbić się na zdrowiu układu pokarmowego maluszka.

Co więcej, zadbaj o odpowiednią atmosferę podczas karmienia – ważne, żeby otoczenie było relaksujące i spokojne a maluszek powinien jeść powoli, nie łapczywie.

Co więcej, być może w konsultacji ze specjalistą będzie konieczne zmienienie mleka na inne. Unikaj dawania dwóch rodzajów mleka naraz – znacznie utrudni to jego strawienie.

6. Pionowa pozycja podczas karmienia piersią

Jeżeli nie chcesz żeby podczas karmienia piersią dziecko łykało zbyt dużo gazu, postaraj się utrzymać je w możliwie jak najbardziej pionowej pozycji. Dobrym trikiem jest również mniejsza butelka do karmienia – dzięki temu nie będzie się ona niepotrzebnie napełniać gazem.

7. Pomóż dziecku pozbyć się gazów

Kolki u noworodków mają swoją przyczynę między innymi w tym, że dziecko nie jest w stanie należycie usunąć gazów z układu pokarmowego. Aby mogło to zrobić, należy pomóc mu w tym, żeby mu się odbiło po każdym posiłku.

Możesz delikatnie poklepać dziecko po plecach podczas gdy ono opiera główkę na Twoim ramieniu. Ważne jest zachowanie pozycji siedzącej, aby ułatwić wydostanie się gazu z układu pokarmowego.

Noworodek

8. Zadbaj również o swoją dietę

Jeżeli nadal karmisz piersią, musisz wiedzieć, że Twoja dieta ma bezpośredni wpływ na Twoje dziecko oraz zdrowie jego układu pokarmowego. Z tego powodu musisz uważnie przyjrzeć się temu co i w jakich ilościach spożywasz. Postaraj się nie przesadzać z jogurtem i białym serem, ponieważ ich nadmiar może wywołać kolkę u Twojego dziecka.

Co więcej, unikaj surowej kapusty, brokułów i innych surowych warzyw, które wywołują gazy. Unikaj też napojów gazowanych, słodyczy, alkoholu i wyrobów tytoniowych.

Kolki u noworodków to objaw, którego nie da się uniknąć. Można go jednak złagodzić i postarać się usunąć jego negatywne skutki. Z całą pewnością zaproponowana przez nas lista wskazówek będzie dla Ciebie pomocna.

Pamiętaj, że najważniejsze to przez cały czas zachować panowanie nad sobą i łagodnie uspokajać dziecko. Jeżeli uważasz jednak, że problem ma poważniejszą przyczynę, nie wahaj się skonsultować z lekarzem pediatrą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.