Dieta zapobiegająca cukrzycy ciążowej - poznaj ją bliżej

Czy wiesz, że ciąża zmienia wrażliwość na insulinę, zagrażając zdrowiu Twojemu i Twojego dziecka? Dowiedz się, jak zapobiegać cukrzycy ciążowej.
Dieta zapobiegająca cukrzycy ciążowej - poznaj ją bliżej
Silvia Zaragoza

Napisane i zweryfikowane przez dietetyczka Silvia Zaragoza.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dieta zapobiegająca cukrzycy ciążowej z pewnością zainteresuje około 3% do 5% kobiet w ciąży, które zmagają się z tą chorobą  w drugim lub trzecim trymestrze ciąży. Jest to wynik dysfunkcji komórek beta trzustki zaostrzonej insulinoopornością i typowymi dla tego stadium zmianami hormonalnymi.

Chociaż istnieje wiele czynników ryzyka, niezbędna jest dieta zapobiegająca cukrzycy ciążowej i jej skrupulatne stosowanie.

Diagnoza tej choroby odbywa się za pomocą testu O’Sullivana. Polega on na ocenie poziomu cukru we krwi po spożyciu 50 g glukozy. Jeśli jest on wyższy niż 139 mg/dl, wykonuje się krzywą a posteriori przy spożyciu 100 g glukozy w ciągu 3 godzin.

Czy wiesz, że nieodpowiednie leczenie to komplikacje zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego przyszłego dziecka? Masz wtedy większe ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu i cięcia cesarskiego.

Co więcej, zwiększa się ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Z drugiej strony dziecko ważące powyżej 4 kg (zjawisko to znane jest lepiej jako makrosomia) może mieć hipoglikemię, a w dłuższej perspektywie może także cierpieć na otyłość, cukrzycę typu 2 i inne choroby metaboliczne.

Kobieta w ciąży na diecie zapobiegającej cukrzycy ciążowej.

Czynniki ryzyka dla cukrzycy ciążowej

Jak powiedzieliśmy na początku, ryzyko cukrzycy ciążowej wzrasta wraz z czynnikami takimi jak:

  • Nadwaga lub otyłość. Ma to związek zarówno z masą ciała przed ciążą, jak i z przyrostem wagi w czasie ciąży.
  • Wywiad rodzinny dotyczący cukrzycy ciążowej.
  • Wcześniejsza diagnoza cukrzycy ciążowej.
  • Ciąża po 35 roku życia.
  • Rasa i pochodzenie etniczne. Wyższy wskaźnik występowania tej choroby jest charakterystyczny dla krajów azjatyckich i latynoskich, a także na wyspach Pacyfiku i Afryce Północnej.
  • Brak aktywności fizycznej.
  • Zespół policystycznych jajników.

Ponadto niewłaściwa dieta jest kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jest ona odpowiedzialna za około 80% przypadków choroby.

Dieta zapobiegająca cukrzycy ciążowej

Głównym celem, jaki ma dieta zapobiegająca cukrzycy ciążowej jest regulacja poziomu glukozy we krwi.

Większość badań zgadza się, że przestrzeganie diety śródziemnomorskiej opartej na warzywach, roślinach strączkowych, owocach, produktach pełnoziarnistych, oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia i rybach zapobiega wystąpieniu tej choroby.

Ogólnie węglowodany złożone powinny stanowić 40% dziennych kalorii. Dlatego eksperci odradzają spożywanie napojów bezalkoholowych i soków. A także produktów bogatych w szybko przyswajalne cukry, takich jak słodycze i ciastka.

Wskazane jest również ograniczenie spożycia kiełbasy i pokarmów bogatych w tłuszcze trans. Zwiększają one ryzyko rozwoju tej choroby o 6%.

W badaniach zaobserwowano różnice między spożyciem białek pochodzenia zwierzęcego (mięso, ryby i jaja) oraz roślinnego (rośliny strączkowe). Po zastąpieniu mięsa roślinami strączkowymi ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążową spada o 51%.

Witamina D jest jednym z najważniejszych składników odżywczych. Jjej niedobór jest bardzo powszechny i wiąże się ze wzrostem występowania tego typu cukrzycy. Jednak suplementacja daje sprzeczne wyniki według dostępnych badań.

Mówiąc o nawodnieniu, możesz pić wodę lub napar ziołowy przed, w trakcie i po posiłkach. Jeśli chodzi o kawę i herbatę, najlepiej, aby były one pozbawione kofeiny i teiny. Jeśli to nie wystarczy, aby obniżyć poziom glukozy we krwi, lekarz może przepisać zastrzyki z insuliny.

Kobieta je zdrowe śniadanie, aby zapobiec cukrzycy ciążowej.

Przykładowa dieta

  • Śniadanie: 1 szklanka mleka lub napoju warzywnego + 1 kromka pełnoziarnistego chleba z tuńczykiem z puszki i pieczoną papryką lub masłem orzechowym oraz plastrami banana.
  • Rano (jeśli jesteś głodna): 1 jogurt naturalny z płatkami owsianymi i pokrojonym w kostkę jabłkiem.
  • Obiad: sałatka z endywii, pomidorów i kukurydzy + pieczona dorada z ziemniakami, porem i marchewką + 1 plasterek arbuza.
  • Przekąska (opcjonalnie): herbata rooibos + garść prażonych migdałów.
  • Kolacja: gazpacho + jajecznica lub tofu z grzybami + 1 średni owoc (np. brzoskwinia).

Dieta zapobiegająca cukrzycy ciążowej – podsumowanie

Ponieważ cukrzyca ciążowa powoduje powikłania w czasie ciąży i po porodzie, wszystkie kobiety ciężarne muszą przejść badanie począwszy od 24. tygodnia ciąży. W ten sposób łatwiej jest mieć nad tym kontrolę.

Ważne jest również, aby skonsultować się z dietetykiem w celu uzyskania porady na temat żywienia. Oczywiście w celu zapobiegania i leczenia cukrzycy ciążowej, aby Twoje dziecko zdrowo rosło.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Plows, J F; Stanley, J L; Baker, P N; Reynolds, C M; Vickers, M H (2018) The pathophysiology of gestational diabetes mellitus. Int J Mol Sci, 19(11): 3342.
  • Committee on practice bulletins-obstrectic (2018) Gestational diabetes mellitus. Obstet Gynecol, 131(2): 49-64.
  • Spaight, C; Gross, J; Horsch, A; Puder, J J (2016) Gestational diabetes mellitus. Endocr Dev, 31: 163-78.
  • Ministerio de Salud y Protección Social (2016) Guía de práctica clínica para la prevención ,el tratamiento y el seguimiento de la diabetes gestacional. 
  • Contreras-Zúñiga, E., Arango, L. G., Zuluaga-Martínez, S. X., & Ocampo, V. (2008). Diabetes y embarazo. Revista Colombiana de Obstetricia y Ginecología, 59(1), 38-45. https://www.redalyc.org/pdf/1952/195214324006.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.