Pielęgnacja skóry noworodka: o czym należy pamiętać

Pielęgnacja skóry noworodka: o czym należy pamiętać
Nelton Ramos

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Ramos.

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Delikatną skórę noworodka może podrażnić wiele czynników. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry noworodka.

Skóra nowo narodzonych dzieci jest niesamowicie wrażliwa i podatna na uszkodzenia podczas pierwszych dni życia. Po dziewięciu miesiącach spędzonych w macicy w otoczeniu płynu owodniowego noworodek nagle znajduje się w zupełnie innym, nieznanym środowisku. Odpowiednie pielęgnacja skóry noworodka pomoże przystosować się jej nie tylko do otoczenia, ale także do czynników zewnętrznych.

Noworodek musi na przykład stawić czoła takim czynnikom jak wystawienie na działanie substancji chemicznych w produktach higieny osobistej i środkach do prania. Musi również przyzwyczaić się do noszenia pieluszek i momentów, w których skóra ociera się o ubranie. Właśnie dlatego wielu rodziców zastanawia się nad tym, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry noworodka.

Na szczęście proste rady, jakie przedstawimy w poniższym artykule, pokażą Ci, jak dbać o higienę i nawilżanie skóry dziecka. Jeśli je zastosujesz, zmniejszysz ryzyko schodzenia skóry i jej odwodnienia, co niestety zdarza się często u noworodków.

Pielęgnacja skóry noworodka – na czym polega?

Skóra noworodka jest niesamowicie delikatna. Nie przywykła jeszcze do życia poza łonem mamy. Rodzice muszą jej w tym pomóc.

Podczas ciąży dziecko żyje w ciemnym, wilgotnym środowisku, wolnym od niebezpiecznych czynników zewnętrznych.

Macicę wypełnia również maź płodowa, która chroni płód przed infekcjami. Nagle podczas narodzin dziecko jest wystawione na działanie różnych materiałów i substancji. Jednocześnie traci środowisko, do którego jest przyzwyczajone.

Pielęgnacja skóry noworodka w tym okresie opiera się na czterech istotnych czynnikach:

  • Przede wszystkim nie pozwól, by maluszek przebywał zbyt długo w mokrych lub zabrudzonych pieluszkach.
  • Po drugie, używaj jedynie takich mydeł, które mają atest dermatologiczny i są przeznaczone dla dzieci.
  • Pamiętaj także, by wybierać ubranka delikatne dla skóry dziecka. Poza tym nawilżaj ją dwa razy dziennie. Poniżej dowiesz się więcej.
Mama smarująca dziecko balsamem - pielęgnacja skóry noworodka

Częste zmienianie pieluszki

Rodzice powinni często sprawdzać pieluszkę niemowlęcia i jak najszybciej zmieniać ją na czystą, gdy tylko się zabrudzi. To pomoże skrócić czas, podczas którego skóra dziecka ma kontakt z moczem i odchodami. W przeciwnym wypadku obie substancje mogą prowadzić do wystąpienia bolesnych podrażnień.

Polecamy używać pieluszek o zwiększonym wchłanianiu oraz mokrych chusteczek bez mydła i substancji chemicznych. Nakładaj kremy lub maści, które zapobiegają występowaniu wysypki.

Kąpiel

W trakcie pierwszych dni życia dziecka powinnaś unikać używania mydła. Lepiej delikatnie przemyj skórę noworodka samą wodą i unikaj pocierania.

Jeśli zdecydujesz się na użycie produktów do higieny osobistej, ich pH powinno wynosić 4. Tylko takie nie będą szkodliwe dla skóry maluszka. Jednocześnie pamiętaj, by używać ich w niewielkiej ilości.

Noworodek nie powinien być kąpany częściej niż dwa razy w tygodniu. Co więcej, kąpiel powinna być bardzo krótka.

Musisz także uważać na pępek swojej pociechy. Najlepiej byłoby odłożyć kąpiele do momentu, w którym odpadnie resztka pępowiny. Po kąpieli osusz maluszka miękkim ręcznikiem i nie trzyj nim zbyt mocno skóry.

Odpowiednie ubranka dla delikatnej skóry

Noworodki powinny nosić jedynie ubrania wykonane w 100% z bawełny. Niektóre materiały mogą być miękkie w dotyku, a mimo tego mogą podrażnić skórę.

Dlatego nie daj się zwieść pozorom. Wybierając ubrania pamiętaj, że najważniejsza jest ochrona skóry maluszka.

Nie oceniaj tkanin kierując się tym, jak miękkie się wydają. Postaraj się raczej unikać przedmiotów, które mogą wywoływać alergię i podrażnienia. Skóra Twojej pociechy nie jest przygotowana na kontakt ze sztucznymi włóknami i barwnikami.

Musisz także uważać na środki piorące, których używasz do czyszczenia ubranek maluszka.

Powinnaś postawić na produkty przeznaczone dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze szóstego miesiąca życia. Używaj ich zarówno do prania ubranek maluszka, jak i jego ręczników, kocyków oraz pościeli. Najlepiej będzie, jeśli zrezygnujesz z używania zmiękczającego płynu do płukania tkanin.

Noworodek przytulający twarz do rączek

“W trakcie pierwszych dni życia dziecka powinnaś unikać używania mydła. Lepiej delikatnie przemyj skórę noworodka samą wodą i unikaj pocierania.”

Nawilżaj skórę dziecka

Skóra noworodka jest niesamowicie podatna na odwodnienie i schodzenie. To naturalny proces, który teoretycznie nie powinien Cię martwić.

Mimo tego i tak warto używać specjalnych balsamów, które zadbają o to, by skóra dziecka była nawilżona. To z kolei uchroni maluszka przed dyskomfortem.

Polecamy nakładać balsam nawilżający dwa razy dziennie. Upewnij się, że używany przez Ciebie kosmetyk jest emolientem i jest przeznaczony dla dzieci.

Pamiętaj także, by zasięgnąć porady pediatry w kwestii doboru najlepszego balsamu dla maluszka. I oczywiście zwróć się do lekarza, jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości na skórze dziecka.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.