Mleko z piersi - jak prawidłowo je odciągać i przechowywać

Mleko z piersi - jak prawidłowo je odciągać i przechowywać

Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia, 2019

Mleko z piersi to najlepszy pokarm dla Twojego dziecka, dlatego wiedza na temat prawidłowego odciągania i przechowywania mleka jest niezwykle pożyteczna. Odpowiednio przechowane mleko z piersi pozwoli zapewnić Twojemu dziecku pokarm podczas Twojej nieobecności.

Jeśli musisz być odseparowana od swojego dziecka przez dłuższy czas, wtedy wiedza o tym, jak odciągać własne mleko pomoże Ci złagodzić ból spowodowany nagromadzeniem się mleka w Twoich piersiach i zapobiegnie zapaleniu piersi.

Istnieje kilka sposobów, aby odciągnąć mleko z piersi i przechować je na później. Po pierwsze, należy pamiętać, że laktator wydobywa mleko z piersi matki w prosty sposób, który nie powoduje bólu. Dlatego nie musisz się martwić. Wręcz przeciwnie, laktator pomoże Ci prawidłowo dbać o piersi.

Najprostszym sposobem, aby nauczyć się odciągania mleka, jest zrobienie tego ręcznie, podczas karmienia piersią. Można to zrobić dzięki odruchowi krążenia mleka, który powoduje przepływ krwi do obu piersi. Dlatego możliwe jest pobieranie mleka z jednej strony, podczas gdy dziecko jest karmione drugą piersią.

Jak dieta wegańska wpływa na mleko matki

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to umyć ręce. Następnie przygotuj pojemnik, do którego zbierzesz mleko z piersi. Pojemnik powinien mieć szeroki wylot lub specjalnie zaprojektowany lejek. Przed użyciem pojemnika należy umyć go wrzątkiem z mydłem. Sterylizacja pojemnika nie jest konieczna.

Jeśli chcesz odciągnąć mleko bez trzymania dziecka w pobliżu, poświęć kilka minut na delikatne masowanie piersi. Masuj w dół i na zewnątrz oraz w kierunku sutka. Jeśli to możliwe, przed odciągnięciem mleka nałóż na każdą pierś ciepłe mokre kompresy i pozostaw na 5 minut.

Etapy ręcznego odciągania mleka są bardzo proste

Najpierw przytrzymaj pierś pomiędzy palcem wskazującym, środkowym i kciukiem około 2-3 cale (5-8 cm) od brodawki. Wciśnij pierś do środka, w stronę ściany klatki piersiowej, aby dotrzeć do gruczołów mlekowych.

Następnie obróć kciuk i palce w kierunku brodawki sutkowej. Ten ruch nie powinien obejmować ściskania lub przesuwania, ale raczej obracania palcami, tak jak robisz to podczas wykonywania odcisków palców. Nie ściskaj swojego sutka, tylko brodawkę.

Obecnie dostępnych jest wiele laktatorów do odciągania mleka kobiecego. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni. W rzeczywistości badania pokazują, że niektóre laktatory mogą uszkodzić tkankę piersi.

Do wyboru jest wiele różnych elektrycznych laktatorów. Możesz nawet znaleźć laktatory z akcesoriami, które umożliwiają odciąganie mleka z obu piersi w tym samym czasie. Niektóre laktatory są mniejsze i lżejsze, dzięki czemu świetnie nadają się do podróży lub zabrania do pracy. Istnieją laktatory, które działają na baterie, a nawet adaptery, które pozwalają podłączyć laktator elektryczny do ładowarki w samochodzie.

Laktator do odciągania mleka z piersi

Jak przechowywać mleko z piersi?

Czasem mleko, które odciągniecie, będzie używane dopiero podczas następnego karmienia lub w ciągu najbliższych kilku godzin. W takim przypadku wystarczy wlać mleko z piersi do butelki i przechowywać w lodówce. Oczywiście, jeśli odciągasz pokarm bezpośrednio do butelki, nie ma potrzeby przelewania go do innego pojemnika.

Możesz przechowywać pokarm w zamrażarce przez co najmniej 3 miesiące. Przy tym mleko z piersi należy przechowywać w sterylizowanych torbach lub pojemnikach. Powinny być hermetycznie zamknięte i opisane.

Najłatwiejszym sposobem na przechowanie mleka matki są małe torby o rozmiarach butelek, plastikowe butelki dla niemowląt lub szklane pojemniki. Upewnij się, że używany pojemnik jest przeznaczony do przechowywania żywności i można go zamrażać. Torby, których używasz, powinny być zaprojektowane specjalnie do przechowywania mleka z piersi.

Pamiętaj, aby nie wypełniać pojemnika po brzegi i pozostawić nieco przestrzeni powietrznej, ponieważ mleko rozszerza się podczas zamarzania. Przestrzeń powietrzna pozwala na to rozszerzanie i zapobiega pęknięciu pojemnika. Jeśli używasz torby, pozostaw trochę przestrzeni na górze i zamknij torbę elastyczną opaską lub gumką.

Zapisz datę i godzinę odciągnięcia mleka. Zawsze używaj najpierw najstarszego mleka. Jeśli musisz przetransportować mleko z piersi i użyć go gdzieś poza domem, przechowuj je w chłodnym miejscu do momentu wykorzystania.

Doprowadź mleko do temperatury pokojowej lub umieść pojemnik z mlekiem w misce z gorącą wodą. Podczas rozmrażania należy doprowadzić jak najmniejszą ilość ciepła. Nigdy nie podgrzewaj ani nie rozmrażaj mleka z piersi w kuchence mikrofalowej. Może to prowadzić do nierównomiernego rozprowadzania ciepła, a także zniszczenia witamin i enzymów, pozbawiając mleko matki jednej z największych jego zalet.

Przed podaniem pokarmu dziecku upewnij się, że został całkowicie rozmrożony. Nigdy nie podawaj dziecku częściowo rozmrożonego mleka.

To normalne, że mleko z piersi rozdziela się podczas ochładzania. Grubsza śmietanka będzie unosić się na górze, a jego wodnista część pozostanie na dnie. Wszystko, co musisz zrobić, to delikatnie wstrząsnąć pojemnikiem, aby z powrotem połączyć fazy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cortez MV., Soria EA., The effect of freeze drying on the nutrient, polyphenol and oxidant levels of breast milk. Breastfeed Med, 2016. 11: 551-554.
  • Peres KG., Chaffee BW., Feldens CA., Flores MIr C., et al., Breastfeeding and oral health: evidence and methodological challenges. J Dent Res, 2018. 97 (3): 251-258.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.