Pieluchy wielorazowe: zalety i wady

Pieluchy wielorazowe: zalety i wady

Ostatnia aktualizacja: 20 marca, 2019

Jednorazowe pieluchy są chętnie wybierane w ciągu ostatnich kilku dekad. Istnieje jednak inna, o wiele tańsza opcja, która jest bardziej przyjazna dla środowiska, czyli pieluchy wielorazowe. Były używane przez nasze matki i babki, a teraz zostały przeprojektowane dla nas, ludzi żyjących w XXI wieku.

Czytaj dalej i odkryj pieluchy wielorazowe oraz inne rodzaje dostępnych pieluszek, wraz z ich zaletami i wadami.

Pieluchy wielorazowe: różne rodzaje

Jeśli chodzi o rozmiar, pieluchy wielorazowe a jednorazowe praktycznie wcale się nie różnią. Oba typy są klasyfikowane według wieku i wagi dziecka. Jednakże istnieje również inna, następująca klasyfikacja pieluch:

  • Flanelowe: są niezwykle miękkie i zwykle mają przyciski lub klipsy do mocowania.
  • Składane: składają się z kilku warstw, które zwiększają ich chłonność. Są nieco grubsze niż pozostałe.
  • Płaskie lub profilowane: te pierwsze to po prostu kawałek materiału, który jest przymocowany za pomocą klipsów z tyłu; te drugie są podobne, ale mają bardziej zakrzywiony kształt, aby lepiej dopasować się do ciała dziecka.
  • Regulowane: kształt jest bardzo podobny do kształtu pieluch jednorazowych. Mają elastyczną talię i zamek błyskawiczny.
  • Wielokrotnego użytku: ten ciekawy model zawiera otwór, aby dodać absorbent. Jego główną zaletą jest to, że wysycha szybciej niż inne.

Wszystkie te modele mają jedną cechę wspólną: są wyposażone w ochraniacz, którego funkcją jest zapobieganie przenoszeniu brudu na odzież. Ochraniacze, podobnie jak pieluchy, również występują w różnych rozmiarach i z różnymi typami zamknięć.

Zalety pieluch wielorazowych

Pieluchy wielorazowe mają pewną istotną korzyść względem pieluszek jednorazowych: niższy koszt. Pieluchy tekstylne są bardziej ekonomiczne niż jednorazowe, których cena znacznie wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat.

Oczywiście najpierw musisz zapłacić więcej, aby je kupić. Ale ponieważ możesz ich używać wielokrotnie, na dłuższą metę okazują się znacznie tańsze. Zamiast kupować setki pieluszek jednorazowych, wystarczy około 30 lub 40 tekstylnych.

Dziecko w pieluszce

Ponadto pieluchy wielorazowe są bardzo przydatne w zapobieganiu podrażnień skóry u niemowląt, zwłaszcza u noworodków. Jednym z powodów jest to, że zawierają mniej chemikaliów. Powodują również mniejsze tarcie, ponieważ są miększe. A także, ponieważ mają mniejszą chłonność, trzeba je częściej zmieniać w ciągu dnia.

Jest też inna korzyść, która nie jest bezpośrednio związana ze zdrowiem Twojego dziecka. Chodzi o ogromny wkład w ochronę środowiska.

Eksperci szacują, że dziecko, zanim zacznie kontrolować swój pęcherz, może zużyć w postaci pieluszek ponad dwa tysiące kilogramów niedegradowalnego materiału.

Wady pieluch tekstylnych

Główną wadą pieluch tekstylnych jest to, że, logicznie rzecz biorąc, trzeba je okresowo prać. Jednak w przeciwieństwie do tego, co myślisz, tylko odrobina wody i neutralnego mydła sprawi, że znów będą użyteczne. Nie jest konieczne stosowanie specjalnego detergentu, a już na pewno nie jest potrzebny wybielacz.

Ale tutaj zaczyna się kontrowersyjny temat. W świecie, w którym jest coraz mniej wody, czy powinniśmy używać jej do prania pieluszek? W debacie na temat pieluch coraz częściej pojawia się to pytanie.

Co więcej, pieluchy, które nie mają dobrej chłonności, czasem przeciekają. W rezultacie prawie wszystkie ubrania niemowlęcia muszą zostać zmienione, a dziecko prawdopodobnie będzie trzeba wykąpać.

„Pieluchy wielorazowe wymagają początkowej inwestycji, ale ponieważ możesz ich używać wielokrotnie, na dłuższą metę okazują się znacznie tańsze”.

Pieluchy wielorazowe a jednorazowe pieluchy

Jednorazowe pieluszki są bardzo praktyczne i bardziej chłonne niż pieluchy wielorazowe. Więc nawet jeśli są drogie, to również pozostają dłużej suche.

Pieluchy wielorazowe

Główny problem pieluch jednorazowych ma związek z ich wpływem na środowisko, o czym wspomnieliśmy wcześniej. Wynika to zarówno z ich procesu produkcyjnego, w którym zużywa się wiele zasobów naturalnych, jak i ich późniejszego zalegania w środowisku.

Obecnie nie można ich poddać recyklingowi, chociaż opracowywane są w tym celu metody, a ich degradacja jest bardzo powolna.

Krótko mówiąc, wszystko sprowadza się do kwestii preferencji, indywidualnych okoliczności i budżetu rodziców. Dlatego ostateczna decyzja, jakich pieluch używać, należy do rodziców.

Dzięki pieluchom wielorazowym możemy z pewnością zaoszczędzić pieniądze i dbać o otoczenie. Ale jednocześnie będziemy musieli poświęcić więcej czasu i wysiłku na utrzymanie pieluszek w czystości i częstsze przebieranie dziecka.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.