"Dobranoc, mamo" – wieczór to najlepsza pora dnia

Dzień zbliża się ku końcowi. Możesz spokojnie usiąść przy łóżeczkach dzieci i patrzeć na ich szczęśliwe buzie.
"Dobranoc, mamo" – wieczór to najlepsza pora dnia
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 września, 2018

Wieczór to najlepsza pora dnia. To wtedy wszystkie nasze problemy i troski odchodzą na bok: mówimy dzieciom “dobranoc” i patrzymy jak zasypiają, ciesząc się ich szczęściem.

Nieważne jak stresujący i trudny był mijający dzień. Nieważne jakie zadania czekają na nas jutro. Nieważne jak jesteśmy zmęczeni. Kiedy widzimy, że nasze dziecko jest bezpieczne i zasypia szczęśliwe wiemy, że wszystko jest w absolutnym porządku. Właśnie dlatego wieczór to najlepsza pora dnia.

Na pewno nie musimy kolejny raz wspominać, że macierzyństwo i wychowywanie dzieci to skomplikowane zadanie i ogromne wyzwanie. Sama najlepiej o tym wiesz.

Ale w pewien sposób posiadanie dziecka ułatwia życie. To też na pewno już sama spostrzegłaś. Dziecko sprawia, że każdy Twój wysiłek ma sens. Daje Ci powód do tego, by przeżyć w pełni każdy kolejny dzień. Dziecko jest dla Ciebie wszystkim.

Choć może się to wydawać zaskakujące, takie podejście ma szanse realnie poprawić Twój stan zdrowia i samopoczucie. Nie lekceważ więc jego znaczenia.

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Finlandii, rodzice którzy nie wiedzą jak poradzić sobie ze stresem mogą przekazywać dzieciom mechanizmy niepokoju i strachu. 

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj także: Depresja matki – zobacz jak wpływa na dzieci

Jednym z czynników związanych z brakiem umiejętności radzenia sobie z napięciem jest właśnie niedocenianie małych przyjemności i chwil radości w życiu.

Pamiętaj o tym. Zawsze jest odpowiednia chwila na to, by przywołać prostą zasadę którą być może nawet znasz, ale nie korzystasz z niej na co dzień: problemy, codzienne obciążenia i niepokoje powinny pozostać poza domem i poza świadomością dzieci. Nie dzielmy stresu z maluchami.

Kiedy przebywasz z dzieckiem powinnaś dawać mu do zrozumienia, że jest Twoim priorytetem oraz źródłem Twojego szczęścia.

Mamo, ale ja nie chcę iść spać!

Eksperci relacji rodzinnych i terapeuci zajmujący się poradnictwem dla par często powtarzają prostą ale kluczową radę: nigdy nie idźcie spać pokłóceni i źli na partnera.

Tę zasadę możemy również przełożyć na relacje z dziećmi.

  • W wielu domach pora kładzenia dzieci do łóżek to stresujący i męczący dla obu stron moment dnia. Jeśli maluchom zdarzają się napady złości, często pojawiają się one właśnie wtedy.
  • Dzieci nierzadko nie chcą przerywać zabaw i gier i iść spać. Czasem jedynym wyjściem wydaje się odciągnięcie dziecka od zabawy siłą i zaprowadzenie do sypialni. Kiedy używamy tego rozwiązania, kończymy dzień wyraźnie negatywnym akcentem. Obie strony są zestresowane i niezadowolone.

Nigdy nie kończ dnia bez powiedzenia dziecku “kocham Cię”. Nie wyłączaj światła i nie wychodź z pokoju bez życzenia mu z uśmiechem dobrej nocy i słodkich snów. Jeśli dzień był trudny, przypomnij maluchowi że wszystko jest już w porządku i że jest kochany.

Jeśli trudności z organizacją wieczoru pojawiają się każdego dnia, to w połączeniu ze stresem który rodzice przynoszą z pracy oraz z innymi obciążeniami pora pójścia do łóżka może szybko stać się traumatycznym czasem.

