Zabawki edukacyjne dla 2-latków: 9 przykładów

Zabawki edukacyjne dla 2-latków: 9 przykładów
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Poniżej przedstawiamy zabawki edukacyjne dla 2-latków, które pomogą Twojemu maluchowi odkrywać świat i wchodzić w interakcje z nim.

Zabawne zajęcia pozwalają dzieciom rozwijać umiejętności poprzez komunikowanie się i dobrą zabawę. Dlatego odpowiednio wybrane zabawki edukacyjne dla 2-latków to gwarancja sukcesu.

Chociaż na rynku dostępne są miliony opcji do wyboru, nie wszystkie są odpowiednie dla małych dzieci.

Zabawki edukacyjne dla 2-latków powinny być przydatne do ćwiczenia zdolności motorycznych, poznawczych i społecznych, a jednocześnie zapewniać dziecku świetną zabawę.

Gdy dziecko ukończy 2 lub 3 lata, zabawa przyjmuje dla niego postać symboliczną. Dziecko zwraca uwagę na swoje otoczenie i lubi naśladować świat, który widzi, poprzez zabawę. Nie jest zainteresowane przedmiotami ze względu na to, co może z nimi zrobić, ale z powodu tego, co reprezentują lub co mogą reprezentować.

-Doktor Eva Hernandez-

Najlepsze zabawki edukacyjne dla 2-latków

1. Materiały artystyczne

Farby i markery to wspaniałe narzędzia do nauki kolorów i tego, jak powstają. Dzięki artykułom artystycznym możesz nauczyć swoje dziecko związku przyczynowo-skutkowego w miarę odkrywania świata kolorów.

Oczywiście możesz także skorzystać z okazji, aby rozwinąć kreatywność dziecka.

Dziecko maluje farbami

2. Puzzle

W wieku 2 lat dzieci mogą zacząć rozwiązywać zagadki i identyfikować części całości.

Puzzle są dobre do rozwijania uwagi. Na początek wybierz puzzle składające się z od 2 do 5 elementów, a następnie stopniowo zwiększaj złożoność układanki.

3. Sukienki, dodatki i kostiumy

Skuteczny sposób na pobudzenie wyobraźni dzieci to pozwolenie im na przebieranki. Ponadto odgrywanie ról w zdrowym środowisku pozwala zrozumieć rodzicom, w jaki sposób dzieci postrzegają świat.

Nie rozdawaj kostiumów na Halloween. Zachowaj je i zrób z nich użytek podczas zabawy z dziećmi.

4. Książki interaktywne

W obecnych czasach można znaleźć w sprzedaży rozmaite książki z realistycznie brzmiącymi efektami dźwiękowymi. Inne zawierają wyskakujące obrazki z teksturami i elementami interaktywnymi.

Interaktywne zabawki edukacyjne dla 2-latków w formie książek stanowią jeszcze jeden powód, by dziecko pokochało czytanie.

Od najmłodszych lat możesz nauczyć dziecko, że każda książka skrywa inny wszechświat do odkrycia.

5. Budowle z klocków

Biorąc pod uwagę, że Twoje dziecko jest w trakcie rozwoju motorycznego, budowanie z klocków to idealna zabawa. Krok po kroku, będzie manipulować blokami, które mu podajesz, z czasem z większą zręcznością.

W tym momencie ważne jest, aby podkreślić, że klocki muszą mieć duże rozmiary, gdy bawią się z nimi małe dzieci. Zapobiegnie to przypadkowemu połknięciu klocków przez dziecko i ułatwi mu postrzeganie obiektów i dopasowanie ich do siebie.

Zabawki edukacyjne dla 2-latków to sposób zarówno na naukę, jak i świetną zabawę.

6. Narzędzia do udawania codziennych czynności

Zestaw narzędzi, zestaw kuchenny, zabawkowa maszyna do lodów… dzięki tym realistycznym przedmiotom dzieci mogą ćwiczyć interakcję z otoczeniem.

Tego typu zabawki edukacyjne dla 2-latków są także przydatne do nawiązywania relacji, komunikowania się i doskonalenia rozwoju zdolności motorycznych.

7. Sortowanie elementów

Istnieje wiele zabawek zaprojektowanych do rozwijania kilku podstawowych obszarów wiedzy jednocześnie. Na przykład są zestawy do sortowania zwierząt, liter, cyfr, owoców lub kolorów.

Oprócz wykonywania drobnych umiejętności motorycznych, tego typu zabawki edukacyjne dla 2-latków ułatwiają Twoim dzieciom rozszerzenie słownictwa.

Zabawki edukacyjne dla 2-latków - szczęśliwe mama i córka

8. Rower trójkołowy

Dzieci w wieku 2 lat muszą wzmocnić także swoje zdolności motoryczne, koordynację i równowagę.

Rower trójkołowy to skuteczny i przyjemny sposób na trening i wykorzystanie tych umiejętności w praktyce.

Wspólna jazda na rowerach i rowerach trójkołowych całą rodziną to idealny sposób na wzmacnianie więzi emocjonalnych i rozwój fizyczny.

9. Labirynty

Celem zabawek-labiryntów jest przenoszenie elementów z jednej strony labiryntu na drugą.

Jest to gra stanowiąca wprowadzenie do matematyki, która sprawia, że ​​dwie półkule pracują razem i w skoordynowany sposób. Poprawia także przestrzenną percepcję dzieci.

Zachęcanie dziecka do nauki od pierwszych lat życia jest zadaniem każdego rodzica.

Przedstawione powyżej zabawki edukacyjne dla 2-latków oraz inne zabawy edukacyjne pomagają osiągnąć ogromny postęp w rozwoju dziecka.

Poświęć trochę czasu na zabawę i stymuluj cały potencjał swojego dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.