Dlaczego dziecko płacze – 6 możliwych powodów

Dlaczego dziecko płacze – 6 możliwych powodów
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 17 sierpnia, 2018

Dziecko płacze, gdy chce poinformować innych o swoich uczuciach, pragnieniach i potrzebach. Poznanie powodu płaczu pomoże Ci je pocieszyć i uspokoić.

Nowe mamy i tatusiowie chcą zazwyczaj wiedzieć, dlaczego ich dziecko płacze, zwłaszcza jeśli nie przestaje tego robić przez dłuższy czas.

Po kilku tygodniach życia z noworodkiem praktycznie każdy rodzic martwi się i chce zrozumieć, dlaczego jego dziecko płacze.

Płacz jest całkowicie naturalną czynnością dla malucha. Niemowlęta używają go, by się porozumiewać. Pomaga im wyrażać ich życzenia i potrzeby.

Płacz dziecka daje także rodzicom znać, kiedy maluch jest zdenerwowany lub coś mu przeszkadza.

Dlaczego dziecko płacze?

To normalne, że najmłodszy członek rodziny płacze od jednej do trzech godzin dziennie. Istnieje wiele powodów, które sprawiają, że dziecko odczuwa potrzebę komunikacji z rodzicami poprzez płacz.

Oto kilka rzeczy, które mogą sprawić, że dziecko płacze.

1. Głód

Gdy dziecko płacze, rodzice najczęściej myślą, że jest głodne. I nie mylą się: to główny powód płaczu malucha.

Aby upewnić się, że dziecko chce być nakarmione, możesz obserwować, czy nie wkłada do ust palców lub innych przedmiotów. Jeśli to robi, to jesteś na dobrym tropie.

Dziecko gryzące palec dorosłego

2. Brudna pieluszka

Brudna pieluszka może być nieprzyjemna dla maluszka. Czuje się niemiło i ma wrażenie, że coś go drażni.

Bardzo łatwo dowiedzieć się, czy o to chodzi. Najczęściej wystarczy użyć samego zmysłu węchu.

3. Zmęczenie

Zmęczenie sprawia, że dziecko jest marudne i poirytowane. Noworodek potrzebuje spać kilka razy w ciągu dnia. Należy przestrzegać czasu na drzemki i kłaść dziecko spać o odpowiedniej godzinie każdej nocy.

Wielu rodziców sądzi, że kołysanie dziecka do snu w ramionach to najlepszy sposób, by pomóc mu zasnąć. Jednak niektórym dzieciom zapadnięcie w sen zajmuje więcej czasu, gdy są tulone przez rodziców.

Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest położenie dziecka do kołyski.

Aby maluch nie zrobił się zmęczony i marudny, wypatruj oznak świadczących o tym, że staje się śpiący. Jeśli zacznie często ziewać, nadszedł czas na sen.

4. Zbyt ciepło lub zbyt zimno

Dziecko, podobnie jak dorosły, odczuwa zmiany temperatury. Oczywiście należy chronić je przed zimnem, ale będzie się źle czuło, gdy będzie mu zbyt ciepło.

Osoba dorosła jest w stanie z łatwością dopasować ubiór do temperatury. Noworodek powinien nosić o jedną warstwę ubrań więcej niż dorośli obecni w tym samym pokoju.

Dziecko może również płakać, gdy dotknie czegoś bardzo zimnego lub ciepłego. Dlatego też zmieniając jego pieluszkę pilnuj, by wilgotny ręcznik, którego używasz do czyszczenia maluszka, nie był zbyt zimny.

Karmiąc dziecko upewnij się, że mleko lub jedzenie nie jest zbyt gorące.

To normalne, że najmłodszy członek rodziny płacze od jednej do trzech godzin dziennie.

5. Zwracanie na siebie uwagi

Od chwili narodzin dziecko znajduje się w centrum uwagi. Czasem dziecko płacze, bo chce ściągnąć na siebie uwagę rodziców.

Twój maluszek może chcieć, byś się z nim chwilę pobawiła lub wzięła go w ramiona i poszła na spacer.

Mama całująca płaczące niemowlę w głowę - dziecko płacze, gdy jest mu źle

Zajmowanie dziecka, by nie płakało, może być skomplikowane i męczące.

Pamiętaj, że maluch może także zmęczyć się zabawą. Musisz wiedzieć, kiedy przestać, by nie zaczął znowu płakać.

6. Coś boli

Dziecko płacze również wtedy, gdy odczuwa ból lub dyskomfort. Podczas pierwszych miesięcy i lat życia niemowlę jest podatne na różne choroby, zwłaszcza gorączkę i problemy żołądkowe.

Ból brzucha może często wywoływać nietolerancja laktozy. Może tak się stać, gdy mleko z piersi mamy zawiera dużo laktozy z nabiału, który spożywa, lub dziecko je mleko modyfikowane, które jest źle dobrane.

Oczywiście jeśli Twój maluszek ciągle płacze i nie jest to wywołane wymienionymi wyżej przyczynami, powinnaś zasięgnąć porady lekarskiej.

Ciągły płacz może sygnalizować poważniejsze problemy zdrowotne u noworodka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.