Idealna temperatura wody do kąpieli dziecka

Idealna temperatura wody do kąpieli dziecka

Ostatnia aktualizacja: 09 listopada, 2018

W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci kilka porad na to aby zamienić kąpiel dziecka w wyjątkowy i magiczny moment dla was obojga. Co więcej, pokażemy Ci jaka jest idealna temperatura wody do kąpieli dziecka.

Pojawienie się noworodka zwykle prowadzi do kilku obaw związanych z zapewnieniem mu koniecznej opieki w pierwszych miesiącach życia, szczególnie w przypadku rodziców dla których jest to pierwsze dziecko.

Wśród wielu pytań, które zadają rodzice, jest idealna temperatura wody do kąpieli dziecka.

Idealna temperatura wody do kąpieli dziecka

Termoregulacja jest funkcją fizjologiczną. Definiuje się ją jako zdolność do zachowania równowagi między produkcją a utratą ciepła, tak aby utrzymać idealną temperaturę ciała.

Średnia temperatura ciała dla dzieci będzie wahać się w zakresie od 36,5 do 37,5 stopni Celsjusza.

Musimy jednak zwrócić szczególną uwagę, ponieważ dzieci są znacznie bardziej wrażliwe na zmiany temperatury niż dorośli.

Dziecko w kąpieli

W tak ważnym momencie każdego dnia jak kąpiel dziecka, należy wziąć pod uwagę zarówno temperaturę w pokoju, jak i wody.

Po pierwsze, zaleca się, aby pomieszczenie miało temperaturę pomiędzy 20 a 25 stopni Celsjusza, co stworzy ciepłą atmosferę.

W idealnej sytuacji nie dojdzie do ekstremalnego kontrastu temperatury przy wyjmowaniu dziecka z wody. Temperatura wody powinna wynosić około 37 stopni Celsjusza.

Wykorzystaj czas kąpieli, aby stworzyć więź z dzieckiem.

Najczęściej zadawane pytania

Postaramy się odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań które zarówno matki jak i ojcowie zadają kiedy zaczynają kąpać noworodka.

Jak często powinnam kąpać moje dziecko?

Na początku należy pamiętać, że zależy to od kondycji każdego dziecka i obyczajów danego kraju. Nie zaleca się jednak kąpieli w pierwszych dniach życia dziecka. Pierwsza kąpiel może poczekać.

Jeśli chodzi o higienę, na przykład w Hiszpanii dziecko w kilku pierwszych miesiącach życia, zazwyczaj jest kąpane od jednego do dwóch razy w tygodniu. Powodem takiej rutyny jest fakt, że dzieci, tak naprawdę, nie brudzą się przez cały dzień, dopóki nie zaczną raczkować.

Od tego momentu należy zwracać większą uwagę na czystość. Należy dokładnie myć ręce i twarz dziecka, a także wszelkie fałdki na skórze. Delikatnie oczyść obszar narządów płciowych za każdym razem, gdy zmienisz pieluchę.

W wielu innych krajach, noworodka kąpie się każdego dnia. Rodzice dodają kąpiel do codziennej rutyny, ponieważ uważają, że to relaksujący czas dla swoich dzieci.

Wielu pediatrów zaleca codzienne kąpiele, nie tylko po to aby zagwarantować dobre samopoczucie niemowlęcia, ale także dlatego, że jest to czas na wzmocnienie więzi między rodzicem i dzieckiem oraz sposób na lepsze zasypianie.

Jedną wskazówką, którą należy wziąć pod uwagę przy kąpieli dziecka, jest to, że nie należy zanurzać go w wodzie dopóki pępowina całkowicie się nie rozłączy. W tym czasie możesz go delikatnie czyścić wilgotną gąbką.

Jak wspomnieliśmy powyżej, wszystko zależy od preferencji danej rodziny. Nie ma problemu z codziennymi kąpielami, o ile używasz specjalnego mydła dla dzieci, które nie podrażnia ani nie szkodzi wyjątkowo wrażliwej skórze niemowlaka.

Dziecko w kąpieli

Najlepszy sposób na kąpiel dziecka

Oto zestaw wskazówek, które z pewnością ułatwią Ci kąpanie swojego dziecka. Idealna temperatura wody do kąpieli dziecka to tylko jedna z nich.

Przy odrobinie uwagi i czułości zdasz sobie sprawę, że czas kąpieli stanie się jednym z rytuałów, które najbardziej lubisz robić ze swoim dzieckiem.

  1. Upewnij się, że masz wszystkie potrzebne narzędzia do kąpieli: ręcznik, czystą odzież, pieluszkę i mydło. Sprawdź temperaturę w pomieszczeniu, aby dziecku nie było zimno.
  2. Napełnij wannę. Zalecany poziom wody to około 5-7 centymetrów, upewnij się, że woda nie jest zbyt gorąca.
  3. Upewnij się, że Twoje dziecko leży w bezpiecznej pozycji w pobliżu wanny i jest całkowicie rozebrane.
  4. Zanurz dziecko bardzo delikatnie w wodzie, zawsze upewniając się, że jedna z Twoich rąk podpiera jego głowę i szyję, ponieważ są to bardzo delikatne obszary. Od czasu do czasu, używając małego kubeczka lub innego naczynia, polewaj tułów dziecka ciepłą wodą, aby zapobiec jego ochłodzeniu. Najważniejszą rzeczą jest zapobieganie poślizgnięciu się dziecka, połknięciu przez niego wody lub zranieniu w jakikolwiek inny sposób.
  5. Użyj możliwie najmniejszej ilości mydła, ponieważ jest to sztuczny produkt, który może uszkodzić skórę Twojego maluszka. Umyj mu włosy delikatnie, wilgotną ściereczką. Użyj kawałka bawełny, aby chronić i oczyścić twarz i oczy. Często myj okolice genitaliów dziecka. Jednak, w przeciwieństwie do tego co możesz myśleć, obszar ten nie wymaga dużo bardziej dokładnego mycia niż jakakolwiek inna część ciała.
  6. Wyjmij dziecko bardzo ostrożnie z wanny. Zawiń je w ręcznik, najlepiej z kapturem i delikatnie osusz. Jeśli zauważysz suchą skórę w okolicach pieluszki, zastosuj krem lub balsam nawilżający, aby nawilżyć tą część ciała.

Gdy Twoje dziecko się urośnie, czas kąpieli stanie się jedną z najlepszych chwil w ciągu dnia.

Magiczne chwile

Higiena ma bardzo duże znaczenie dla dzieci, szczególnie w pierwszych miesiącach życia, jeżeli chodzi o ich stan zdrowia. Jest ona główną gwarancją braku zakażeń niektórymi chorobami.

Czas kąpieli może również stać się jednym z najbardziej wyjątkowych momentów tego etapu dzieciństwa: czasem relaksu i spędzania czasu z Twoim maluszkiem.

Jak widać, jest to tylko kwestia praktyki i przestrzegania tych kilku prostych kroków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.