Najczęściej stosowane metody leczenia bezpłodności

Diagnoza w postaci braku możliwości zajścia w ciążę może oznaczać punkt zwrotny w życiu kobiety. Na szczęście w wielu przypadkach można to wyleczyć.
Najczęściej stosowane metody leczenia bezpłodności

Ostatnia aktualizacja: 04 sierpnia, 2021

Dostępne m etody leczenia bez płodności są bardzo zróżnicowane i zależą w dużej mierze od wcześniejszego stanu zdrowia kobiety. Ogólnie rzecz biorąc, lekarze stosują leki, zabiegi chirurgiczne lub techniki wspomaganego rozrodu, aby pomóc swoim pacjentkom.

Jeśli chcesz dowiedzieć się trochę więcej na ten interesujący temat, zapraszamy do przeczytania naszego dzisiejszego artykułu. Obejmuje najbardziej podstawowe i ważne aspekty dotyczące bezpłodności i jej leczenia.

Dlaczego występuje bezpłodność u kobiet i jak można ją leczyć?

Przerażające słowo bezpło dność, dalekie od bycia pojedynczą tylko diagnozą, obejmuje kilka aspektów. Ogólnie rzecz biorąc procesy zapłodnienia i ciąży są dość złożone. Dlatego mechanizmy wywołujące ten stan są skomplikowane i mogą się znacznie różnić w zależności od danej kobiety.  

Istnieją na przykład anatomiczne wady macicy, które mogą bardzo utrudniać poczęcie. To samo dzieje się u pacjentek z chorobami autoimmunologicznymi, które choć nie redukują płodności, mogą powodować powtarzające się poronienia. Tak się dzieje w przypadku znanego zespołu antyfosfolipidowego.

W innych przypadkach rezerwa jajnikowa, czyli liczba jaj dostępnych do poczęcia, jest tak niska, że ​​szanse na zajście w ciążę są niewielkie. Dlatego nie powinno nikogo dziwić, że istnieje wiele opcji terapeutycznych  

Trzy najczęściej stosowane metody leczenia bezpłodności

Według ekspertów z Mayo Clinic leczenie tego bardzo zróżnicowanego schorzenia obejmuje trzy podstawowe aspekty. Leki lub suplementy, zabiegi chirurgiczne i techniki wspomaganego rozrodu.

1. Leki

Lekarze zazwyczaj przepisują leki, gdy podstawowym problemem bezpło dności są zaburzenia owulacjiDzięki temu procesowi jaja są uwalniane z jajników. Następnie muszą spotkać się one z plemnikami mężczyzny, aby mogło zaistnieć poczęcie.

Para-u-lekarza

Niektóre z takich medykamentów są stosowane w leczeniu określonych chorób, takich jak metformina i zespół policystycznych jajników. Podczas gdy inne są syntetycznymi hormonami, które mają na celu symulację idealnych warunków do zajścia w ciążę.

Te ostatnie obejmują na przykład zastrzyki z gonadotropiny. Istnieją również inne substancje, które choć nie działają w sposób podobny do hormonów płciowych, mogą stymulować ich uwalnianie w odpowiednich gruczołach. Tak jest w przypadku cytrynianu klomifenu.

Oczywiście istnieje kilka prawdopodobnych działań niepożądanych. Jednak nadal leki są dobrym wyborem jako metoda leczenia bezpłodności. Na przykład zaobserwowano wzrost częstości występowania ciąży mnogiej, tj. posiadania bliźniąt, trojaczków itp. podczas stosowania tych leków w celu uzyskania ciąży.

2. Operacje

Jak wspomnieliśmy na początku, pomyślna ciąża zależy w dużej mierze od anatomicznej integralności narządów płciowych i rozrodczych. Dzieje się tak głównie w przypadku macicy, w tym jajowodów, które komunikują się z jajnikami.

Wiele schorzeń może powodować zmiany we wnętrzu tych narządów, co znacznie zwiększa trudności, z jakimi musi się zmierzyć komórka jajowa i plemnik.

Interwencje te są zwykle mało ryzykowne. Choć wiele zależy oczywiście od cech organizmu matki. Z jednej strony lekarze mogą podejść do nich klasycznie. Jednak w ostatnich latach preferowali podejście laparoskopowe ze względu na korzyści, jakie przynosi ono pacjentkom i pracownikom służby zdrowia.

3. Techniki wspomaganego rozrodu, jedna z najczęstszych metod leczenia bezpłodności

Leczenie-bezpłodności

Techniki wspomaganego rozrodu są często uważane za ostatnią z metod leczenia bezpłodności. Istnieje kilka dostępnych możliwości. Począwszy od inseminacji domacicznej, w której specjalista wprowadza plemniki do macicy kobiety tak, aby proces przebiegał jak najbardziej naturalnie, aż po zapłodnienie in vitro lub docytoplazmatyczne wstrzyknięcie nasienia.

Nie są to metody doskonałe, ale niewątpliwie ogromnie ułatwiają samo poczęcie.

Stan złożony, ale uleczalny

Jak widać, nie należy traktować bezpłodności jako stałego problemu. Chociaż nie wszystkie przyczyny są odwracalne, prawda jest taka, że ​​istnieje wiele metod na osiągnięcie długo oczekiwanego marzenia o zostaniu matką.

Jeśli po długim okresie masz trudności z zajściem w ciążę, jak najszybciej udaj się do specjalisty z dziedziny płodności lub po prostu ginekologa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fernández H, et al. La reproducción asistida. Rev Ciencias Médicas 2015;19(2):367-373.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.