Kikut pępowinowy - dowiedz się, jak go najlepiej pielęgnować i o niego dbać!

Kikut pępowinowy - dowiedz się, jak go najlepiej pielęgnować i o niego dbać!

Ostatnia aktualizacja: 09 czerwca, 2019

Jeśli naprawdę nie masz pojęcia, jak dbać o pępek noworodka, nie jesteś sama. Na szczęście jesteśmy pewni, że ten artykuł pomoże pozbyć się wszystkich wątpliwości. Dzisiaj opowiemy Ci jak dbać o kikut pępowinowy noworodka.

Po urodzeniu dzieci nie potrzebują już połączenia, które utrzymywało je przy życiu przez dziewięć miesięcy w łonie matki. Jednak niewielka część pępowiny pozostaje przymocowana przez kilka dni. Jest to tak zwany kikut pępowinowy.

Dbanie o kikut pępowinowy noworodka

Podczas gdy niemowlęta są w łonie matki, naczynia krwionośne w pępowinie pozwalają na wejście mikroorganizmów i składników odżywczych. W momencie narodzin dziecka personel medyczny odcina to połączenie między matką a dzieckiem.

Mały kikut pozostawiony na pępku dziecka jest zapięty klipsem, którego nie należy usuwać. Raczej powinien on odpaść sam w ciągu około 8 do 15 dni. Gdy to nastąpi, minie kolejny tydzień zanim ten obszar całkowicie się zagoi.

Wiele matek po raz pierwszy nie wie, jak dbać o kikut pępowinowy, gdy rodzą się ich dzieci. I może Cię to zaskoczyć, alo nie ma tylko jednej właściwej odpowiedzi i reguły.

Niektórzy zalecają czyszczenie obszaru alkoholem, podczas gdy inni sugerują środki antyseptyczne.

Jednocześnie niektórzy twierdzą, że powinnaś po prostu zostawić ten obszar bez żadnej specjalnej pielęgnacji. Zgodnie z tą teorią to miejsce sam się wyleczy bez potrzeby interwencji.

Czy można używać produktów takich jak środki antyseptyczne?

Sznury pępowinowe mają zdolność rozprzestrzeniania bakterii. Z tego powodu lekarze zalecają stosowanie środków antyseptycznych, aby uniknąć infekcji w przyszłości.

Jednak wielu specjalistów twierdzi, że środki antyseptyczne nie są najlepszym rozwiązaniem. Raczej zalecają utrzymanie tego obszaru w czystości i suchości. Użycie dodatkowych produktów może opóźnić odczepienie się kikuta i nie przyniesie żadnych korzyści.

Pielęgnacja noworodka

W takim razie jak rodzice powinni dbać o kikut pępowinowy? Dobrym rozwiązaniem jest użycie środków dezynfekujących. Jednak nie należy też przesadzać. Większość zaleca stosowanie 70% alkoholu izopropylowego i chlorheksydyny – przezroczystego płynnego środka antyseptycznego – w celu uniknięcia infekcji.

Pamiętaj, że dopóki kikut pępowinowy nie odpadnie, obszar musi pozostać suchy, dobrze chroniony i przykryty.

W pierwszych dniach życia dziecka, maluch nie potrzebuje kąpieli. Możesz po prostu wyczyścić resztę ciała dziecka wilgotną szmatką, unikając obszaru pępka.

Instrukcja krok po kroku dotycząca czyszczenia kikuta pępowinowego

Dobrym momentem na pielęgnację kikuta pępowinowego dziecka jest zmiana pieluchy. To jest coś, co będziesz robić wiele razy dziennie. Wybierz porę dnia (na przykład rano lub w nocy), aby wyczyścić dokładnie ten obszar na ciele dziecka podczas zmiany pieluchy.

Aby wykonać to zadanie, potrzebujesz sterylnej gazy lub bandaży, 70% alkoholu izopropylowego lub chlorheksydyny. Jod i podobne substancje nie są zalecane, ponieważ barwią skórę i nie pozwalają nam obserwować ewolucji gojenia się rany.

Dokładnie umyj ręce wodą i neutralnym mydłem, zanim zaczniesz obchodzić się z gazą owijającą się wokół sznurka pępowinowego i zacisku na nim. Jeśli gaza jest przyklejona do kikuta, staraj się jej nie ciągnąć. Zamiast tego należy zwilżyć ten obszar środkiem antyseptycznym, a następnie usunąć.

Instrukcja

Najpierw weź gazę i zwilż ją środkiem antyseptycznym. Delikatnie przemyj nią cały ten obszar, w tym pępek i otaczającą go skórę. Następnie osusz dobrze drugą gazą.

Bardzo ważne jest, aby nie używać bawełnianej watki, ponieważ puch z niej może pozostać w tych miejscach. Prawdopodobne jest, że to spowoduje infekcję lub opóźni  proces bliznowacenia.

„Dopóki kikut pępowinowy nie odpadnie, obszar musi pozostać suchy, dobrze chroniony i zakryty”.

Dziecko od razu po narodzinach - widoczny kikut pępowinowy

Następnie nasącz kolejną gazę alkoholem i owiń ją wokół kikuta, a potem umieść bandaż na tym obszarze. Na koniec oczyść okolice genitaliów swojego dziecka.

Zakładając pieluchę, nie zakrywaj tego miejsca. W ten sposób obszar uzyska pewną cyrkulację powietrza. Jeśli jest lato i temperatura jest wysoka, możesz zostawić dziecko w pieluszce, aby przyspieszyć proces gojenia.

Jeśli zdecydujesz się ubrać dziecko, pamiętaj, aby wybrać ubrania wykonane z bawełny, które pokrywają ten obszar. Postaraj się, aby to miejsce nie ocierało się o nic, gdy Twoje dziecko jest karmione lub śpi. Powtarzaj ten proces dwa do czterech razy dziennie.

Postępując zgodnie z tymi instrukcjami, nie powinnaś mieć z niczym żadnych trudności. Należy jednak skonsultować się z lekarzem pediatrą, jeśli pępek obficie krwawi, brzydko pachnie, jakaś substancja sączy się z kikuta lub zauważysz niewielką miękką grudkę.

Ponadto, jeśli kikut pępowinowy nie odpadł w ciągu trzech tygodni od narodzin dziecka koniecznie powinnaś poinformować o tym swojego lekarza pediatrę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Díaz Gutiérrez, M. (2016). Cuidados del cordón umbilical en el recién nacido: revisión de la evidencia científica. Ars Pharmaceutica (Internet), 57(1), 5-10. http://scielo.isciii.es/pdf/ars/v57n1/revision1.pdf
  • Doménech, E., González, N., & Rodríguez-Alarcón, J. (2008). Cuidados generales del recién nacido sano. Madrid: Asociación Española de Pediatría. https://www.seneo.es/Portals/0/Articulos/2.pdf
  • Noguera Ortiz, N. Y., & Rodríguez Rodríguez, M. R. (2008). Aprendiendo a cuidar al recién nacido: un cuidado congruente con la cultura. Avances en Enfermería; Vol. 26, núm. 1; 103-111 23460261 01214500http://www.bdigital.unal.edu.co/17273/
  • Peinado-Jaén R. (2014). Cuidados del Cordón Umbilical: Revisión de la evidencia. (2014).
  • Sánchez Luna M, Pallás Alonso CR, Botet Mussons F, Echá-niz Urcelay I, Castro Conde JR, Narbona E. (2009). Recomendaciones para el cuidado y atención del recién nacido sano en el parto y en las primeras horas después del nacimiento. An. Pediatría. 2009;71:349–361

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.