Codzienne mycie włosów u dzieci - tak czy nie?

Kąpiel jest jedną z najważniejszych czynności w całej rutynie dziecka, pomaga bowiem zadbać o higienę. Dbanie o włosy i częstotliwość ich mycia w dużej mierze zależą od rytmu życia dziecka i jego codziennych zajęć. Profesjonaliści kwestionują jednak zasadność codziennego mycia włosów u najmłodszych.
Codzienne mycie włosów u dzieci - tak czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 10 listopada, 2018

Codzienne mycie włosów u dzieci to zagadnienie, wokół którego narosło wiele mitów i krąży dużo sprzecznych opinii. Niektórzy rodzice zastanawiają się, czy może to mieć wpływ na porost włosów bądź też ich wypadanie. Jako że istnieje tak wiele spekulacji, postanowiliśmy poświęcić temu tematowi jeden z naszych artykułów.

Częstotliwość mycia włosów u dziecka zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest poziom aktywności dziecka, jego zajęcia w wolnym czasie i rodzaj skóry. Codzienne mycie włosów u dzieci może się okazać czynnością niezbędną na przykład u miłośników sportu, malowania farbami, lepienia z plasteliny i gliny oraz innych fascynujących acz brudzących czynności.

Należy wziąć pod uwagę, że dzieci pocą się w różny sposób – w przypadku niektórych higiena wymaga częstszego mycia.

W odpowiedzi na pytanie czy zdecydować się na codzienne mycie włosów u dzieci czy też nie może nam pomóc uwzględnienie wieku dziecka. Noworodki na przykład nie potrzebują tak skrupulatnego mycia każdego dnia. Ich skóra jest bardzo delikatna, przez co łatwo wywołać stany zapalne i suchość.

W wieku szkolnym natomiast częstotliwość mycia włosów zależy od poziomu aktywności malucha, jego hobby, pory roku i stopnia zabrudzenia. Jak widzisz, jest wiele kwestii, które należy wziąć pod uwagę.

Czy zaleca się codzienne mycie włosów u dzieci?

Jeżeli odwiedzisz lekarza dermatologa, z całą pewnością powie Ci on, że codzienne mycie włosów u dzieci w żadnym wypadku nie jest koniecznością. Ogólne zalecenie brzmi myć włosy trzy razy w tygodniu. Samo mycie ma trwać około 3 minuty i powinien towarzyszyć mu masaż skóry głowy przy użyciu letniej wody.

W celu umycia włosów dziecka najlepiej jest sięgać po delikatny szampon o neutralnym poziomie pH. Tego rodzaju produkty nie drażnią skóry ani oczu dziecka, dzięki czemu mycie nie kojarzy mu się z czymś nieprzyjemnym.

Jeśli chodzi o odżywkę do włosów, jej użycie jest opcjonalne. Generalnie odżywki stworzone są do dbania o włosy przesuszone i zniszczone oraz trudne w rozczesywaniu. Ponieważ u małych dzieci problem ten prawie nie istnieje, nie musisz się martwić o odżywkę.

Mniej więcej po ukończeniu 12. roku życia dziecko będzie musiało myć włosy częściej. Wtedy bowiem rozpoczyna się okres dojrzewania i idące z nim zmiany hormonalne. Wahania te sprawią, że skóra młodego człowieka zacznie się przetłuszczać, pojawi się nieprzyjemny zapach i częstsza potrzeba mycia.

Czas kąpieli – ulubiony moment dnia

Wiele dzieci nie lubi kąpieli. Dlaczego tak jest? Przyczyn może być kilka:

  • Rodzice zostawiają dziecko samo w wannie lub pod prysznicem, gdy jest ono jeszcze małe.
  • Dziecku nie odpowiada temperatura wody.
  • Szampon lub mydło działa drażniąco i powoduje szczypanie, pieczenie lub inną reakcję alergiczną.
Kąpiel

Aby tego uniknąć i sprawić, że maluch pokocha kąpiele, warto zadbać o to, by te chwile były przyjemne, relaksujące i zabawne. Możesz pozwolić dziecku na kąpiel z zabawkami i na wodne wygłupy.

Możesz też czytać dziecku w wannie lub wymyślać dla niego ciekawe historie. Wszystko to ma służyć stworzeniu przyjemnej atmosfery podczas kąpieli. Naprawdę warto zdobyć się na wysiłek, gdyż nawyki dbania o higienę jakie nabędzie dziecko będą mu towarzyszyć w całym dorosłym życiu.

Pielęgnacja długich włosów u dziecka

Około szóstego roku życia dzieci zaczynają wykazywać chęć decydowania o swojej powierzchowności, odzieży oraz ciele. Wyraźnie zaczyna je interesować również ich wygląd zewnętrzny. Włosy są jednym z tych istotnych dla dzieci czynników. Możesz nawet zauważyć, że Twoje dziecko interesuje się modą i usiłuje się upodobnić do osób, jakie widzi w telewizji czy internecie.

Jeżeli postanowiłaś pozwolić swojemu dziecku zapuścić włosy, musisz wiedzieć, że ich pielęgnacja będzie wymagać nieco więcej wysiłku. Oto kilka praktycznych wskazówek:

  • Włosy należy myć najczęściej co drugi dzień.
  • Należy sięgać po szampon i odżywkę zaprojektowane dla dzieci.
  • Aby zamknąć łuski włosa, należy myć głowę letnią wodą, nigdy gorącą.
  • Warto należycie szczotkować włosy – przed myciem a nawet podczas niego.
  • Zadbaj też o dostatecznie częste podcinanie końcówek.

“Po ukończeniu 12. roku życia młoda osoba musi myć włosy częściej, ponieważ zaczyna wkraczać w okres dojrzewania.”

Piękne włosy u dzieci – sposoby

Każda mama chce, żeby jej dzieci miały piękne włosy. Poniżej przedstawiamy Ci kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym osiągniesz ten cel:

Nie należy spać z mokrymi włosami

Pierwsza i najważniejsza zasada. Jeżeli dziecko umyło włosy w godzinach wieczornych, należy je wysuszyć przed snem.

Mokre włosy mają w sobie bakterie i drobnoustroje – między innymi te z ręcznika. Wilgoć przenika na poduszkę, co z kolei może z czasem prowadzić do infekcji. Może się również pojawić swędzenie skóry głowy, jej przesuszanie a nawet łupież.

Kitki i warkocze

Gdy włosy dziecka są mokre, nie należy ich związywać w koński ogon ani w warkocz. Może to przyczynić się do naruszania struktury włosa i jego niszczenia się oraz łamliwości.

Dziewczynka w kąpieli

Znaczenie odpowiedniego odżywiania się

Jeżeli chcesz, żeby Twoje dziecko miało piękne i zdrowe włosy, nie możesz pomijać aspektu jakim jest dbanie o odpowiedni sposób odżywiania sięAby osiągnąć ten cel uwzględnij w diecie dziecka produkty takie jak jajka, ser, jogurt, pełnoziarniste pieczywo, sardynki, awokado, banany, pomidory i orzechy.

Dzięki temu włosy i skóra głowy dziecka będą zdrowe, czyste i silne. To z kolei przyczyni się do odpowiedniego porostu włosów.

W kwestii kosmetyków, stawiaj na jakość a nie na ilość. Sięgaj po produkty nawilżające, odżywiające i przeznaczone do pielęgnacji delikatnych włosów dzieci. Zastanów się, czy codzienne mycie włosów u dzieci jest konieczne w Twojej rodzinie. Jeżeli uznasz, że tak – nie wahaj się tego robić.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.