A tak naprawdę wieczór to najlepsza pora dnia i powinien być magicznym momentem dla całej rodziny.

Powiemy sobie “dobranoc” i zostanę z Tobą dopóki nie zaśniesz

Wieczorem spędź z dzieckiem choć kilka minut czytając, rozmawiając lub po prostu siedząc przy jego łóżeczku.

Wiemy, że pory w jakich dzieci chodzą spać są tak różne, jak różne są rodziny. Każda rodzina ma też swoje wieczorne rytuały i zwyczaje.

Niektórzy rodzice wracają z pracy późnym wieczorem i nie chcą stracić ani godziny z cennego czasu, który mogą spędzić z dziećmi.

Rodzice pracujący do późna potrzebują i chcą spędzić czas z dziećmi, przytulić je, zapytać jak im minął dzień i powiedzieć im jak bardzo tęsknili za nimi od rana.

Każda rodzina ma swoje zasady i swoje reguły, dopasowane do charakterów i potrzeb jej członków. Istnieje jednak kilka podstawowych rad, których nie należy lekceważyć.

Jak wspominaliśmy powyżej, te porady pomogą Wam sprawić, że pora kładzenia dzieci do łóżek będzie przyjemnym czasem i maluchy będą zasypiały szczęśliwe i zrelaksowane.

Wieczór to najlepsza pora dnia na relaks i odpoczynek

Jeśli pozwala Ci na to plan dnia, wypracuj stały wieczorny rytuał. Godzinę przed faktycznym położeniem dzieci spać wyłącz telewizor i inne urządzenia elektroniczne. Skupcie się na relaksie.

  • Kąpiel przed snem to zawsze dobry pomysł.
  • Połóż dzieci do łóżek i zostań z nimi choć na kilka minut zanim powiesz im “dobranoc” i wyjdziesz. Porozmawiajcie o drobnostkach, pośmiejcie się. Możecie też wspólnie poczytać głośno książkę. Być może uda Ci się zostać przy łóżeczku do chwili, aż dziecko zaśnie.

Ten czas powinien być wolny od kłótni, walk i przymusu. Jeśli dziecko od wczesnych miesięcy przyzwyczai się do takiego rytmu wieczoru, jego kolejne etapy będą całkowicie naturalne.

Miłość to patrzenie na śpiące dzieci i myślenie: to właśnie jest szczęście. Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż powrót do domu po ciężkim dniu i możliwość patrzenia na radosne dzieci, uśmiechające się przez sen. Zastanawiamy się wtedy jak to możliwe, że maluszki są takie pięknie, takie idealne…

Patrzenie na śpiące dziecko to definicja szczęścia rodziców.

Wieczorem rozmawiamy o pozytywnych uczuciach, nie o zmartwieniach

Niektórzy rodzice mówią szybko dzieciom “dobranoc” i znikają. Kiedy dziecko chce porozmawiać, słyszy: “Czas spać” albo “Mama jest teraz zmęczona.”

To oczywiste, że jesteśmy zmęczeni po całym dniu pracy. Ale nawet krótka chwila spędzona wspólnie przed snem sprawi, że dziecko będzie miało pozytywne wspomnienia w pamięci emocjonalnej. Poczytaj mu przez kilka minut książkę, obiecaj coś przyjemnego na jutro, zaśpiewaj kołysankę, życz słodkich snów albo po prostu posiedź przy dziecku w ciszy do momentu aż zaśnie. Patrz na jego spokojny sen i ciesz się wspólnym czasem. To pomoże Ci odpocząć po stresującym dniu.

Ciesz się takimi ulotnymi chwilami. Dzieci nie będą małe na zawsze. Wkrótce nie będą chciały spędzać tyle czasu z rodzicami. Skupiaj się na chwili bieżącej i ciesz się tym co jest tu i teraz. Jeśli dzień był wyjątkowo trudny, pamiętaj, że rodzinny wieczór to najlepsza pora dnia. Odpoczniesz i przypomnisz sobie, jak jesteś szczęśliwa.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.